تاریخ انتشار :شنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۳۷
۰
plusresetminus
محمود بابایی گفت: اوکراین نه تنها در قدرت سخت در مقابل روسیه حرفی برای گفتن ندارد، بلکه در زمینه قدرت نرم هم نتوانسته قدرت رقابت برای خودش ایجاد کند؛ لذا با خلا جدی بسیج مردمی مواجه است.
اوکراین در عرصه قدرت نرم و سخت در مقابل روسیه حرفی برای گفتن ندارد/ این کشور با خلا جدی بسیج مردمی مواجه است
محمود بابایی در گفتگو با راه آرمان؛ با بیان اینکه در موضوع اوکراین مسئله ای که در ابتدا باید ذکر شود،جایگاه مردم در حکومت هاست، گفت: اینکه مردم در نظام تصمیم گیری حکومت در چه جایگاهی قرار دارند و یا نقش آنها در نظام سیاسی شان چگونه تعریف شده است؛ که این مساله باید از بعد کمی و کیفی به صورت مجزا مورد بررسی قرار گیرد.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: در این مسئله صرفا نمی توان به مسائل کمی توجه کرد؛ اینکه مردم چند بار در انتخابات شرکت می کنند و یا چند نفر شرکت می کنند اهمیت دارد؛ اما این مسئله برای تحلیل نقش مردم در نظام سیاسی کافی نیست و حتی در بعضی مواقع خلاف این مساله نیز وجود دارد که مردمی از نظر کمی مشارکت چندانی در نظام سیاسی ندارند اما از نظام سیاسی شان به شدت حمایت می کنند.

این دکترا روابط بین الملل با بیان اینکه از سوی دیگر در نگاه کیفی به این نقش، موضوع تاثیرگذاری مردم و رضایتمندی از نظام نیز مطرح است، اظهار کرد: مساله تاثیرگذاری به این معنی است که مردم باید بدانند که تعیین کننده سیاست های کلان هستند و اگر مردم در یک نظام سیاسی به این نتیجه برسند که تاثیرگذارند و تعیین کننده هستند، خودشان را از نظامشان جدا نمی دانند و در سختی ها و آسانی ها در کنار نظام سیاسی شان می مانند.


استادیار بخش علوم سیاسی دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان کرد: مساله رضایت مندی نیز زمانی اتفاق می افتد که اقناع صورت گیرد؛ یعنی مردم توجیه شوند که اتفاقاتی که دارد می افتد مبتنی بر نظام فکری و اندیشه ای مطلوب آنهاست؛ انسان ها برای اندیشه و فکرشان بیش از بسیاری از چیزها ارزش قائل اند که در اینجا بحث ایدئولوژی پیش می آید؛ ایدئولوژی در معنای ساده، اندیشه دارای مطلوبیت معنی می دهد.

اوکراین در عرصه قدرت نرم و سخت در مقابل روسیه حرفی برای گفتن ندارد

وی با اشاره به اینکه فکر جمعی حاکم بر جامعه که مطلوبیت قابل توجهی دارد قاعدتا حفظ و اعتلای آن همراهی آن جامعه را به دنبال خواهد داشتف ابراز کرد: در تبیین جنگ نامتقارن یکی از مطالبی که بسیار مورد توجه است این است که شما باید بتوانید کمبودهای موجود در فضای سخت افزاری را با تحرک بالا، ابتکار، ایدئولوژی قوی، خلاقیت و ... جبران کنید تا بتوانید فضا را مدیریت کرده و تا حدی خودتان را به دشمن تحمیل کنید.

بابایی ادامه داد: مسئله ای که در اوکراین در حال وقوع است از بعدی خلا این نوع حمایت از سوی مردم است. مساله ای که ما در تعبیر رایج از آن به عنوان قدرت نرم یاد می کنیم؛ به عبارت دیگر اوکراین نه تنها در قدرت سخت در مقابل روسیه حرفی برای گفتن ندارد، بلکه در زمینه قدرت نرم هم نتوانسته قدرت رقابت برای خودش ایجاد کند؛ لذا با خلا جدی بسیج مردمی مواجه است.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: در رابطه با درگیری قدرت های بزرگ نکته متمایزی که شاید در رسانه ها قدرت پرداختن بیش از این داشته باشد این سوال مطرح است که آیا جنگ رخ داده جنگ نیابتی است یا نه؟ در این رابطه باید گفت جنگ نیابتی در حالات مختلفی شکل می گیرد؛ یا دو طرف از سوی قدرت های دیگری نیابت می شوند یا یکی از طرفین درگیر جنگ و همچنین یا حمایت صورت گرفته همه جانبه است یا حمایت در یکی از حیطه های سیاسی، اقتصادی، نظامی و غیره وجود دارد.

این دکترا روابط بین الملل گفت: تصورهای ابتدایی مبنی بر این بود که اگر روسیه به اوکراین حمله کند؛ ناتو، اروپا یا ایالات متحده به حمایت اوکراین می آید، چیزی که تا حدی اتفاق افتاده؛ اما این حمایت برعکس تصورها همه جانبه نبوده و به هیچ وجه وارد مرحله نظامی نشده است، یعنی قدرت های نامبرده شده تنها به حمایت سیاسی و یا مانورهای اقتصادی اکتفا کرده اند؛ یعنی به عبارت دیگر جنگ نیابتی همه جانبه نیست و البته باید دید در مراحل دیگر وارد این فاز خواهد شد یا خیر.

اروپا و آمریکا به دنبال بقا خود هستند

استادیار بخش علوم سیاسی دانشگاه شهید باهنر کرمان با بیان اینکه توجه به این مطلب روشنگر این نکته است که چه اتفاقی می تواند قدرت های بزرگ را متقاعد به آغاز یک جنگ ویران کننده جهانی دیگر کند، اظهار کرد: از طرف دیگر این سوال مطرح است که چرا ناتو یا اروپا یا ایالات متحده وارد جنگ نشده اند؛ این مطلب را در سخنان روز اخیر رهبر معظم انقلاب می توان یافت؛ اینکه این قدرت ها به دنبال بقای خود هستند و حاضر نیستند برای خود هزینه اضافی بتراشند و از طرف دیگر بقای آنها در بحران تعریف می شوند.

وی ادامه داد: واژه ای که رهبر معظم انقلاب به کار بردند حکومت های بحران زیست بود؛ یعنی اگر آرامش وجود داشته باشد داشته هایشان به خطر می افتد که اساسا و از لحاظ اندیشه سیاسی ذات لیبرالیسم با آگاهی بخشی و بیدار شدن مردم متناقض است؛ یعنی رشد لیبرالیسم در گسترش غفلت است که یکی از ابزارهای آن را می توان ترویج هیجان و هیجانگرایی دانست چرا که هیجان عقل را به زوال می برد و فضا را احساسی می کند.

بابایی با تأکید بر اینکه  این سوال ها که این روزها مطرح می شود که چرا برخی جنگ یمن براشان دلخراش نیست و جنگ اوکراین دلخراش است، نشات گرفته از این فضای گسترش غفلت است، تصریح کرد: بنابراین تا می توانیم باید در این زمینه تلاش کرده که جامعه را آگاه کنیم و محورهایی که می توان در این زمینه کار کرد عبارتند از مخالفت جدی جمهوری اسلامی ایران با جنگ، حمایت جدی جمهوری اسلامی ایران از ملت ها و دولت های مستقر، وارد نشدن ایران در هیچ جنگی مگر اینکه دولت یک کشور رسما کمک بخواهد، غلط بودن اعتماد در فضای بین المللی به سایر بازیگران اعم از روسیه، اروپا، چین، ایالات متحده، لزوم حفظ وحدت در بین آحاد افراد ملت و جامعه، قدر دانستن از داشته ها و رشدهای صورت گرفته در ایران در چهل سال گذشته است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به مطلب فوق خاطر نشان کرد: اگر این موضوعات به خوبی تبیین شوند قطعا می توانیم از این حادثه و حوادث مشابه برداشت های دقیقی داشته باشیم که به ما در راستای تامین منافع ملی و طی طریق انقلاب اسلامی کمک کند.

انتهای پیام/م https://armanekerman.ir/vdchimnz623niid.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین