تاریخ انتشار :دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۰۰
۰
plusresetminus
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

مشکل کمبود شیر‌خشک تا پایان هفته رفع می‌شود

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در دو روز آینده، دو محموله شیر‌خشک بین داروخانه‌های شهر کرمان توزیع می‌شود و مشکل تامین شیر‌خشک حل خواهد شد.
به گزارش سرویس اجتماعی راه آرمان، تعدادی از شهروندان از طریق ارسال پیام به این پایگاه اطلاع‌رسانی خواستار پیگیری دلیل کمبود شیر‌خشک در داروخانه‌های سطح شهر شدند.

بنا به‌ گفته تعدادی از شهروندان زمانی که به داروخانه برای خرید شیر‌خشک مراجعه می‌کنند، متصدی تنها یک عدد شیر‌خشک به متقاضی می‌دهد و این امر موجب نارضایتی شده است.

از این‌رو به سراغ علی اسدی‌پور معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان رفتیم تا علت این کمبود را جویا شویم.

اسدی‌پور در گفتگو با خبرنگار راه آرمان عنوان کرد: حدود دو هفته است که تامین شیر‌خشک در داروخانه‌های سطح شهر به علت تاخیر در ارسال دچار مشکل شده است.

وی افزود: در جهت تامین شیر‌خشک دو محموله به کرمان ارسال شده، یکی از این محموله‌ها امروز در بین داروخانه‌ها توزیع می‌شود، محموله دیگر قرار بود روز شنبه توزیع شود که متاسفانه به دلیل اختلال در عملکرد کامیون‌های حمل بار این اقدام صورت نپذیرفت.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: طی دو روز آینده این دو محموله در بین داروخانه‌های شهر توزیع می‌شود و مشکل تامین شیر‌خشک حل خواهد شد.

اسدی‌پور تصریح کرد: البته یک مشکل جزئی در تامین شیر‌خشک در کل کشور به‌ وجود آمد که در این راستا، تصمیم گرفته شد، این هفته به هر فرد تنها یک عدد شیر‌خشک داده شود تا این مشکل در هفته آینده به‌طور کامل حل شود.

وی ادامه داد: گاهی شرایط این‌چنینی ایجاد می‌شود، از مردم می‌خواهیم ما را یاری کنند و در این شرایط تقاضای خود را به حداقل برسانند تا مشکل حل شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر کمبود برخی داروهای بیماران خاص همچون پانسمان بیماران پروانه‌ای ابراز کرد: همه داروهای موجود در داروخانه‌ها در دو مدل ایرانی و وارداتی در دسترس بیماران هستند.

اسدی‌پور تاکید کرد: البته برخی داروهای وارداتی  به‌علت اختلال در واردات تامین آنها با مشکل مواجه شده اما اینگونه نیست که دارویی اصلاً موجود نباشد، در برخی اقلام کمبود وجود دارد اما عدم موجودی صحت ندارد.

وی افزود: اگر دارویی کمیاب باشد، سعی می‌کنیم در دو یا سه داروخانه خاص در دسترس بیماران قرار دهیم، غالبا داروخانه هلال احمر و داروخانه دانشکده داروسازی داروهای کمیاب را تامین می‌کنند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اذعان کرد: پانسمان بیماران پروانه‌ای مستقیماً از طریق معاونت درمان وزارتخانه و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تامین می‌شود و ارتباطی با سازمان غذا و دارو ندارد.

اسدی‌پور یادآور شد: با توجه به موارد ذکر شده، در حال حاضر کمبود این پانسمان وجود دارد اما نایاب نیست.

وی ادامه داد: ما در تلاش هستیم تا بیماران علاوه بر رنج بیماری، رنج تهیه دارو را متحمل نشوند، بنابر سازماندهی انجام شده به زودی مشکل تامین پانسمان بیماران پروانه و سایر داروهای بیماری های خاص حل خواهد شد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان توصیه کرد: مردم باید فرهنگ صحیح استفاده از دارو را یاد بگیرند، در نظر داشته باشید که برای درمان برخی بیماری‌ها اصلاً نیاز به مصرف دارو نیست.

اسدی‌پور گفت: سرانه مصرف دارو در کشور ما به‌مراتب بیشتر از سایر کشورهای پیشرفته است، این تقاضا را از مردم داریم که اگر به پزشک مراجعه می‌کنند، درخواست داروی اضافه نکنند.

وی افزود: درصد بالایی از بیمارانی که به پزشک مراجعه می‌کنند، اصلاً نیاز به دارو ندارند، لازم است که با کمک یکدیگر فرهنگ استفاده کمتر از دارو را رواج دهیم، بسیاری از بیماری‌ها نیاز به دارو درمانی ندارند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پایان خاطرنشان کرد: اگر در مواردی کمبود وجود دارد نباید به آن دامن بزنیم و تلاش برای تامین مقدار بیشتری کنیم، در چنین شرایطی باید کمک کنیم تا داروی مورد نیاز برای سایرین هم در دسترس باشد.

انتهای خبر/س https://armanekerman.ir/vdcaain6i49neo1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین