کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

به مناسبت ولادت حضرت زینب(س)؛

پای درد دل پرستاران کرمانی

9 آذر 1401 ساعت 17:37

همزمان با سالروز ولادت حضرت زینب(س) پای درد دل چندتن از پرستاران کرمانی نشستیم.


به گزارش راه آرمان در تقویم ایران، ولادت حضرت زینب (س) را روز پرستار می‌نامند. علت نام گذاری روز ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا به نام روز پرستار این است که حضرت زینب (س) پرستاری امام زین‌العابدین (ع) و دیگر بیماران و مصیبت زدگان واقعه کربلا را برعهده داشت و نیز رسالت مهم نگهداری و تبلیغ از نهضت حسینی را به خوبی انجام داد.

حضرت زینب (س) فقط پرستار نبود بلکه جامع صفات کمالی مختلف و الگوی بارز زن فعال در اجتماع است، اما از آنجایی که ایشان تمام عمرشان را در پرستاری از پدر و برادران و برادر زادگان صرف کردند، ویژگی پرستاری وی فراگیر شده و روز میلاد آن حضرت را روز پرستار نام گذاری کرده‌اند.

پروین منگلیان مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفتگو با "راه آرمان" عنوان کرد:تعداد کل کادر پرستاری شاغل در بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی کرمان شامل پرستار، هوشبری، اتاق عمل، بهیار، کمک پرستار و کمک بهیار حدود  ۳۲۰۰ نفر است و در بیمارستان غیردانشگاهی تقریبا ۱۰۹۲ نفر می باشند.

او با اشاره به اینکه نسبت پرستار به تخت در بیمارستان  های دولتی در کرمان  حدود ۰.۸۲است  که نسبت به  میانگین کشوری کمتر است افزود: دانشگاه علوم پزشکی کرمان از دانشگاه تیپ یک محسوب می‌شود انتظار می‌رود وزارت متبوع در سهمیه استخدامی پرستاران در سال جاری نگاه ویژه ای به این موضوع مهم داشته باشند.  

منگلیان ادامه داد: این موضوع باعث می شود پرستاران مجبور به انجام اضافه کار اجباری و تحمل فشار کاری شوند  زیرا پرستاران با توجه به ماهیت کاری برای مراقبت از بیماران از جان مایه می‌گذارند تا به کیفیت مراقبت آسیبی وارد نشود ولی در عوض باعث می‌شود که پرستاران دچار فرسودگی شغلی  شوند. 

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: مهمترین دستاورد در دولت سیزدهم پیرو تاکیدات مقام معظم رهبر و پی گیری های مجدانه معاونت  پرستاری وزارت متبوع و سازمان نظام پرستاری کشور، بعد از 15 سال مصوبه تعرفه گذاری خدمات پرسناری محقق شد و اعتبارلازم در این خصوص در بودجه 1401 لحاظ شد و در حال حاضر پرداخت علی الحساب 3 ماهه برای کادر پرستاری بالینی در بیمارستان های دولتی پرداخت شده است، ساماندهی و توانمندسازی مدیران پرستاری کشور، تبدیل وضعیت پرستاران برای خانواده ایثارگران از دیگر موارد است. 

وی افزود: ساماندهی اورژانس در زمینه خدمات پرستاری، استقرار واحدهای آموزش به بیمار و پرستار پیگیر در بیمارستان های دولتی مرکز، ساماندهی و شایسته گزینی در انتخاب مدیران پرستاری بیمارستان ها در رده های مختلف مدیریتی، برنامه ریزی و توانمندسازی پرستاران کلیه بیمارستان های استان خصوصا در زمینه احیا، اعتباربخشی، تریاژ، مدیریت، برنامه ریزی در جهت ساماندهی واحدهای مراقبت در منزل، بررسی چالش های اعزام در کلان منطقه آمایشی ۸ به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ثبت و شروع به اجرای طرح پژوهشی تله نرسینگ به صورت پایلوت کشوری 

منگلیان در خصوص انتظارات از مسئولین گفت: تامین نیروی پرستاری استخدام و رسیدن نسبت پرستار به تخت به سطح استاندارد کشوری، تبدیل وضعیت نیروهای طرح و شرکتی که در دوران کووید مشغول بوده اند، ارتقا امور رفاهی کادر پرستاری، پیگیری در خصوص پرداخت فوق العاده خاص کمبود نیروی پرستار  باعث فرسودگی شغلی بیش از حد پرستاران و بعضا نارضایتی ارباب رجوع می‌شود

عذرا باهوش سر پرستار بخش اطفال بیمارستان افضلی پور کرمان در گفتگو با" راه آرمان" گفت:من حدود 27 سال است در بخش کودکان مشغول به کار هستم از آنجایی که کودکان معصوم ترین انسانها و کار برای کودکان بیمار را صادقانه ترین خدمت حس کردم عاشقانه این رشته را انتخاب کردم.

وی افزود:مراقبت از کودک حساس و نیازبه صبر و حوصله دارد ولی مراقبت ازکودک بیمار هنر است هنری که بتوانی بیقراری مادر؛ نگرانی پدر و درد کودک را ببینی و نهایتا لبخند را به آنها هدیه بدهی.
سر پرستار بخش اطفال بیمارستان افضلی پور کرمان بیان کرد:
من خودم دوفرزند پسر 21 و 14 ساله دارم و قدردان همراهی و درک همسر وفرزندانم در تمام شرایط سخت کاری هستم.

باهوش ادامه داد: من به عنوان سرپرستار بیشتر شیفت صبح هستم ولی به دلیل کمبود نیرو چند شیفت‌های عصرو شب هم دارم.

سر پرستار بخش اطفال بیمارستان افضلی پور کرمان گفت: شاید بتوان گفت کرونا باعث شد  پرستاری تا حدی دیده شود و
ما  کمبود نیروی پرستاری داریم و این موضوع  باعث فرسودگی شغلی بیش از حد پرستاران و بعضا نارضایتی ارباب رجوع می‌شود. 

وی در خصوص درخواستش از مسولین بیان کرد: تعداد نیروی استاندارد در بخش‌ها است و توجه به مطالبات پرستاری است.

باهوش گفت: نقاشی های زیبای کودکان که بزرگترین قدردانی ها یشان را خالصانه با دستان کوچک شان به مداد رنگی ها می دهند شیرین ترین خاطرات یک پرستار بخش اطفال است من همیشه این جمله را به مسولین می‌گویم که بازی جزئی لاینفک از زندگی کودکان است و ما در بخش کودکان ابتدا باید در نظر داشته باشیم طرف ما یک  کودک است و نیازهای اورا مدنظر و سپس با توجه به آنها درمان همراه با بازی و جایزه... شروع کنیم. 


زهره عسکرپور سرپرستار آی سی یو اطفال یک بیمارستان افضلی پور کرمان در گفتگو با"راه آرمان" گفت:5 سال سابقه کار در آی سی یو اطفال دارم و9 سال هم در آی سی یو بزرگسال رادارم و خیلی اتفاقی وارد این بخش شدم روزهای اول خیلی برام سخت بود و چالش های زیادی داشتم ولی در کل بخاطر علاقه ای که به این حرفه داریم باعث شده که بتوانم مشکلات و سختی هایی را که دارد تحمل کنم و باآنها کنار بیام وبطور کلی پرستاری حرفه ای سخت است وحالا سانتر اطفال بسیار سخت تر...

وی افزود:  دربخش ای سی یو  معمولا بیمارایی داریم که طولانی مدت بستری هستند و دیدن روزهای سختی که این فرشته کوچولوها تحمل می‌کنند تا بتوانند دوبار سلامتیشان را بدست بیاورند واقعا برای ما سخت است و به همین اندازه هم وقتی با حال خوب از پیش، ما میرند برای ما لذت بخش است.

عسکرپور تصریح  کرد: برقراری ارتباط با بيمار در اطفال جز سختی‌های این کار محسوب می شود چون کودک نسبت به افراد ناشناس ترس و هراس دارد حالا این فرد بخواد براش رگ هم بگیرد ویا سایر اقدامات پرستاری...و هستند پرسنلی که به خوبی از پس این کار سخت بر می آیند و بخش، ما جز بخش های سخت محسوب می شودو اکثر پرسنل دوست ندارند اینجا کار کنند.

سرپرستار آی سی یو اطفال یک بیمارستان افضلی پور کرمان بیان کرد: از مسئولین می خواهم که واقعا به حرفه ما جز مشاغل سخت نگاه کنند چون فرسایش، جسم وروح فرد در این حرفه زیاد است و دیدن درد مردم بسیار سخت است
و در مورد تغییر وضعیت همکاران طرحی که اکثریت بعد 5 سال به بهترینها و با مهارت ترین پرستاران تبدیل می شوندکه الان خیلی راحت کنارگذاشته می شوند.

انتهای پیام/


کد مطلب: 131005

آدرس مطلب :
https://www.armanekerman.ir/news/131005/پای-درد-دل-پرستاران-کرمانی

راه آرمان کرمان
  https://www.armanekerman.ir