تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۰
۰
plusresetminus
معاون دادگستری کل استان کرمان عنوان کرد؛

ایجاد ناامنی برای سارقان پسته در کرمان

سیدمهدی قویدل معاون دادگستری کل استان کرمان در کمیسیون پیشگیری و مقابله با سرقت شهرستان کرمان گفت: اجرای طرح پیشگیری از سرقت پسته در کرمان امیدبخشی به کشاورزان و ناامن سازی شرایط برای سارقان را به دنبال دارد.
ایجاد ناامنی برای سارقان پسته در کرمان
به گزارش "راه ارمان" سیدمهدی قویدل، معاون دادگستری کل استان کرمان در کمیسیون پیشگیری و مقابله با سرقت شهرستان کرمان که در محل فرمانداری برگزار شد، گفت: هر جرمی که اتفاق می‌افتد، معلول یکسری علت‌ها می‌باشد و کم کاری، بی توجه و اهمال برخی دستگاه‌ها یا نداشتن انسجام و همگرایی موجب تشدید آن جرم می‌شود.
او با اشاره به اینکه شورای شهر، دهیاری‌ها و فرمانداری‌ها باید همکاری کنند تا اثربخشی بهتری را در اجرای برنامه‌ها شاهد باشیم، افزود: ضرورت دارد شهرداری و بخش خصوصی از افراد علاقمند و رسانه‌ها دعوت به عمل آورده و به پوشش اخبار و موارد مرتبط با پیشگیری از سرقت، به ویژه سرقت پسته اقدام کنند.
قویدل سپس تصریح کرد: اجرای موفق طرح پیشگیری از سرقت پسته در شهرستان‌های مختلف استان نتیجه همدلی، اتحاد و انسجام مسئولان و مشارکت مردم بوده و رضایت بخشی بسیار زیاد کشاورزان و نزدیک صفر رساندن سرقت پسته را بدنبال داشته است.
او با اشاره به اینکه جهت اجرای مطلوب این طرح در شهرستان کرمان نیز رعایت یکسری نکات ضروری است، افزود: واحد‌های صنفی فاقد پروانه حق هیچ گونه خرید و فروش پسته را تحت هیچ شرایطی ندارند و در صورت مشاهده یا گزارش تخلف، در این خصوص باید برخورد قانونی صورت گیرد.
این مقام قضایی با تاکید بر اینکه کلیه مغازه داران و مراکز خرید و فروش پسته حتما باید دارای مجوز باشند، گفت: با افرادی که بدون مجوز اقدام به خرید و فروش پسته در منازل و مغازه‌های خود می‌کنند باید برخورد و از سوی مراجع ذیصلاح اماکن آن‌ها پلمب، محصول خریداری شده ضبط شده و به عنوان خریدار مال مسروقه تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.
قویدل بیان کرد: مراکز خرید و فروش مجاز پسته ملزم به ثبت میزان مشخصات کامل سجلی افراد و فروشنده در دفاتر جداگانه و اصل تصویر کارت ملی می‌باشند تا در صورت نیاز، دسترسی به فروشنده امکان پذیر باشد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان افزود: کلیه مراکز خرید و فروش پسته باید به تجهیزات ایمنی و حفاظتی به ویژه دوربین‌های مداربسته مجهز شوند تا در صورت نیاز قابلیت بهره برداری داشته باشند، در نتیجه هیچ گونه عذری مبنی بر خرابی دوربین‌ها پذیرفته نیست.
او در ادامه اظهار داشت: تمامی مراکز خرید و فروش پسته بایستی از حمل و نقل این محصول به صورت خودرویی و شبانه خودداری کنند و در صورت ضرورت با رعایت نکات ایمنی و حفاظتی و با اطلاع مراجع انتظامی این اقدام صورت گیرد.
قویدل گفت: همچنین همه مراکز خرید و فروش پسته موظف به همکاری با یگان‌های نظامی و امنیتی پیرامون موارد مشکوک و یا سرقتی بودن محصول ارائه شده توسط فروشنده می‌باشند، ضمن اینکه به کارگیری اتباع خارجی و کارگران غیر بومی بدون صدور مجوز‌های لازم و بدون هماهنگی مرجع انتظامی ممنوع است و در صورت مشاهده تخلف، از سوی مراجع ذیصلاح برابر مقررات تحت پیگرد قرار گیرند.
این مقام قضایی افزود: بایستی انبار‌های ضبط و خرید و فروش پسته نیز شناسایی و حین ساماندهی و رصد توجیه شوند، ضمن اینکه لازم است خودرو‌های دوره گرد که به خرید و فروش پسته اقدام می‌کنند نیز شناسایی و مراتب به مرجع انتظامی و شهرداری اعلام گردد تا برابر مقررات با آن‌ها برخورد شود.
اودر پایان گفت: کشاورزان و مالکان باغ ها نیز در اجرای دقیق طرح با مسئولان و ماموران همکاری لازم را داشته باشند و از بکارگیری کارگران ناشناس و غیربومی یا اتباع خارجی بدون اخذ مجوز از مرجع انتظامی خودداری کنند، ضمن اینکه اجرای دقیق و اثرگذار این طرح مستلزم همکاری همه جانبه مسئولان و باغداران می‌باشد.

انتهای پیام/تاج الدینی https://armanekerman.ir/vdcdof0f9yt0xx6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
آخرین عناوین