تاریخ انتشار :شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۰۱
۰
plusresetminus
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان:

بانک جامع اطلاعاتی در عرصه سرمایه‌گذاری گردشگری کرمان نداریم

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان نبود بانک جامع اطلاعاتی را یکی از چالش‌های استان برای موضوع سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و گردشگری دانست.
بانک جامع اطلاعاتی در عرصه سرمایه‌گذاری گردشگری کرمان نداریم
به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی راه آرمان و به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، نشست مشترک کارگروه‌های سرمایه‌گذاری و تأمین مالی کمیسیون سرمایه‌گذاری و امورزیربنایی اتاق کرمان با هدف کمک به توسعه سرمایه‌گذاری و تسهیل تأمین مالی پروژه‌ها با حضور مدیران دولتی و بخش خصوصی برگزار شد.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و امورزیربنایی اتاق کرمان در این نشست گفت: به دلیل مسائل و چالش‌های بسیاری که فعالان اقتصادی در حوزه‌های مالیاتی و تأمین اجتماعی دارند، علاقه کمی برای ورود به مباحث سرمایه‌گذاری دارند درحالی‌که ظرفیت‌های بسیاری در این حوزه وجود دارد.

علی نقوی، اظهار کرد: در حوزه سرمایه‌گذاری، ساختار مرکز خدمات سرمایه‌گذاری کرمان نسبت به گذشته تغییر اساسی داشته و دیدگاه متفاوت‌تری را پیگیری می‌کند که قابل تقدیر است.

در ادامه این نشست مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان یکی از چالش‌های استان برای موضوع سرمایه‌گذاری را نبود بانک جامع اطلاعاتی برای فرصت‌های سرمایه‌گذاری در برخی حوزه‌ها عنوان کرد و گفت: در شمال استان تمامی فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخش صنعت و معدن را احصا کرده‌ایم اما در بخش کشاورزی و گردشگری بانک اطلاعاتی ما بسیار ناقص است.

صادق سلطانی‌نژاد افزود: یکی از ابزارهای مهم تأمین مالی بانک‌ها هستند که بر اساس مقررات بانک مرکزی، بانک‌ها باید ۵۰ درصد منابع خود را به ارائه تسهیلات در استان اختصاص دهند که در کرمان در برخی بانک‌ها این اتفاق نمی‌افتد.

وی ادامه داد: موضوع تأمین مالی یکی از چالش‌های اصلی سرمایه‌گذاری در استان است که علاوه بر بانک‌ها سایر بخش‌ها از جمله تأمین مالی از طریق بازار سرمایه نیز باید نقش خود را در توسعه استان ایفا کنند.

سلطانی‌نژاد تصریح کرد: برای کمک به تأمین مالی واحدهای تولیدی استان امسال حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان جرائم مالیاتی بخشیده شد که کمک بزرگی به این بخش صورت گرفت.

همچنین در ادامه فعال و کارشناس حوزه سرمایه‌گذاری کشور بیان کرد: مهمترین موانع پیش روی پروژه‌ها وجود قوانین دست‌وپاگیر، بروکراسی کُند اداری، نبود فرهنگ سرمایه‌داری، عدم وجود امنیت ذهنی برای سرمایه‌گذار، طولانی‌شدن روند صدور مجوزها، عدم ثبات تصمیم گیری‌ها در کشور، تحریم‌های اقتصادی، عدم‌پرداخت تعهدات توسط دولت و وجودنداشتن منابع مالی لازم برای تأمین اعتبار پروژه‌هاست.

امیر میرزایی افزود: به نظر می‌رسد بیشترین موانع مربوط به سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها در استان کرمان مربوط به نبود بانک اطلاعاتی جامع و به‌روز از فرصت‌های سرمایه‌گذاری، نبود دانش و آگاهی کافی در رابطه با انواع روش‌های تأمین مالی از محل بازار سرمایه، نبود اطلاعات کافی از پروژه‌های نیمه‌تمام و عدم توازن در منابع و مصارف بانک‌ها باشد.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌شود در نشستی با دعوت از شرکت‌های کوچک و متوسط بخش خصوصی واقعی استان کرمان، دارای صورت‌های مالی حسابرسی شده، اعتبارسنجی شده و نیازمند سرمایه در گردش برای تولید؛ مراحل و مزایای ورود به بازار سرمایه برای تأمین مالی پروژه‌ها تبیین و تشریح شود.

میرزایی، بیان کرد: در دو سال گذشته هیچ شرکت خصوصی نتوانسته از شبکه بانکی کشور تأمین مالی بزرگی داشته باشد که بازار سرمایه می‌تواند در این زمینه به آنها کمک کند.

در ادامه این نشست کارشناس ارشد سازمان بورس و اوراق بهادار و فعال حوزه بازار سرمایه گفت: در بازار سرمایه اصل مهم شفاف‌سازی وجود دارد که شرکت‌ها باید این شفافیت را بپذیرند زیرا مزایای خوبی برای آنها دارد.

امیرمحمدی، با اشاره به اینکه شرکت‌ها می‌توانند از ابزارهای تأمین مالی و ابزارهای سرمایه‌ای برای ورود به بازار سرمایه استفاده کنند، افزود: ابزارهای تأمین مالی در این مسیر بسیار بیشتر از بانک هاست و از جمله سازوکارها برای تأمین مالی تشکیل شرکت سهامی عام، شرکت سهامی عام پروژه و تامین مالی جمعی در بازار سرمایه است.

وی تصریح کرد: درحال‌حاضر برخی صنایع متوسط اگر ۲۰ درصد سهم خود را در بورس عرضه کنند، می‌توانند با درآمدی که کسب می‌کنند مجموعه خود را توسعه و حتی مجموعه‌ای در همان تراز راه اندازی کنند.

انتهای خبر/ طهماسبی https://armanekerman.ir/vdcaoon6649new1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین