تاریخ انتشار :شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۰
۰
plusresetminus
حسن هانی زاده با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه به کشورهای عمان و قطر گفت: این سفر نشان دهنده وجود اراده جدی نزد دولت سیزدهم برای ترمیم و گسترش مناسبات خود با شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است.
عزم دولت برای ترمیم روابط با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس/ کمک ایران و قطر در روند مبارزات فلسطین می تواند مؤثر باشد
حسن هانی زاده در گفتگو با راه آرمان؛ با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به دو کشور تأثیر گذار پادشاهی عمان و قطر گفت: این سفر نشانه وجود اراده جدی نزد دولت سیزدهم برای ترمیم و گسترش مناسبات خود با شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است.

این کارشناس مسائل بین الملل  بیان کرد: پادشاهی عمان روابط بسیار گسترده ای در طول چهار دهه گذشته با ایران داشته و این کشور حلقه اتصال ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس و اتحادیه اروپا است و همچنین در گفتگوهای برجام در سال های گذشته بین ایران و اروپا و بین ایران و آمریکا نقش تأثیر گذاری داشته است که در گذشته همین نقش، موجب امضا توافق نامه برجام شده است.

وی با بیان اینکه پادشاهی عمان همواره در حل بحران های موجود ایفا نقش کرده است، عنوان کرد: روابط ایران و پادشاهی عمان، روابط مبتنی بر همکاری های دو جانبه و به نفع امنیت و ثبات منطقه است؛ لذا در این سفر وزیر امور خارجه در مورد مسائل دو جانبه و حل مشکلات ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس و از جمله عربستان و ایران و بحرین مذاکره کرده است.

هانی زاده ادامه داد: در این سفر همچنین در خصوص استفاده از ظرفیت کوریدوری ایران بین شمال و جنوب مباحثی صورت گرفت و به دلیل اینکه پادشاهی عمان می تواند ادامه دهنده کوریدور شمال جنوب باشد و ایران محوری ترین کشور این کوریدور است که می توان در خصوص اتحاد بالای کشورهای آسیانه میانه به سمت خلیج فارس به عنوان ایستگاه انتقال کالا در خلیج فارس تلقی شود.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه نقش پادشاهی عمان در پایان دادن به جنگ عربستان در یمن هم مورد بحث وزیر امور خارجه با مقامات عمانی قرار گرفت، اظهار کرد: در این سفر وزیر امور خارجه دیداری با یکی از رهبران یمن در عمان انجام داد که این مسئله نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به جنگ عربستان علیه یمن بسیار جدی است.

وی تصریح کرد: وزیر امور خارجه در سفر به قطر، دیداری با امیر قطر و وزیر امور خارجه این کشور داشته و همچنین گفتگو رسانه ای وزیر امور خارجه در دوحه در رابطه با نقش قطر در فلسطین و کمک به ملت فلسطین انجام شده است.

هانی زاده با اشاره به اینکه کمک ایران و قطر می تواند در روند مبارزات فلسطین مؤثر باشد، گفت: در این سفر پیامدهایی وجود دارد از جمله آنکه قطر و پادشاهی عمان در حل مشکلات ایران و عربستان ایفا نقش کند و همچنین کمک به ملت فلسطین در مذاکرات تهران دوحه بسیار موثر خواهد افتاد.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد: این سفر گام مهمی برای نزدیک شدن ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس است و این احتمال وجود دارد که مسائل تفرقه انگیز بین ایران و عربستان در این سفر انجام شده، به یک نقطه پایانی برسد.

انتهای پیام/م https://armanekerman.ir/vdcawyn6m49nu61.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین