تاریخ انتشار :شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۶
۱
plusresetminus
سهم مردم پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در شاخص پزشکان متخصص نسبت به میانگین کشوری صفر است و این در حالی است که در کشور به ازای هر هزار نفر یک پزشک متخصص وجود دارد.
۳۳۰کیلومتر تا درمان/سهم مردم پنج شهرستان جنوبی کرمان از شاخص پزشکان متخصص صفر  است
به گزارش خبرنگار راه آرمان از رودبارجنوب،روزگاری طولانی در ایران «پزشک» نبود و فقط «طبیب» بود و آن‌هم کمیاب بود؛ گاهی در شهری دیگر یا ولایتی دیگر. یافتن طبیبی که درد را تشخیص دهد و دارویی تجویز کند به سفر نیاز داشت یا انتظار؛ رنجی مضاعف بود برای بیمار.

با گذشت سالیانی از این موضوع سئوال اصلی همچنان بی پاسخ مانده است که چرا به رغم توسعه زیرساخت‌های بهداشتی درمانی، امکانات مدرن پزشکی و حضور بهترین تیم‌های تخصصی در رشته‌های مختلف که از سوی مسئولان ذی‌ربط مورد تاکید است، برخی بیماران در جنوب کرمان همچنان با تحمل شرایط سخت مالی به مرکز استان و حتی فراتر تا استان یزد، تهران و شیراز بار سفر می‌بندند و درمان خود را پیگیری می‌کنند؟»

این سئوال نه فقط در حوزه درمان در تمام حوزه‌ها مطرح است که چرا آمارها و گزارش‌های رسمی با زندگی واقعی مردم در یک نسبت مستقیم نیست؟

کدام بیمار است که از تحمیل هزینه سفر و رنج اقامت برای خود و خانواده نبود امکانات لازم و پزشکان متخصص درمان خود را صدها کیلومتر دورتر از خانه و کاشانه خود انجام دهد؟

شهروندان مناطق صعب العبور کوهستان نمداد شهرستان رودبارجنوب  شب و روز نمی‌شناسند و برای نیازهای درمانی و بیماری های قلبی راهی مرکز استان که۴۷۰کیلومتر است مراجعه کنند.

 البته از نظر مسوولان شاید برای افرادی که در خود شهرستان زندگی می‌کنند و وسیله ایاب و ذهاب دارند راه زیادی نباشد اما آن پیرمرد و پیرزن روستایی که با قامت خمیده و درد بی‌درمان راهی شهر می‌شوند چه گناهی کرده‌اند؟ باید مسیر پر پیچ و خم روستا و دست‌اندازهای جاده زهکلوت به رودبارجنوب را با جان و دل بخرند و وقتی وارد شهر می‌شوند درمانی برای دردشان یافت نمی‌شود آن هم به دلیل نبود پزشک متخصص و دستگاه‌های تشخیص‌دهنده درد!

جنوب کرمان در بهداشت و درمان عقب‌ماندگی تاریخی دارد

 محمدمهدی فداکار استاندار کرمان در ۲۸ خرداد سال جاری در جمع هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با اشاره به جمعیت بالای افراد نیازمند به خدمات درمانی در جنوب کرمان گفت: این منطقه در حوزه بهداشت و درمان عقب ماندگی تاریخی دارد.

وی ادامه داد: البته دولت کارهای بزرگی در این عرصه طی سال های اخیر انجام داده که مستقل شدن حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و تقویت منطقه از این منظر از جمله آنهاست.

وی تصریح کرد: حوزه بهداشت و درمان بشدت می تواند رضایت یا نارضایتی در جامعه ایجاد کند و این حوزه تحت تاثیر خدمات اجتماعی قرار دارد.

درد کهنه نظام سلامت در جنوب کرمان

پنج شهرستان جنوبی کرمان در شاخص پزشکان متخصص نسبت به میانگین کشوری عقب است و در حالی شاخص پزشک متتخصص در این منطقه به ازای هر هزار نفر صفر درصد است که در کشور به ازای هر هزار نفر یک پزشک متخصص وجود دارد. همچنین در بخش پزشک عمومی در کشور به طور میانگین به ازای هر هزار نفر یک پزشک عمومی وجود دارد که این رقم در  جنوب کرمان با کمتر از نیم درصد است.
 
البته علاوه بر کمبود پزشک متخصص در رودبارجنوب ، معمولا پزشکان در سال های اول خدمت در این خطه مشغول به فعالیت خواهند شد اما پس از چند سال به شهرستان جیرفت و مرکز استان کوچ و یا مهاجرت خواهند کرد که در این خصوص نمونه های زیادی وجود دارد که شهروندان این شهرستان حتی برای یافتن آنان به سایر استان ها نیز سفر خواهند کرد.

بیماران جنوبشرق از رنج و دلائل سفر می‌گویند

خدابخش و معصومه سک به دست به زور و زحمت فراوان خود را به مرکز شهر رسانده بودند تا بلکه مرهمی برای درد فرزند خود بیابند.

 از یکی از روستاهای دور آمده و به‌دلیل اینکه اتوبوس صبح زود به مرکز استان می رود عصر توانسته بود خود را به مرکز شهر برساند.

خدابخش سرش را بین دست‌هایش فشار می‌دهد. دقایقی می‌گذرد و به او اعلام می‌شود فرزندش را برای درمان باید به پزشک متخصص در مرکز استان ببرد، خدابخش حیران و سرگردان با چهره‌ای در هم زیر لب می‌گوید: در این وضعیت کرونا چگونه به کرمان بروم؟ از روستا تا کهنوج با هزار مشقت توانستم بیایم کرمان به منزل چه کسی بروم.

۳۳۰ کیلومتر فاصله تا درمان

این شهروند رودباری به خبرنگار ما می‌گوید: بارها مجبور شده‌‍ام برای درمان فرزندم به کرمان مراجعه کنم،هزینه های سفر بیش از درمان است. 

این شهروند رودباری بیان کرد: مادرم نیز بیماری اعصاب و روان، دارد که برای درمان باید متحمل هزینه ها و رنج سفر شود که خواهر نیز برای چند روز باید زندگی خود را رها کند و مادر را در این سفر پر رنج همراهی کند.

راهنمای بیماران به ادامه درمان در شهرستانهای همجوار تنها خدمات کادر درمانی است

سنجری یکی دیگر از شهروندان جنوب کرمان به خبر نگار ما می گوید: چرا با گذشت بیش از 45سال از انقلاب اسلامی تنها بیمارستان جنوب کرمان علی رغم داشتن متخصص ارتوپدی ولی هنوز امکانات و تجهیزات لازم برای شکستگی وگچ گیری مردم این 5شهرستان جنوبی کرمان را ندارد.

وی بیان کرد: تنها بیمارستان فوق مدرن  از نظر دانشگاه علوم پزشکی در شهرستان کهنوج واقع شده است و در هفته تعداد زیاد بیماران تصادفی وشکستگی دست و‌پای جنوب کرمان به این بیمارستان مراجعه میکنند که تنها خدمات کادر پزشکی شما راهنمایی بیماران به بیمارستانهای شهرهای  بندرعباس وجیرفت وکرمان است.

علی ای حال،شهرستان های رودبارجنوب کرمان و دلگان سیستان و بلوچستان از شهرستانهای پرجمعیتی هستند که کمترین سهم را از نظام سلامت دارند بایک بازدید عبوری در ساختمان پزشکان چهار راه طهماسب آباد کرمان می توان این حقیقت تلخ را فهمید. 


انتهای پیام/پ
  https://armanekerman.ir/vdcefv8zxjh8wpi.b9bj.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
آخرین عناوین