تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۰
۰
plusresetminus
رضا خواجه حسنی گفت: هدف از برگزاری رویداد تا ثریا این است که در جهت سرمایه گذاری مساله محور برای رشد تولید و ارتقا اقتصاد دانش بنیان، تمام طرفیت های استان که همان زیست بوم علم و فناوری و نوآوری استان است را بسیج کنیم.
برگزاری رویداد ملی «تا ثریا» با حضور ۱۱۵ تیم فناور در کرمان/ بسیج فناوران و سرمایه گذاران برای حل مشکلات استان
به گزارش راه آرمان صبح امروز رضا خواجه حسنی معاون علمی پژوهشی و فناوری سپاه ثارالله  استان کرمان در نشست خبری با اصحاب رسانه در رابطه با دلیل شکل گیری شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج گفت: برای تکمیل زنجیره ارزش یعنی ایده تا بازار لازم بود یک‌مجموعه در کنار معاونت علمی، پژوهشی و فناوری سپاه ثارالله استان کرمان قرار گیرد که این دو مجموعه در کنار هم برای هدف علم تا ثروت  فعالیت کنند.


وی افزود: رویداد ملی تا ثریا به همت شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج و سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه استان برگزار می شود؛ این رویداد در سه استان دیگر تا کنون برگزار شده و  تا پایان۱۴۰۱ سال در تمام استانها برگزار می شود.

خواجه حسنی با بیان اینکه در حال حاضر مشکل اصلی کشورما اقتصاد است و در اقتصاد مشکل اصلی تولید است توضیح داد:  بنابراین برای رشد اقتصادی باید به سمت تولید ملی و تولید دانش بنیان برویم.

معاون علمی پژوهشی و فناوری سپاه ثارالله  استان کرمان ادامه داد: هدف از برگزاری رویداد تا ثریا این است که در جهت سرمایه گذاری مساله محور برای رشد تولید و ارتقا اقتصاد دانش بنیان، تمام طرفیت های استان که همان زیست بوم علم و فناوری و نوآوری استان است را بسیج کنیم.

وی اظهار کرد: رویداد ملی تا ثریا در دو بخش اجرا می شود؛ بخش اول سرمایه گذاری بر روی طرحهای برتر فناورانه است؛ بخش دوم ارائه نیازهای فناورانه اولویت دار استان است.

رضا خواجه حسنی در رابطه ا بخش های مختلف رویداد تا ثریا توضیح داد: در بخش اول بنا هست بر روی طرحهای فناورانه برتر استان سرمایه گذاری کنیم سرمایه گذارها از تهران و کرمان هستند؛ به دبیرخانه رویداد ۶۰ طرح ارسال شده و بعد از ارزیابی ۱۰ طرح به رویداد راه پیدا کردند که روز اول مهرماه در دانشگاه تحصیلات تکمیلی، صنعتی و فناوری پیشرفته ارائه می شود.

معاون علمی پژوهشی و فناوری سپاه ثارالله  استان کرمان افزود: در بخش دوم با مجموعه های مختلفی که دارای چالش های فناورانه هستند بنا هست این مجموعه ها چالش های اولویت دار خودشان را در رویداد بیان کنند تا شبکه نخبگان بشنوند و اگر در پاسخ طرحی را دارند ارائه دهند.

وی با بیان اینکه در رویدادها قسمت چالش آوران مورد توجه ویژه است گفت: در صورت ارائه چالشها به فناوران می توانیم امیدوارم باشیم چالشها حل شود؛ در این رویداد ۷ مجموعه چالش آور در حوره صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری حضور دارند که شامل گل گهر، مس سرچشمه، میراث فرهنگی ، سازمان جهادکشاورزی، اتاق بازرگانی و  مرکز رشد دریا حضور دارند.

خواجه حسنی ادامه داد: مجموعه دوم شبکه نخبگانی و دانش بنیان استان کرمان هستند که از ۱۱ مجموعه حل کننده مسائل استان استفاده شده دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه شهید حاج قاسم سلیمانی، دانشگاه تحصیلات تکمیلی هایتک، دانشگاه پیام نور، دانشکده فنی و حرفه ای، دانشگاه صنعتی سیرجان، دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان، دانشگاه جیرفت و مجموعه جهاد دانشگاهی ازین‌  مجموعه ها هستند که با حضور ۱۱۵ تیم فناور در این رویداد شرکت کرده اند.

معاون علمی پژوهشی و فناوری سپاه ثارالله  استان کرمان با اشاره به گروه‌ سوم از شرکت کنندگان در رویداد «تا ثریا» اظهار کرد: مجموعه خدمت دهندگان و نهادهایی که به چالش دهندگان ارائه خدمات دارند و سرمایه گذاری بر روی طرحهای فناوران را انجام می دهند شامل  ۱۲ مجموعه سرمایه گذارهستند که   پارک علم و فناوری، شهرک صنعتی سدید، بنیاد نخبگان، اتاق بازرگانی، صمت بسیج علمی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی،  صندوق پژوهش و فناوری استان  از این دسته هستند.

وی افزود: تعدادی از سرمایه گذاران از مرکزیت کشور حضور دارند ۱۰ مجموعه خارج از استان شامل شرکت پیشگامان توسعه فرآیند دانش،  دانشگاه امام حسین(ع)، موسسه اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید  و... است.

خواجه حسنی با تاکید بر اینکه یکی از چالش هایی که در استان با آن روبرو هستیم ضعف هم افزایی و تعامل اعضای زیست بوم علم و فناوری و‌ نوآوری در استان کرمان  است تشریح کرد: در استان کرمان ظرفیت های عظیمی در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی، گردشگری، بازرگانی حمل و نقل ریلی، ظرفیت های پس کرانه مکران وجود دارد که می طلبد هم افزایی بین نهادها وجود داشته باشد.

معاون علمی پژوهشی و فناوری سپاه ثارالله  استان کرمان ادامه داد: ضعفی در مدیریت تکنولوژی در استان حاکم است؛  مدیریت تکنولوژی یک تخصص میان رشته ایست که همه رشته ها را در کنار هم قرار می دهد؛ راهکار این است یک متولی واحد شکل گیرد تا اعضا تعامل و همزیستی داشته باشند.

وی تصریح کرد: مشکل استان عدم تمرکز ظرفیتهای دانشی برای حل مسائل اولویت دار است؛ ظرفیت عظیمی از جامعه به سمت حل مسائل غیراولویت دار رفته است؛ که چند دلیل دارد یکی اینکه موضوعات اصلی بیان نشده است، اکثر شرکت های دانش بنیان به سمت موضوعات خدماتی رفته اند؛ دوم عدم توانمندی مجموعه های فناور استان؛ موضوع سوم عدم وجود عدالت در توزیع منابع حاکمیتی کشورکه عمدتا در اختیار مرکزیت و تعدادی استان خاص است.

خواجه حسنی خاطرنشان کرد: بخش مهم دیگر رویداد میزهای مذاکره است مذاکره بین تیم های فناور و مجموعه های سرمایه گذار ایجاد می شود تا در ارتباط و تعامل نزدیک با زیست بوم علم و فناوری به سمت حل مشکلات برویم.

انتهای پیام/ https://armanekerman.ir/vdcip3azut1arq2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین