تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۴۷
۰
plusresetminus
با حضور مدیرکل دفتر کنترل سیلاب منابع طبیعی کشورانجام شد؛

بهره‌برداری از ۱۱ پروژه آبخیزداری در ارزوئیه

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب منابع طبیعی کشور گفت: مشارکت عمومی در اجرای پروژه‌های آبخیزداری نقش مهمی در اجرای هرچه سریع‌تر پروژه‌ها دارد.
بهره‌برداری از ۱۱ پروژه آبخیزداری در ارزوئیه
به گزارش گروه شهرستان‌های پایگاه خبری تحلیلی «راه‌آرمان» محمد فرامرز مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در سفر به کرمان با حضور علیرضا ابوالحسنی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان و مسئولان شهرستان ارزوئیه در حاشیه افتتاح پروژه‌های آبخیزداری بخش صوغان با تأکید بر ضرورت اجرای پروژه‌های آبخیزداری گفت: در کل کشور ۷۰۴ میلیون هکتار حوضه آبخیز ساحلی و مرزی داریم که ۵۲ درصد مساحت کشور را کویر مرکزی تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مطالبه نخست استانداران و فرمانداران در سراسر کشور اجرای پروژه‌های آبخیزداری است افزود: در واقع این موضوع مطالبه اصلی مردم است، زیرا اثرات آبخیزداری را به‌خوبی در کنترل سیل، تقویت منابع آب و نقشی که در معیشت آبخیزنشینان دارد را درک کرده‌اند.

فرامرز، با تأکید بر اینکه بهترین آب از نظر کیفیت آب باران است افزود: بخش عمده‌ای از روان آب‌ها به دلیل عدم مدیریت خارج می‌شود که سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه نگه‌داشتن آب اجرای عملیات آبخیزداری است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه در برنامه هفتم توسعه ۲۰ میلیون هکتار تعهد جهت اجرای پروژه‌های آبخیزداری مصوب شده است افزود: اجرای پروژه‌های آبخیز تنها با منابع دولتی میسر نیست.

وی افزود: مشارکت عمومی در اجرای پروژه‌های آبخیزداری نقش مهمی در اجرای هرچه سریع‌تر پروژه‌ها و کاهش مخاطرات خشکسالی و سیل دارد. 

فرامرز با تأکید بر محدود بودن منابع افزود: فرمانداران در بحث مشارکت کمک کنند در موافقت‌نامه‌های استانی بخشی از اعتبارات را از پیمان خارج و به‌صورت نهاده در اختیار مردم قرار داده شود تا مردم در انجام پروژه‌ها همکاری لازم را داشته و منابع طبیعی از ظرفیت مردم در بخش‌های مختلف کمک بگیرد.

علیرضا ابوالحسنی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کرمان گفت: استان کرمان دارای ۱۰/۶ میلیون هکتار حوضه آبخیز است که در سطح ۲هزار و ۷۰۰ هکتار مطالعات تفصیلی و اجرایی در این حوزه انجام شده است؛ و تاکنون ۸ هزار انواع سازه آبخیزداری در سطح استان احداث شده است که این سازه‌ها قابلیت مدیریت میزان ۳۲۰ میلیون مترمکعب رواناب و نفوذ ۱۶۰ میلیون مترمکعب آب به‌همراه کنترل فرسایش رسوب خاک به میزان سالانه ۹ میلیون تن را دارد.

ابوالحسنی با بیان اینکه فرونشست زمین در دشت صوغان و به دنبال آن بسته‌شدن خلل‌وفرج لایه‌های زیرین خاک، موجب مرگ تدریجی طبیعت و اقتصاد منطقه خواهد شد گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری، مهم‌ترین راهکار برای کنترل فرونشست زمین است که به علت برداشت بی‌رویه آب از آبخوان‌ها و سفره‌های آب زیر زمینی است.
وی اظهار کرد: پروژه‌های آبخیزداری با تقویت سفره‌های آب زیرزمینی مانع از فرونشست آبخوان‌ها، حفظ و تقویت پوشش گیاهی منطقه، جلوگیری از پدیده ریزگردها مانع از بروز خسارت جانی و مالی می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بیان کرد: برای برون‌رفت از چالش فرونشست زمین در دشت صوغان، اقدامات خوبی صورت‌گرفته، به‌طوری‌که دراین‌خصوص مساحت ۳۰ هزار هکتار از حوضه آبخیز موردمطالعه که در این طرح مطالعاتی تعداد ۵۰ عدد سازه سنگی ملاتی با حجم عملیات ۴۰۱ هزار مترمکعب و حجم آبگیری ۴۰۳ هزار مترمکعب پیش‌بینی‌شده و تاکنون ۱۱ بند سنگی ملاتی با اعتباری بالغ بر ۵۴ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی با قابلیت آبگیری ۴۶ هزار مترمکعب احداث شده است. 

در پایان این سفر از سازه‌های آبخیز حوزه شهری شهرستان بافت بازدید به‌عمل آمد.
​​​​​​
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای خبر/م

 
https://armanekerman.ir/vdcd9z0fjyt0o56.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما