تاریخ انتشار :جمعه ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۵۵
۰
plusresetminus
همزمان با شب شهادت امام جواد(ع)؛

شبیه‌خوانی مجلس تعزیه شاهچراغ(ع) برگزار شد

همزمان با شب شهادت امام جواد(ع) مجلس تعزیه غریب حضرت شاهچراغ (ع) در یازدهمین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار شبیه‌خوانی شد.
شبیه‌خوانی مجلس تعزیه شاهچراغ(ع) برگزار شد
به گزارش گروه فرهنگی پایگاه خبری «راه آرمان»؛ به نقل از روابط عمومی یازدهمین سوگواره ملی تعزیه روستا ده‌زیار؛ در ششمین شب از یازدهمین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار که همزمان با شب شهادت حضرت امام جواد (ع) بود مجلس تعزیه شهادت حضرت شاهچراغ (ع) شبیه‌خوانی شد.

این مجلس تعزیه که یک مجلس تعزیه غریب است و کمتر در برنامه‌های تعزیه اجرای عمومی می‌شود تعدادی از اساتید تعزیه ایران و ذاکران تعزیه خوان ماجرای شهادت حضرت شاهچراغ(ع) و برادرانش در جریان پیوستن به حضرت رضا(ع) را شبیه‌خوانی کردند.

ششمین شب از یازدهمین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار با عزاداری و مرثیه‌سرایی در سوگ شهادت نهمین امام شیعیان جهان همراه بود و تعزیه‌خوانان و شرکت کنندگان در این مراسم که از راه دور و نزدیک در مسجد مقدس حضرت جوادالائمه(ع) ده‌زیار دور هم جمع شده بودند عرض ارادت خود را به آستان مقدس اهل‌بیت(ع) نشان دادند.عمود میدان تعزیه در شب ششم سوگواره به تمثال مبارک شهید حاج احمد امینی از شهدای شاخص استان کرمان در دوران دفاع مقدس مزین شده بود و شبیه‌خوانان در فواصل اجرای تعزیه دور تا دور آن اجرای برنامه داشتند.

شهید حاج احمد امینی فرمانده گردان ۴۱۰ غواص لشکر ۴۱ ثارالله در دوران دفاع مقدس بود که فرماندهی آن را سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی انجام می‌داد.

در جریان برگزاری یازدهمین سوگواره ملی تعزیه ده زیار تاکنون مجالس تعزیه شهادت حضرت مسلم‌بن‌عقیل(ع) ، علی‌اکبر(ع)، حضرت عباس(ع)، امام حسین(ع) و شهادت حضرت شاهچراغ(ع) شبیه‌خوانی شده است.در شب شهادت امام جواد(ع) بخش‌هایی از مراسم تعزیه از برنامه‌های مذهبی صدا و سیمای مرکز کرمان به‌صورت زنده پخش شد که برای نخستین بار در طول ۱۱سال برگزاری سوگواره انجام شده است.

یازدهمین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار که همه ساله به‌مناسبت ایام ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) برگزار می‌شود امسال از ۱۲ خرداد ماه با حضور اساتید تعزیه کشوری آغاز شده و تا ۲۲ خرداد ماه ادامه دارد.

انتهای خبر/م https://armanekerman.ir/vdcjmveviuqexiz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

در انتخابات پیش رو به چه کسی رای می دهید
محمدباقر قالیباف
امیرحسین قاضی زاده هاشمی
علیرضا زاکانی
سعید جلیلی
مصطفی پورمحمدی
مسعود پزشکیان
هنوز تصمیم نگرفته‌ام