تاریخ انتشار :يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۶:۵۷
۰
plusresetminus
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان خبر داد:

گردش اطلاعات بین فعالان اقتصادی هدف کرمان آیدکس

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان گفت: معتقدیم گردش اطلاعات بین فعالان اقتصادی کشورها می‌تواند به افزایش سطح مناسبات تجاری بین کشورها نیز کمک کند.
گردش اطلاعات بین فعالان اقتصادی هدف کرمان آیدکس
 سید مهدی طبیب‌زاده در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی «راه آرمان» در خصوص همایش سرمایه‌گذاری و توسعه با نام «کرمان آیدکس ۲۰۲۴» عنوان کرد: عملکرد گذشته استان با وجود همه سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام شده، پیوست توسعه پایدار نداشت.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری‌های گذشته کرمان منجربه توسعه پایدار نشده است، اذعان کرد: به همین علت رویکرد این همایش (کرمان آیدکس) و هدف سرمایه‌گذاری‌ها در راستای ارتقای شاخص‌های توسعه پایدار و اثرگذاری بر زندگی و معیشت مردم است.

طبیب‌زاده ضمن ابراز نگرانی از آینده استان کرمان با وجود اینکه بهشت معادن است، بیان کرد: اقتصاد استان در حال‌ حاضر مبتنی‌بر منابع تجدیدناپذیر مانند معدن و کشاورزی است و باید بدانیم به سمت چه صنایع و خدماتی باید حرکت کنیم که تحول در نگرش بر منابع اتفاق بیفتد و مانند نگاه امروز عربستان، منابع را صرف توسعه کنیم.

رئیس اتاق کرمان ادامه داد: استان کرمان سرشار از منابع غنی است که باید بهترین برنامه برای استفاده از آن‌ها و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف برای خلق ثروت، اشتغال فارغ‌التحصیلان بیکار و عدم مهاجرت نیروهای متخصص اجرا شود.

وی اذعان کرد: هدف همایش کرمان آیدکس پرچم‌داری توسعه پایدار استان است زیرا سرمایه‌گذاری‌ها در دولت‌های مختلف منجربه توسعه متوازن در کرمان نشده است.

طبیب‌زاده با بیان اینکه به مدت ۷۲ ساعت میزبان ۲۵۰ میهمان خارجی خواهیم بود، گفت: همایش کرمان آیدکس در دانشگاه هایتگ ماهان کرمان از ۲۴ تا ۲۷ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود، و میزبان میهمانان داخلی، خارجی و شرکت‌های بزرگ استان کرمان در این عرصه خواهیم بود که به معرفی فرصت‌های سرمایه‌‌گذاری استان خواهند پرداخت.

رئیس اتاق کرمان عنوان کرد: در همایش کرمان آیدکس به این سئوال پاسخ داده خواهد شد که چگونه می‌توان از اقتصاد مبتنی‌بر منابع به اقتصاد مبتنی‌بر دانش، تکنولوژی و فناوری رسید و امروز با حضور تیم اقتصادی استان در کنار هم خوشبختانه درک درستی از توسعه در استان وجود دارد که می‌تواند اخبار خوبی را برای کرمان رقم بزند.

وی افزود: ۲۲ پنل تخصصی با حضور کارشناسان ملی و استانی در حوزه‌های مختلف برگزار می‌شود و جمع‌بندی ارزشمندی برای توسعه و پیشرفت استان به‌حاکمیت پیشنهاد داده خواهد شد، در همین راستا میهمانانی از منطقه بریکس، اوراسیا، اکو و شانگ‌های دعوت کردیم؛ چراکه معتقدیم گردش اطلاعات بین فعالان اقتصادی کشورها می‌تواند به افزاش سطح مناسبات تجاری بین کشورها کمک کند.

رئیس اتاق کرمان در رابطه با دستاوردهای اولین دوره برگزاری همایش کرمان آیدکس اشاره کرد و گفت: هدف از برگزاری این همایش دوسالانه تغییر شاخص‌ها و نگرش‌ها است که رسیدن به دستاوردهای آن نیاز به زمان دارد و در بلندمدت خود را نشان خواهد داد، اما دو مقوله بهبود فضای کسب و کار استان از جایگاه بیست و پنجم به سکوی چهارم و توجه سرمایه‌گذاران به زنجیره‌های ارزش به ویژه «مس و فولاد» از جمله دستاوردهایی است که با کمک کرمان آیدکس محقق شده است.

طبیب‌زاده  عنوان کرد: درآمد کرمان حاصل از صرف منابع تجدیدناپذیر به ویژه در حوزه‌های معدن و کشاورزی است اما جامعه و منطقه‌ای پیشرفت خواهد کرد که بر دانش تکیه کند، ۷۵ درصد مالیات وصولی استان مربوط به ۱۰ شرکت بزرگ متکی‌بر منابع تجدیدناپذیر است که اگر روزی نباشند و یا تعطیل شوند، اداره استان با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

رئیس اتاق کرمان افزود: یکی از الزامات توسعه استان پرداختن به زیرساخت‌هاست در این همایش ما میهمانان خارجی زیادی داریم که کرمان برای این مقوله آماده نیست و امیدواریم بتوانیم با برگزاری هرچه بیش‌تر این همایش‌ها سرمایه‌گذارن بخش گردشگری را نیز علاقه‌مند به حضور میدانی کنیم.

وی ادامه داد: افتتاحیه همایش کرمان آیدکس ۲۰۲۴ عصر روز دوشنبه در دانشگاه تحصیلات تکمیلی هایتک برگزار می‌شود و بعد از آن کارگروه‌های تخصصی با حضور کارشناسان برگزار خواهند شد و امیدواریم راه‌کارهای مناسبی برای رفع مشکلات توسعه استان مطرح شود.

طبیب‌زاده اذعان کرد: قرار است شورای راهبردی معدن را در کرمان ایجاد کنیم به همین علت نشست شورای عالی معدن را با مشارکت وزارت صنعت، معدن و تجارت در حاشیه همایش برگزار خواهیم کرد، در واقع به‌دلیل ظرفیت‌های معدنی استان کرمان، سعی داریم در همایش آیدکس تمرکز خوبی روی این حوزه داشته باشیم.

طبیب‌زاده، طراحی و معرفی مدل‌های توسعه اقتصادی با تکیه بر عنوان سال «جهش تولید و مشارکت مردمی» را از اولویت‌های همایش کرمان‌ آیدکس دانست و خاطرنشان کرد: به‌دنبال آن هستیم تا مدل‌های قابل استفاده در سطح کشور برای تقویت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف را ارائه کنیم.

انتهای خبر/ طهماسبی https://armanekerman.ir/vdcizzaz5t1a5u2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما