تاریخ انتشار :جمعه ۳۱ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۷
۰
plusresetminus
رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان کرمان:

خرس قهوه‌ای فلج و مجوز باغ وحش ابطال شده است

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان کرمان گفت: تنها بازمانده باغ وحش یک قلاده خرس قهوه‌ای است که فلج شده است.
به گزارش سرویس اجتماعی راه آرمان به نقل از ایسنا؛ منصور پورسینا رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش اداره کل محیط زیست استان کرمان در خصوص کلیپ منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر شرایط نگهداری خرس قهوه‌ای پارک آبشار کرمان، گفت: باغ وحش کرمان(پارک آبشار) به دلیل برخی موارد زیست محیطی و بروز شرایط کرونایی در کشور تعطیل و مجوز آن نیز ابطال شده است.

وی در این رابطه اظهار کرد: تنها بازمانده این باغ وحش یک قلاده خرس قهوه‌ای است که به دلیل مشکل از ناحیه پاها، تیم دامپزشکی دانشکده کرمان در سال ۱۳۹۹ با بیهوش نمودن حیوان از ناحیه کمر آن تصویربرداری کرد و حسب اعلام نظر متخصصین حیوان دچار بیماری مزمن (فلجی اندام خلفی) شده بود.

منصور پورسینا ادامه داد: با توجه به سن حیوان و ریسک بیهوشی بلند مدت جهت انجام عمل جراحی، منطقی به نظر نمی‌رسید و موضوع بررسی مرگ آرام نیز با توجه به نظریه دامپزشکان مبنی بر این که حیوان دردی را در این خصوص متحمل نمی‌شد، منتفی بود.

وی گفت: در نهایت با عنایت به درخواست مسئولان شهرداری مبنی بر تمایل به نگهداری از حیوان در شرایط کاملاً استاندارد و با رعایت کامل موارد بهداشتی و تغذیه‌ای، اجازه داده شد حیوان تا پایان عمر طبیعی خود نگهداری شود.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان کرمان افزود: بر اساس شرایط حیوان و بازدیدهای بعدی، با عنایت به نظر دامپزشکان احتمال بیماری زخم بستر برای حیوان و عفونت زخم پیش بینی شده بود که ممکن بود شرایط ادامه حیات را برای آن سخت کند اما در یکی دو مورد ایجاد زخم بستر و رسیدگی به موقع و مداوای آن، مشکل حیوان بر طرف شد و حیوان به زندگی خود ادامه داد.

وی ادامه داد: با توجه با هماهنگی صورت گرفته با مسئولان شهرداری و تبدیل کامل فضای باغ وحش به پارک عمومی، مقرر شد فضای دیگری توسط شهرداری مهیا تا حیوان بتواند تا پایان عمر طبیعی خود در شرایط کاملاً استاندارد نگهداری شود که احتمالا در یکی دو روز آینده، انتقال داده خواهد شد.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان در این باره نیز بیان کرد: موضوع خرس و نظارت بر کار باغ وحش در دستور کار این اداره از سال های قبل قرار داشته و شرایط خرس مرتباً توسط همکاران رصد شده و مکاتبات لازم در این خصوص صورت پذیرفته است.

مجتبی نیک‌طبع ادامه داد: با توجه به رسالت سازمان حفاظت محیط زیست حفاظت و نگهداری از حیات وحش در اولویت اصلی کار همکاران ما قرار دارد و هر گونه حیوان آزاری و کوتاهی در رعایت شرایط نگهداری از حیوانات در مراکز مجاز خط قرمز این اداره کل بوده و به شدت با آن برخورد می‌شود.

انتهای خبر/ک https://armanekerman.ir/vdcayin6w49neo1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما