تاریخ انتشار :يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۵۵
۰
plusresetminus
انتخابات الکترونیکی؛

آزمونی که دولت در آن سربلند شد

وزیر کشور گفت: در دور دوم انتخابات حدود هشت حوزه تمام الکترونیک شد که بیش‌از ۶۰ درصد نمایندگان را شامل می‌شود.
آزمونی که دولت در آن سربلند شد
به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری «راه آرمان»؛ جمعه ۲۱ اردیبهشت‌ماه از ساعت هشت صبح رای‌گیری دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شد. انتخاباتی که البته با دوره‌های پیش تفاوت داشت.

برای اولین بار انتخابات الکترونیکی در چهار حوزه برگزار شد

احمد وحیدی وزیر کشور در این‌باره گفت: این دوره تفاوتش با دوره‌های گذشته الکترونیکی شدن تعداد بسیار بیشتری از شعب رای‌گیری است. در این دوره حدود هشت حوزه تمام الکترونیک شد که بیش‌ از ۶۰ درصد نمایندگان را شامل می‌شود؛ امیدواریم این حرکت گام خوبی در جهت حرکت‌های نوآورانه در حوزه انتخابات باشد. طبیعتاً هم دقت و سلامت و شمارش آرا با این روش بسیار راحت خواهد بود و گام مهمی است که به‌سمت آن برویم و تمام شعب در تمام انتخابات الکترونیک شود.

سید محمدتقی شاهچراغی رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: یکی از دلایلی که انتخابات مجلس و خبرگان رهبری در دوره اول عنوان موفق دارد این است که این دوره از معدود دوره‌هایی است که اجرا و مدیریت در آن به بهترین شکل انجام شد و مشکلی نداشتیم. برای اولین بار انتخابات الکترونیکی در چهار حوزه در مرحله اول بدون هیچ مشکلی برگزار شد و به‌ همین دلیل هم انتخابات الکترونیکی توسعه پیدا کرد. امروز از ساعت هشت صبح که انتخابات شروع شده است ما هیچ مشکلی در برگزاری انتخابات الکترونیک نداشتیم و در تمام شعب اخذ رای، دستگاه‌هایی که احراز هویت را انجام می‌دهند بدون هیچ مشکلی کار را انجام دادند.

بحث برگزاری انتخابات الکترونیک مدت‌ها قبل مطرح شده بود اول خرداد ماه ۱۴۰۲ نمایندگان مجلس وزارت کشور را مکلف به برگزاری انتخابات به‌صورت کاملاً الکترونیکی در حداقل یک هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی مجلس کردند.

 براساس مصوبه مجلس در این‌باره وزارت کشور موظف است در صورت موافقت شورای نگهبان در اولین انتخابات پس‌از تصویب این قانون با در نظر گرفتن سهولت رای دادن، تسریع در شمارش آرا، حضور و مشارکت رأی‌دهندگان، فرآیند رای دادن و شمارش آرا را در حداقل یک هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی مجلس، به‌صورت کاملاً الکترونیکی برگزار کند.

سوم مرداد سال جاری بود که شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره اصلاح قانون انتخابات مجلس را تائید کرد، مصوبه‌ای که بحث الکترونیکی شدن انتخابات مجلس هم در آن وجود داشت.

دولت آماده برگزاری انتخابات تمام الکترونیک برای دوره‌های بعدی است

حالا دولت در آزمون برگزاری انتخابات تمام الکترونیک سرافراز شده است؛ موضوعی که غلامحسین اسماعیلی در این‌باره اظهار کرد: خدا را شکر با پیشرفت‌هایی که در کشور و در حوزه الکترونیک انجام شده و با زحماتی که همکاران در وزارت کشور متحمل شدند این مرحله نشان داد که بستر‌های لازم برای برگزاری انتخابات الکترونیک در یک کلان شهر و با تکثر و تعدد کاندید‌ها به‌خوبی فراهم شده و فرآیند رای دادن هم فرآیندی خوب، سریع و مطمئن است.

وی ادامه داد: امروز همه مشاهده کردند که  افرادی که رای می‌دهند زمان محدودی را صرف رای دادن می‌کنند. محدوده‌ای که بنده رای دادم هم دیدیم که فرآیند بسیار خوب، قابل اطمینان و قابل اعتماد است.  مرحله بعدی که اعلام نتایج است بسیار سریع‌تر و در حداقل زمان انجام می‌شود. این آزمایش خوبی بود تا اثبات کنیم کشور آماده برگزاری انتخابات تمام الکترونیک است. در این انتخابات تلاش داشتیم در حوزه‌های بیشتری انتخابات را تمام الکترونیک انجام دهیم که لازمه آن تمهید زیرساخت‌ها بود. هماهنگی‌های لازم میان وزارت کشور و شورای نگهبان بود و این اتفاق‌ نظر در این مرحله در هشت حوزه انتخابی انجام شد و همکاران ما در وزارت کشور و شورای نگهبان با اتمام این دوره از رقابت‌ها با ارزیابی سیستم تمام الکترونیک تصمیم نهایی را خواهند گرفت، اما دولت آماده برگزاری انتخابات تمام الکترونیک برای دوره‌های بعدی است.

سپهر خلجی رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم در این دوره پایه‌گذار انتخابات تمام الکترونیک شد و این اتفاق هم سرعت و هم سهولت شرکت در انتخابات را افزایش می‌دهد؛ زیرا رای‌گیری الکترونیکی انتخابات سلامت، صحت و دقت انتخابات را بالا می‌برد و این اقدام پیچیده‌ای است و دوستان ما موفق به انجام آن شدند.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای خبر/م https://armanekerman.ir/vdca66n6i49nyw1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما