تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۲
۰
plusresetminus
احمد احمد پور گفت: هیچ کمک یارانه ای به کشاورزانی که کشت پیاز دارند نمی‌شود، هزینه تولید پیاز بین کیلویی ۶ تا ۷ هزار تومان است که اگر کشاورز آن را زیر ۹هزار تومان عرضه کند، متضرر می‌شود.
هیچ کمک یارانه ای به پیاز کاران داده نمی شود/ تعرفه ضد طرح کشاورزی قرار دادی است
به گزارش "راه آرمان" تعرفه سنگین صادراتی درحالی از ۲۲ آبان و چنان ناگهانی و بدون برنامه ریزی قبلی وضع و اعلام شده که درواقع دست کشاورز و بازرگانان  از همه جا بی خبر  را در پوست گردو گذاشته است.

احمد احمدپور در گفت وگو با خبرنگار "راه آرمان" عنوان کرد: هیچ کمک یارانه‌ای به کشاورزانی که کاشت پیاز دارند نمی‌شود و هزینه های تولید پیاز بین ۶ تا هفت هزار تومان است که کشاورز اگر زیر هشت تا ۹ هزار تومان این محصول را بفروشد متضرر می شود.

وی اضافه کرد: بنابراین افزایش تعرفه صادرات نه تنها موجب بروز مشکل در صادرات پیاز می شود بلکه افزایش عرضه آن در داخل نیز ممکن است قیمت آن را به زیر ۹ هزار تومان برساند که ضرر آن به تولید کننده می رسد؛ این درحالی است که بارها بر لزوم حمایت از این موضوع در کشور تاکید شده است.

احمدپور با بیان اینکه نباید تعرفه پیاز بیش از ۱۰ درصد ارزش پایه گمرکی باشد ادامه داد: قرار است نمایندگان با وزیر دیدار کنند و پیشنهادهای خود را ارائه دهند.

وی تاکید کرد: پیاز و سیب زمینی تولید جنوب کرمان در خارج از فصل معضل گرانی و کمبود آن در کشور را حل می‌کند و در عمل نیاز به تعرفه هم وجود ندارد بنابراین تولیدکنندگان این محصولات باید بیشتر مورد توجه و حمایت باشند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: هشت هزار و ۳۰۰ هکتار طرح استمرار زیر کشت پیاز است که پپیش بینی می شود با کشت ثانویه به بیش از ۱۵ هزار هکتار برسد.

تعرفه ضد طرح کشاورزی قراردادی


مدیر اجرایی اتاق بازرگانی جنوب کرمان هم به خبرنگار راه آرمان  گفت: طبق قانون بهبود کسب و کار چنین تصمیم های اقتصادی برای تعرفه باید با هماهنگی تشکل های مرتبط و دریافت نظر آنها باشد.

علی محبان افزود: ستاد تنظیم بازار این مراوده را با اتاق بازرگانی و دیگر تشکل ها ندارد و عجولانه برای آنچه که مدیریت، نبض بازار می داند تصمیم هایی می گیرد و ابلاغیه های جدید مبنی بر اعمال تعرفه صادر می کند.

وی اضافه کرد: نرخ بازار با ارائه محصولات در زمان های مختلف تعیین می شود و در واقع این عرضه و تقاضاست که قیمت محصولات را مشخص می کند.

محبان با بیان اینکه راهکار بهتر برای مدیریت قیمت ها وجود دارد تاکید کرد: باید پیش بینی در سطحی باشد که دقیق بدانیم چه زمانی چه محصولی وارد بازار می شود و بر اساس آن برنامه ریزی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه در ابتدای فصل که کمی قیمت یک محصول کشاورزی بالا می رود ستاد تنظیم بازار بلافاصله به سراغ اعمال تعرفه می رود ادامه داد: این شیوه مانعی در مقابل کشاورزی قراردادی است و محصولی که برای آن تعرفه بالایی در نظر گرفته شده برای مدتی از چرخه صادرات خارج می شود.

تکلیف نامشخص قرارداد با بازرگانان خارجی


مدیر اجرایی اتاق بازرگانی جنوب کرمان یادآور شد: برخی بازرگانان با کشورهای خارجی از جمله عراقی ها برای صادرات پیاز از ایران قرارداد بسته اند و این تعرفه موجب می شود عراق برای تامین پیاز خود به سراغ کشورهای دیگری همچون مصر برود و با آنها قرارداد بلندمدت ببندد؛ در نتیجه صادرات پیاز ایران از چرخه خارج خواهد شد.

وی اظهار داشت: کشاورزان در سال ۱۳۹۷ حدود ۲ هزار میلیارد تومان به دلیل همین تعرفه ها متضرر و ایران نیز از عرضه عراق خارج شد.

محبان گفت: میزان مصرف و نیاز داخلی باید مشخص و بر اساس عرضه و تقاضا سطح صادرات را کاهش دهند؛ در واقع به حجم مازاد بر نیاز داخل مجوز صادرات داده شود.

وی افزود: اتاق بازرگانی با تعرفه های بالا موافق نیست زیرا بدعهدی در بازار تجارت ایجاد می کند و کشاورزی قراردادی را نیز زیر سئوال می برد.

مسئولان مختلف مرتبط با حوزه کشاورزی و تجارت در استان کرمان به دنبال وضع تعرفه صادراتی برخی محصولات کشاورزی دست به دامن نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی شده اند که قرار است بزودی با وزیران و مسئولان مرتبط دیدار و راهی برای کاهش تعرفه های کمرشکن پیدا کنند.

 نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس که عضو کمیسیون کشاورزی است نیز خبر  داده است  که در گفت و گوهای اخیر این قول را از مسئولان گرفته است تا  بزودی و طی چند روز آینده تعرفه پیاز حذف شود.

 ذبیح الله اعظمی از طرف مسئولان و کشاورزان هم این قول به وزارت جهاد کشاورزی داده شده که از روزهای آینده تا بهمن ماه حجم زیادی از پیاز به بازار وارد شود و نگرانی از افزایش قیمت آن به دلیل صادرات وجود ندارد و نباید  صادرات کشور متوقف شود.

انتهای پیام/ https://armanekerman.ir/vdcg7q9q3ak9wz4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین