تاریخ انتشار :يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۴۸
۰
plusresetminus
منصوره صافی زاده گفت: از ابتدای آغاز واکسیناسیون کرونای زنان باردار یعنی در دو ماه گذشته 51 درصد از زنان باردار کرمانی که اطلاعاتشان در سامانه های علوم پزشکی به ثبت رسیده است، واکسینه شده اند که از این تعداد خوشبختانه هیچ گونه عارضه ای گزارش نشده است.
واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد از مادران باردار کرمانی/ کرونا نوزاد را دچار عارضه کم وزنی می کند
منصوره صافی زاده، مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفتگو با راه آرمان، در خصوص روند واکسیناسیون زنان باردار گفت: در استان کرمان نیز برای ماردان باردار واکسن امن سینوفارم را که در حدود یکماه با ابلاغ وزارت بهداشت در کل کشور برای مادران باردار توصیه شده است، تزریق می شود .
وی ادامه داد: زنان باردار باید در 12 هفتگی بارداری خود یعنی پایان سه ماهگی به نزدیکترین پایگاه سلامت محل زندگی شان مراجعه کنند که اگر در شهر حضور دارند پایگاههای سلامت با عنوان مرکز جامع سلامت و اگر در روستا زندگی می کنند با عنوان خانه بهداشت در حال فعالیت هستند.
مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: در پایگاههای سلامت، زنان باردار توسط ماما ارزیابی سلامت می شوند تا مجوز دریافت واکسن به آنان داده شود و پس از آن به مراکز تخصصی واکسیناسیون معرفی می شوند.
صافی زاده تاکید کرد: سعی کرده ایم مراکزی را انتخاب کنیم تا مادران باردار کمترین معطلی را داشته باشند و برای دریافت واکسن در تجمع حضور پیدا نکنند.
وی با بیان این که برای زنان باردار نیز همچون سایر افراد جامعه واکسن سینوفارم در دو دُز و به فاصله ی یکماه تزریق می شود، توضیح داد: مجاز هستیم  یک تا دو هفته قبل از زایمان به زنان باردار و همچنین دو هفته بعد از زایمان به مادران واکسن سینوفارم تزریق کنیم.
مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: تا کنون از ابتدای آغاز واکسیناسیون کرونای زنان باردار یعنی در دو ماه گذشته 51 درصد از زنان باردار کرمانی که اطلاعاتشان در سامانه های علوم پزشکی به ثبت رسیده است، واکسینه شده اند که از این تعداد خوشبختانه هیچ گونه عارضه ای گزارش نشده اند.
صافی زاده عنوان کرد: اگر زنان باردار در رابطه با واکسیناسیون کرونا سوالی داشت می تواند به سامانه ی 4030 تماس بگیرند و اطلاعات کافی را از این سامانه دریافت کنند.
وی ادامه داد: مشخصات 10 هزار مادر باردار در سامانه های علوم پزشکی کرمان به ثبت رسیده است و سعی شده با همه ی مادرانی که مشخصاتشان در سامانه به ثبت رسیده برای دریافت واکسن کرونا تماس برقرار کنیم.
مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار کرد: شاهد عارضه ی کم وزنی نوزاد در مادرانی هستیم که دچار بیماری کرونا شده اند از این رو به زنان باردار توصیه می کنیم برای ایجاد ایمنی برای خود و جنین در برابر این بیماری حتما واکسینه شوند.
صافی زاده در توصیه به زنان باردار گفت: زنان باردار حتما پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله ی دو متر با سایر افراد، شست و شوی دست ها با صابون را رعایت کنند.
انتهای پیام/
https://armanekerman.ir/vdchxinzv23niid.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین