تاریخ انتشار :پنجشنبه ۹ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۲۵
۰
plusresetminus
کویر لوت از مکان‌های بکر و اعجاب‌انگیز است، برای سفر و بازدید امن گردشگران به این جاذبه جهانی، سه ورودی اصلی در استان کرمان وجود دارد.
معرفی دروازه‌های ورود به کویر جهانی لوت در کرمان
به گزارش گروه اجتماعی پایگاه خبری «راه آرمان»؛ دشت لوت بیابان وسیع ماسه‌ای و ریگی واقع در جنوب شرقی کشور است و حدود ۱۰ درصد وسعت کشورمان را دربرگرفته که بخشی از آن به مساحت ۸۰ هزار کیلومتر در محدود ثبت جهانی قرار می‌گیرد و بین استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرار دارد.

از کویر لوت به‌عنوان بیست‌وهفتمین بیابان بزرگ جهان یاد می‌شود، این دشت در زمره مناطق فراگرم و خشک جهان قرار دارد؛ حرارت دما و شوره‌زار در مناطقی از آن به حدی است که در بخش‌هایی هیچ حیوان و گیاهی توان رویش و رشد را ندارد.

منطقه گندم‌بریان شهداد از توابع استان و شهرستان کرمان در هسته این کویر قرار گرفته و در سال‌های گذشته از آن به‌عنوان گرم‌ترین نقطه کره زمین با ثبت دمای ۷۰.۷ درجه سانتی‌گراد یاد شده است.

استان پهناور کرمان نیز با ۱۱ درصد از وسعت کشور ۸۰ درصد از بخش ثبت جهانی کویر لوت را در اختیار دارد، جاذبه‌های بی‌نظیر این منطقه از کویر، پوشش‌های گیاهی همچون درختچه‌های گَز و پوشش جانوری از‌جمله روباه شنی، انواع حشرات و خزندگان در این منطقه زیست می‌کنند و ده‌ها اثر تاریخی شامل قلعه‌ها، کاروانسراها، آب انبار، طبیعت بکر و محوطه‌های باستانی در کنار پوشش گیاهی منحصربه‌فرد و حیات جانوری ویژه این منطقه را به الماس کویرهای جهان معروف کرده است.

هر چند سابقه تاریخی کهن و جاذبه‌های طبیعی کویر لوت برای عموم علاقه‌مندان ناشناخته نبود، اما ثبت بیابان لوت در ۲۷ تیرماه سال ۹۵ در فهرست کمیته میراث جهانی به‌عنوان نخستین اثر ثبت طبیعی کشور و بیست‌و‌یکمین اثر ثبت جهانی ایران، به این منطقه اهمیت و ارزش دوچندانی داد و آوازه آن را جهانی کرد.

گرچه سفر به بیابان لوت و بازدید از جاذبه‌های آن تجربه لذت‌بخش و کم‌نظیری است اما شرایط خاص و خشن این منطقه همراه با موقعیت جغرافیایی خاص کویر، مخاطرات و مشکلاتی را برای افراد و زیست محیط کویری دارد، به‌همین منظور مناطقی به‌عنوان دروازه‌های اصلی ورود به کویر لوت در استان کرمان برای سفر و ورود گردشگران مشخص شده است.

شهداد

بخش شهداد زیرمجموعه شهرستان کرمان در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق مرکز استان واقع شده است و دروازه مهم ورودی به بیابان لوت و جاذبه‌های طبیعی این اثر طبیعی ثبت جهانی محسوب می‌شود.

در سفر به شهداد و کویر لوت گردشگران می‌توانند از جاذبه‌های زیبا و نادری مانند کلوت‌ها، جنگل‌های نبکا، منطقه گندم‌بریان(گرم‌ترین نقطه روی زمین)، آب انبار شهداد و قلعه شفیع‌آباد بازدید کنند.

برای پذیرایی و اسکان مسافران و گردشگران در شهداد اقامتگاه‌های منطقه شامل هتل، اکوکمپ گردشگری، اقامتگاه‌های بوم‌گردی و غیره فراهم است که خدمات متنوعی ارائه می‌کنند.

در سال‌های پس‌از جهانی شدن کویر لوت توجه‌به زیرساخت‌های منطقه بیشتر شده است و خدماتی نظیر آب، نوشیدنی و سرویس بهداشتی سیار در مناطق گردشگری ارائه می‌شود؛ در بخش‌هایی از لوت که گردشگران بیشتر به‌صورت عمومی بازدید می‌کنند نیز پارکینگ درنظر گرفته شده است.

سال گذشته درگاه ورودی به کویر لوت به‌منظور ساماندهی تورهای گردشگری، نظم‌ دادن به گردشگران، راهنمایی آنان و همچنین حفاظت بیشتر از میراث جهانی بیابان لوت در منطقه شهداد احداث و به بهره‌برداری رسیده است.

راور

شهرستان راور در منتهی‌الیه شمال شرقی استان کرمان و در فاصله ۱۵۰ کیلومتری مرکز استان کرمان واقع شده که در مسیر استان‌های خراسانی جنوبی و رضوی قرار گرفته است.

راور یکی از درگاه‌های ورود به کویر زیبا و اسرارآمیر لوت محسوب می‌شود و شمالی‌ترین قسمت بیابان لوت با این شهرستان هم‌مرز است؛ جاده راور به دیهوک(خراسان جنوبی) مرز بین کویر لوت و کویر مرکزی ایران است.

راور از شهرهای باسابقه استان کرمان محسوب می‌شود؛ در کنار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، محصولات کشاورزی مثل پسته، انار و زعفران و نیز صنایع دستی مانند قالی و پته از تولیدات مشهور مردمان این شهر همسایه کویر به شمار می‌روند و در سال گذشته کاروانسرای چاه‌کوران راور ثبت جهانی شده است.

منطقه گندم‌بریان که با نام ریگ سوخته نیز شناخته می‌شود یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری کویر لوت در نزدیک‌ترین نقطه به راور واقع شده و از روستای مکی در ۳۵ کیلومتری شرق راور می‌توان به گندم‌بریان سفر کرد.

شاید راور از شهرت کمتری از شهداد برای سفر به کویر لوت برخوردار باشد اما تنگه رتیل(بزرگ‌ترین تنگه کویر لوت)، بخشی از رودخانه شور، جنگل‌های کویری مانند جنگل حر، عراقی و گل تاغ و نیز آبشار مکی از جاذبه‌های کم‌نظیری محسوب می‌شوند که در نزدیکی راور قرار دارند.

در سال‌های اخیر در کنار جاذبه‌های متنوع شهرستان راور، توجه‌به گردشگری کویر جهانی لوت نیز در این شهرستان در دستور کار قرار گرفته و راور به‌عنوان یکی از درگاه‌های مهم لوت مطرح شده است.

بم

بم بزرگ‌ترین شهرستان شرق استان کرمان است که در فاصله ۱۸۰ کیلومتری مرکز استان واقع شده و به‌واسطه آثار تاریخی و طبیعی جهانی مانند ارگ بم و قنات‌های اکبرآباد و قاسم‌آباد و محصولاتی نظیر خرما و مرکبات آوازه جهانی دارد.بم در حاشیه جنوبی کویر لوت قرار دارد و از دروازه‌های اصلی ورود به بیابان لوت محسوب می‌شود؛ برخی کارشناسان بم را در کنار شهداد از نزدیک‌ترین مناطق به کویر لوت می‌دانند که جاذبه‌های کویری مانند آب یلان، دشت زنگی‌احمد، تل آتشین، تپه‌های ستاره و غیره در آن قرار دارند.

مسیر اصلی ورودی بم به کویر لوت از روستای تاریخی و زیبای دارستان در ۳۵ کیلومتری بم می‌گذرد و به‌واسطه آسفالت بودن قسمتی از مسیر آفرود‌سواران زیادی از این مسیر برای ورود به کویر لوت استفاده می‌کنند.

در سال‌های اخیر طرح منطقه گردشگری ویژه کویر در بم مطرح شده است تا در کنار جاذبه‌های فراوان شهرستان بم، این نقطه به درگاهی مهم برای سفر و ورود گردشگران و مسافران به بیابان لوت تبدیل شود.

فَهرج

شهرستان فهرج در فاصله ۲۶۰ کیلومتری جنوب شرق مرکز استان کرمان به‌واسطه وجود نخلستان‌ها و پوشش گیاهی زیبا در حاشیه کویر لوت به‌عنوان نگین سبز کویر خوانده می‌شود.

فهرج در میان دیگر درگاه‌های ورود به کویر لوت کمتر مشهور است، اما ریگ‌یلان یکی از مهم‌ترین و شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های کویر در نزدیکی این منطقه قرار دارد که با دمای بیش‌از ۷۰ درجه یکی از گرم‌ترین مناطق دنیا محسوب می‌شود.

از بلندترین تپه‌های ماسه‌ای دنیا با بیش‌از ۴۷۵ متر ارتفاع در ریگ‌یلان قرار دارد؛ در ریگ‌یلان دیواره‌های شنی، دره‌هایی را با ارتفاع زیاد تشکیل داده که جزء عجایب کمتر شناخته شده کویر لوت به‌شمار می‌رود.

این تپه‌های شنی در شهرستان هم‌جوار، ریگان نیز دیده می‌شود و آنجا امتداد دارد.
کلوت‌ها، نبکا، تپه‌های ستاره آبی، قلعه عشاق، دشت طلایی، قلعه‌ها و مناطق تاریخی، روستای تاریخی گردشگری شاهرخ‌آباد، دشت ستارگان و تنها جنگل بزرگ اسکنبیل‌ها از جاذبه‌های کویر فهرج هستند که گردشگران در سفر به این نقطه می‌توانند بازدید کنند.

ورود به کویر لوت از درگاه‌های اصلی به‌صورت فردی و گروهی به‌دلیل جغرافیای خاص و احتمال مخاطره و حفاظت از این جاذبه بسیار گران‌بها و ارزشمند، بدون مجوز ممنوع است و گردشگران قبل از سفر باید هماهنگی‌های لازم را با مسئولان میراث فرهنگی و پایگاه جهانی لوت انجام دهند تا سفری ایمن و پر از خاطره داشته باشند.

انتهای خبر/س https://armanekerman.ir/vdcd5z0foyt0oz6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین