تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۴۲
۰
plusresetminus
گوشه‌ای از دستاوردهای انقلاب اسلامی؛

موفقیت بافندگی و هنر توبافی

مدیر عامل شرکت تعاونی زنان خراشاد گفت: پارچه‌بافی و توبافی یکی از هنرهای بومی خطه کویر بوده که با همت بانوان روستای آوازه جهانی پیدا کرد.
موفقیت بافندگی و هنر توبافی
به گزارش گروه فرهنگی پایگاه خبری«راه آرمان» به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فاطمه ذاکریان مدیرعامل شرکت تعاونی زنان خراشاد از توابع خراسان جنوبی است که سال‌ها در کار بافندگی مشغول بوده و همچنین هنر توبافی (پارچه‌بافی سنتی روستای خراشاد ) را در این روستا آموزش و رواج داده است؛ به همین بهانه گفتگویی با این بانوی کار‌آفرین داشتیم.
 
وی از لحظه ورود خود به شرکت تعاونی زنان خراشاد صحبت می‌کند و می‌گوید: این شرکت تعاونی از سال ۸۲ تاسیس شد و از سال ۸۳ مدیریت این شرکت برعهده من است و توانستم با مدیریت این شرکت و باتوجه‌به خشکسالی که در سال‌های گذشته مردم این روستا را به شدت درگیر و نا‌امید کرده بود با آموزش و تولید پارچه‌های(توبافی) امید و درآمد زایی را به مردم روستا برگردانم.
 
این بانوی کارآفرین همچنین گفت: در سال ۸۵ با وجود اینکه هنوز شرکت تعاونی زنان خراشاد زیان‌ده بوده ولی من با ۴۲ نفر اشتغال‌زایی به عنوان کار‌آفرین برتر استانی شناخته شدم و توانستم با همت و توان در اواخر سال ۸۵ بدهی شرکت را پرداخت نمایم.
 
ذاکریان به آموزش هنر توبافی در خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: در اوایل کار، هر آموزشی که در هر جای استان برگزار می‌شد، به همت مربیان خراشاد بود، که این مربیان به مناطق مختلف استان خراسان جنوبی می‌رفتند و به علاقه‌مندان هنر توبافی را آموزش می‌دادند.
 
وی با تاکید بر این که بعد از مدتی میراث فرهنگی استان وارد کار شد و هزینه‌های آموزشی این هنر را برعهده گرفت، گفت: هنر پارچه‌بافی (تو بافی) تا جایی در استان پیشرفت کرد و گسترش یافت که مربیانی از سایر استان ها به خراسان جنوبی می‌آمدند و دورهای آموزشی را گذرانده و این هنر را به استان خود می‌برند و در آنجا اجرا می‌کردند.
 
این بانوی کار‌آفرین در ادامه گفت: بعد از گذشت مدتی از برپایی تعاونی زنان خراشاد، در نمایشگاهی که در مصلی تهران برگزار می‌شد شرکت کردیم و استقبال شهروندان از پارچه‌بافته‌ها آنقدر خوب بود که طی چند روز ابتدایی تمام محصولاتمان به فروش رفت و همین استقبال مردم از نمایشگاه باعث ایجاد انگیزه شد، تا زمانی که به روستا برگشتم بدون آن که ریالی برای خودم بردارم پول اجناس فروخته شده را به بافندگان تحویل دادم و این باعث شد تا اهالی روستا اشتیاق بیشتری برای کار و درآمدزایی داشته باشند.
 
وی در پاسخ به این سوال که مشوقش در این راه چه کسانی بوده‌اند می‌گوید: در تمام این مسیر همسرش همیشه همراه او بوده است و با اینکه یک فرزند معلول دارند اما هیچ‌وقت ناامید نشده است، بلکه سعی کرده تا این محدودیت‌ها برایش یک سکوی پیشرفت باشد و سر مشقی باشد برای پیشرفت اهالی روستا که در کار پارچه‌بافی فعالیت می‌کنند. در کنار اهالی به تعدادی از زنان که زندانی بودند آموزش( توبافی) داده شده است، تا پس از آزادی، بتوانند به‌صورت حرفه‌ای در این کار فعالیت کنند و منبع در آمدی هم داشته باشند.
 
این بانوی کار آفرین برنامه‌های متعددی را برای معرفی و گسترش صنعت توبافی در سر دارد: از جمله آنکه تاکنون نمایندگی فروش این محصول را در چند استان گرفته است، به‌گونه‌ای که در سال گذشته بازارهای پارچه‌های سنتی زنان خراشاد در شهرهای تهران، کرمان، اصفهان و قم فعال بوده است و همچنین این پارچه بافت‌ها به کشورهای هلند، ایتالیا، اتریش، فرانسه، آلمان و سوئد صادر می‌شوند. 
 
ذاکریان در پاسخ به این پرسش که چه آینده‌ای برای خود و منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کند تصور کرده است گفت: خدا رو شکر می‌کنم به هدفم که معرفی و شناساندن و زنده نگه‌داشتن هنر سنتی و محلی توبافی بود رسیدم و آروز می‌کنم روزی در سراسر دنیا یک شعبه برای فروش این هنر اصیل ایرانی برپا باشد و در تلاش هستیم که بتوانیم به زودی لباس‌ها و حوله احرام زئران خانه خدا را هم تهیه کنیم.
 
ذاکریان از مسئولان ادارات خواست تا از تولیدات و هنرمندان بومی استان و کالاهایی که تولید می‌کنند حمایت کنند چرا که زمینه اشتغال‌زایی برای تعداد زیادی از افراد فراهم خواهد شد.

انتهای خبر/س
https://armanekerman.ir/vdcf01dymw6dmxa.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین