تاریخ انتشار :يکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۰۵
۰
plusresetminus
عبدالمجید شیخی گفت: ما بدترین کاربری را در مناطق آزاد تجاری به اجرا گذاشته ایم؛ واردات کالاهای نهایی و به خصوص تجملی و غیرضروری و مصرفی به کشور جایگزین تولید شده است .
بخش عمده قاچاق از طریق مناطق آزاد تجاری صورت می گیرد/ لزوم ایجاد مشوق ها برای صادرات محصولات فرآوری شده
عبدالمجید شیخی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با "راه آرمان" در پاسخ به سوال خبرگار ما مبنی بر اینکه از مناطق آزادی چه استفاده ای می توان در جهت توسعه صادرات، اقتصاد و ارزآوری کرد ، گفت: کشورها برای توسعه ی سرمایه‌گذاری در جای‌جای منطقه ی سرزمینی خود به دو ابزاراحداث مناطق ویژه و آزاد تجاری متوسل می‌شوند.

وی افزود:  مورد اول احداث و تاسیس "مناطق آزاد تجاری" و مورد دوم "منطقه ویژه اقتصادی" است،  مهمترین تفاوت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تفاوت در مقررات روادید برای اتباع خارجی، خرده‌فروشی کالا و معافیت‌های مالیاتی است.

این کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد: منطقه آزاد تجاری تاسیس می شود تا تسهیلاتی جهت صادرات و واردات داخلی و توسعه سرمایه‌گذاری درآن  مناطق و به خصوص  تسهیل مقررات گمرکی صورت بگیرد.

در مناطق ویژه اقتصادی صدور مجوز ساخت و پایان کار  به صورت رایگان است
وی تاکید کرد: منطقه ویژه اقتصادی در مقررات می تواند تفاوت هایی داشته باشد ،در مناطق ویژه اقتصادی صدور مجوز ساخت و پایان کار  به صورت رایگان است در مناطق آزاد تجاری صنعتی و مناطق ویژه از قانون کار تبعیت  می شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: ورود ماشین آلات خط تولید ، ابزار و اثاثیه اداری بدون عوارض گمرکی، معافیت گمرکی تا سقف ارزش افزوده و پرداخت عوارض گمرکی مازاد بر ارزش افزوده قطعات خارجی در تولیدات از تسهیل خوبی دراین مناطق برخوردار است.

شیخی اظهار کرد:  این مناطق آزاد تجاری عمدتاً در اصطلاح درمناطق مرزی کشورها ایجاد می شوند و هدف آن ایجاد فرصت‌های اشتغال در داخل و خارج، جذب سرمایه‌گذاری خارجی، کمک به کشورها برای ورود به بازارهای جهانی و گسترش امکانات و تسهیلات قانونی شرایط مساعدی را جهت سرمایه‌گذاری اقتصادی  برای فعالان اقتصادی در این مناطق مهیا می‌کند.

ما بدترین کاربری را در مناطق آزاد تجاری به اجرا گذاشته ایم
وی با اشاره به این که فعالیت های اقتصادی با سهولت بهتر و روان تری در مناطق آزاد انجام می شوند؛ تصریح کرد: اگر نیم  نگاهی  به سابقه احداث مناطق تجاری در کشوربیندازیم؛ می بینیم ما متاسفانه ظرف را ایجاد کرده ایم ولی بدترین کاربری را در مناطق آزاد تجاری به اجرا گذاشته ایم به عبارت دیگر پست ترین فعالیت ها که همان هم جای سوال دارد؛ واردات کالاهای نهایی و به خصوص تجملی و غیرضروری و مصرفی به کشور؛ جایگزین تولید شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد: در واقع یک قیفی را تصور بفرمایید که دهانه ی گشاد آن به سمت واردات کالاهای مصرفی، زینتی، تجملی، آرایشی غیر ضروری نهایی بوده  و دهانه تنگ همین قیف به سمت داخل کشور بوده به صورت چمدانی ، قاچاقی و یا در لابلای کانتینر ها و کامیون هایی که رسماً از گمرکات مناطق آزاد خارج می شوند، این کالا ها به سمت داخل هدایت می شوند.

هدف از احداث مناطق آزاد تجاری توسعه سرمایه گذاری د رعرصه دانش بنیان بود
شیخی تاکید کرد: در صورتی که هدف از احداث مناطق آزاد تجاری توسعه سرمایه گذاری، افزایش فعالیت های اقتصادی دانش بنیان و جذب اشتغال داخلی با تسهیلات خاص بوده است اما ما از این فرصت به صورت نادرست استفاده کرده ایم.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: متاسفانه نگرش غلط و نشان دادن مسیر نادرست، عمدتاً تحت تاثیر لابی های برخی نمایندگان  و یا به دلیل سوء مدیریت و سوء تدبیر دولت‌ها بوده است.

شیخی گفت:  اگر بخواهیم مقایسه اجمالی داشته باشیم عمدتاً می‌بینیم که در مقایسه با بنادری مثل کشورهای رقیب خودمان مانند امارات، بندر جبل علی بر حسب وظایفی که برای مناطق آزاد تجاری تعریف شده ما هیچ مزیت رقابتی در جهت جذب سرمایه خارجی در مقایسه با آنهایی که عملکرد خوبی داشته اند، نداریم .

عمده ی فعالین مناطق آزاد تجاری، واردکننده هستند
وی ادامه داد: عمده ی فعالینی که در مناطق آزاد تجاری حضور یافتند ، زمین  و یا اماکن تجاری را خریداری کرده و به تملک خود در آوردند، عمدتاً واردکننده هستند و متاسفانه بخش عمده قاچاق از طریق همین مناطق آزاد تجاری و توسط همین عوامل هم به داخل کشور صورت می گیرد.

شیخی عنوان کرد:برای اینکه مناطق آزاد تجاری، مزیت و اهداف مورد نظر را تامین کنند ما باید رویکرد مصلحانه ای را برای مناطق مجدداً تدوین کنیم و در واقع تسهیلاتی را برای توسعه سرمایه‌گذاری حتی عناصر تولید کننده داخلی و یا جذب سرمایه ها و سرمایه گزاران خارجی ایجاد کنیم و واردات کالاهای مصرفی غیرضروری را که بخش عمده آن می تواند باعث اختلال در نظام توزیع کالاهای تولید داخل شوند، را منع کنیم .

سیاست ها عمدتا باید به سمت تشویق صادرات محصولات فرآوری شده، تبیین شود

این کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: باید مشوق هایی را ایجاد کنیم تا تولید کننده به سرمایه‌گذاری درصنایعی که دانش بنیان هستند، ترغیب شود و مشوق هایی بگذاریم تا  نیروی انسانی داخلی ولو توسط سرمایه گذاران خارجی در این مناطق جذب شوند .

شیخی ادامه داد: باید اماکنی را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار بدهیم و با حمایت صندوق های سرمایه گذاری بتوانند دست به تجاری‌سازی طرح ها وابداعات جدید خودشان بزنند و این نوع کالاها با تسهیلاتی که برایشان قائل می شویم  به خارج از کشور و یا حتی اگر مورد نیاز داخلی هستند به داخل کشور حتی هدایت بشوند.

 وی در پایان خاطر نشان کرد: در شرایطی که مناطق آزاد تجاری دارند ؛ سیاست ها عمدتا باید به سمت تشویق صادرات محصولات فرآوری شده ، تبیین شود، ضمن اینکه باید نظارت و کنترل بر مناطق آزاد تجاری همچنان تداوم داشته وافزایش پیدا کند تا از روزنه ها و خلاء هایی که وجود دارد مثل سابق سوء استفاده نشود و به خصوص باید بتوانیم از قاچاق کالاهای مصرفی_وارداتی از طریق مناطق آزاد به سمت داخل کشور جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/ ط1
 
  https://armanekerman.ir/vdcbzfb88rhb5gp.uiur.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین