کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

مشاور مدیر مجتمع مس سرچشمه مطرح کرد؛

۶۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی با ورود شرکت های دانش بنیان به صنایع مس

16 آذر 1401 ساعت 8:19

سید مجتبی مرتضوی گفت: ا ورود شرکت های دانش بنیان در عرصه تولیدات قطعات و ماشین آلات صنعتی درمعادن مس بخصوص سرچشمه سبب شده است، ضمن قطع کامل برخی واردات مس در سال جاری نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار صرفه جویی شده است.


 به گزارش "راه آرمان "؛ عملکرد شرکت ملی صنایع مس ایران تا پایان آبان ماه، نشان دهنده استخراج ۱۴۵ میلیون و ۳۸۶ هزار تن ماده معدنی با رشد ۱۷ درصدی و تولید ۳۷ میلیون و ۱۶۹ هزار تن سنگ سولفوری با رشد ۵ درصدی در مقایسه با برنامه پیش بینی شده در صنایع ملی مس بوده است.

در حالی که رکورد بالاترین میزان حفاری اکتشافی در تاریخ شرکت ملی صنایع مس ایران به میزان بیش از ۱۱۲ هزار متر در ۸ ماه سال جاری( متوسط ماهانه بیش از ۱۴ هزار متر ) می رسد؛ با اکتشافات جدید و به دنبال آن افزایش منابع زمین‌شناسی شرکت مس، میزان مس محتوی منابع اندازه‌گیری شده (Measured) و نشان‌داده شده (Indicated) کشور به بیش از ۵۴ میلیون تن رسیده است، که توفیق بزرگی در حوزه اکتشافات ملی به شمار می‌رود.

طبق اخرین اعلام شرکت ملی مس در آذر ماه سال جاری در حال حاضر منابع زمین‌شناسی شرکت، بیش از ۱۹ میلیارد تن است که از این میزان ۹ میلیارد تن، ذخایر قابل معدنکاری است.

سید مجتبی مرتضوی، مشاور مدیر مجتمع مس سرچشمه، در گفتگو با "راه آرمان"، در خصوص عملکرد شرکت مس سرچشمه، گفت: از سال ۱۳۹۸ این شرکت در کنار توسعه خود، درحال استفاده از شرکت ها و دانش های بومی و داخلی کشور است.

وی افزود: شرکت هایی که به این شکل کار می کنند، در کشور کم هستند اما درحال حاضر ما محتوای این سیستم را می بینیم که کارایی عالی دارد.

مرتضوی عنوان کرد: امروزه صنایع معدنی در داخل کشور کمتر بومی سازی می شود اما در بحث توسعه کارخانجات مجموعه مس سرچشمه شاهد هستیم که این کارخانجات از نظر علمی و فنی دانش بنیان هستند و قطعات آنها در داخل کشور طراحی و ساخته می شود که به عنوان نمونه می توان به دستگاه های طرح تغلیظ و ذوب اشاره کرد.

مشاور مدیر مجتمع مس سرچشمه اظهار کرد: علی رغم مشکلاتی که در بحث صنعت با آن مواجه هستیم اما سالانه شاخص های توسعه را انجام می دهیم که نمونه بارز آن تغلیظ هایی است که برای افزایش کنسانتره ایجاد می کنیم؛ به طور مثال تغلیظ سرباره که انجام شده است به لحاظ محتوایی در نوع خود بی نظیر است.

وی ادامه داد: این پروژه از سال ۱۳۹۷ آغازشده، محل اجرای آن مجتمع مس سرچشمه است و ظرفیت ورودی آن ۴هزار تن سرباره در روز است که در فرآیند فلوتاسیون به محصول نیمه‌نهایی مس (کنسانتره) تبدیل می‌شود. پروژه فلوتاسیون سرباره به‌صورت EPC در پیمان هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه است

مشاور مدیر مجتمع مس سرچشمه گفت: پروژه فلوتاسیون سرباره از پیشرفت خوبی برخوردار است و به یاری خداوند متعال طی هفته‌های آینده با افزایش ظرفیت تولید ۷۲ هزار تن کنسانتره مس افتتاح خواهد شد.

مرتضوی با بیان اینکه از لحاظ توسعه معدنی می توان به انجام پروژه های IPCC و پروژه های توسعه ای معدن اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۲ میلیارد و ۵۶۸ میلیون تن کانسنگ مس را در شناسنامه مس سرچشمه وارد کردیم و همین امر باعث افزایش تولید کنسانتره در سال های آتی می شود.

وی با ابراز امیدواری از اینکه این توسعه ها بتواند اشتغال زایی بالایی دراین منطقه ایجاد کند، تاکید کرد: متخصصین مس سرچشمه جزو بی نظیرترین افرادی هستند که در دانشگاه عملی صنعت مس تجربه اندوزی می کنند و با بررسی هایی که روزانه در سیستم های تولید انجام می دهند، می توانند تولید را افزایش دهند که در نتیجه این رشد تولیدی زمینه اشتغال افراد بیشتری فراهم خواهد شد.

مشاور مدیر مجتمع مس سرچشمه درخصوص کارخانه کود شیمیایی خاطرنشان کرد: در سال های آتی که این کارخانه راه اندازی شود، در نوع خود بی نظیر است و کود شیمیایی می تواند به کمک کشاورزان منطقه آمده و بحث تغذیه بهینه را ایجاد کند.

مرتضوی در پایان خاطر نشان کرد: با ورود شرکت های دانش بنیان در عرصه تولیدات قطعات و ماشین آلات صنعتی درمعادن مس بخصوص سرچشمه سبب شده است، ضمن قطع کامل برخی واردات مس در سال جاری نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار صرفه جویی شده است.


انتهای پیام/ طهماسبی
 


کد مطلب: 131129

آدرس مطلب :
https://www.armanekerman.ir/news/131129/۶۰۰-میلیون-دلار-صرفه-جویی-ارزی-ورود-شرکت-های-دانش-بنیان-صنایع-مس

راه آرمان کرمان
  https://www.armanekerman.ir