تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۹
۰
plusresetminus
تسهیلات فرزندآوری از وعده تا عمل؛

وعده های مسئولین سردرگمی مردم

انتقادها از نحوه توزیع وام فرزندآوری یکی دوتا نیست بسیاری از نحوه تقسیم بندی جغرافیایی گلایه مندند و عده‌ای هم یا موفق به ثبت‌ درخواست تسهیلات فرزندآوری نشده‌اند و یا بعد از ثبت‌ موفق به دریافت تسهیلات نشده اند.
وعده های مسئولین سردرگمی مردم
به گزارش آرمان کرمان؛   چندی پیش بانک مرکزی دستورالعمل تسهیلات فرزندآوری را به شبکه بانکی ابلاغ کرده است.

در این بخشنامه آمده بود که برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۰ به بعد به دنیا آمده اند تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری برای فرزند اول 20 میلیون تومان، فرزند دوم 40 میلیون تومان، فرزند سوم 60 میلیون تومان، فرزند چهارم 80 میلیون تومان و فرزند پنجم و بیشتر 100 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

نرخ این تسهیلات کارمزد قرض الحسنه 4 درصد است و به پدران اطفالی که از اول فروردین 1400 به دنیا آمده امکان پرداخت تسهیلات وجود دارد که متقاضیان می توانند برای ثبت نام به سامانه تسهیلات قرض الحسنه فرزند مراجعه کنند.

دوره بازپرداخت تسهیلات 20 میلیون تومانی 3 سال است و به همین ترتیب 4سال، 5 سال، 6 سال و نهایتا برای تسهیلات 100 میلیون تومانی 7 سال درنظر گرفته شده است که 6 ماه هم دوره تنفس دارد یعنی اقساط را به مدت 6 ماه پرداخت نمی کنند و از ماه هفتم شروع به پرداخت تسهیلات می کنند.

برای دریافت وام فرزندآوری نیز به مانند وام ازدواج، ابتدا باید در سامانه بانک مرکزی ثبت نام انجام شود و از آن مسیر به شعبه یک بانک عامل به منظور دریافت وام ارجاع داده شود. بعد از مراجعه به شعب بانک نیز بایستی مدارک و ضامنین تکمیل و مشخص شوند.

اما بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار ما و گله مندی مخاطبان این پایگاه اطلاع رسانی بانکها تا جای ممکن برای پرداخت وام فرزندآوری مانع ایجاد می‌کنند و علاوه بر اعلام مدارک متعدد و غیر ضروری، شرایط سختی برای ضامنین اعلام کرده‌اند. حتی در برخی موارد مشاهده شده است که بانک عامل به کلی از پرداخت وام فرزندآوری به دلایل غیر مرتبط سر باز زده است و افراد مجبور شده‌اند بار دیگر به سامانه بانک مرکزی مراجعه و از ابتدا فرآیند معرفی به بانک جدید را طی نمایند.

انتقادها از نحوه توزیع وام فرزندآوری یکی دوتا نیست بسیاری از نحوه تقسیم بندی جغرافیایی گلایه دارند. عده‌ای هم یا موفق به ثبت‌نام وام فرزندآوری نشده‌اند و یا بعد از ثبت‌نام موفق به دریافت وام نشده اند.

یکی از متقاضیان در این زمینه به خبرنگار ما گفت: بیش از یک ماه است که برای تسهیلات فرزندآوری ثبت‌نام اینترنتی کرده‌ام و قرار بود سریع تعیین شعبه بشود؛ اما هنوز تعیین شعبه نشده و این مشکل بیش از ۹۰ درصد مردم است و به نوعی مردم سردرگم هستند و نمی‌دانند باید چه کاری انجام دهند؛ چراکه تا تعیین شعبه نشود، عملاً کاری صورت نگرفته و ثبت‌نام اقدامی کاملاً صوری است.

این متقاضی می‌افزاید: بانک‌ها اگر اعتبار ندارند؛ چرا مرتباً تبلیغ می‌کنند که وام فرزندآوری می‌دهند؟ اگر اعتبار آن را دارند، چرا تعیین شعبه نمی‌کنند و با بهانه‌های واهی کار را به عقب می‌اندازند؟

انتهای پیام/سعید https://armanekerman.ir/vdcjmaevhuqe8az.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین