تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۱۷
۰
plusresetminus
متاسفانه در سایه بی نظارتی در برخی از روستاهای گردشگری کرمان، شاهد نرده کشی غیرقانونی در معابر و اخذ هزینه از گردشگران هستیم که بنا به گفته مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اخذ وجه از گردشگران از طرف دهیاری در مناطق گردشگری غیرقانونی است؛ مگر آنکه از بخشداری و فرمانداری مجوز داشته باشند.
دود بی قانونی گردشگری روستایی به چشم گردشگران و اهالی می رود/ بستن معابر و دریافت هزینه غیر قانونی است
به گزارش راه آرمان در چند دهه اخیر گردشگری روستایی به عنوان یکی از شاخص های توسعه در بسیاری از شهرها مدنظر قرار گرفته است.

در سالهای اخیر تغییرات اقلیمی و خشکسالی و کم آبی وضعیت کشاورزی روستاها را که پیشه اغلب ساکنین بوده را دچار مشکل کرده است و از این رو ضرورت بهره گیری از صنعت گردشگری را بیش از پیش نمایان کرده است.

استان کرمان نیز به دلیل پهناوری و گستره اقلیمی و برخورداری از آب و هوای متنوع و جاذبه های طبیعی گسترده و همچنین  داشتن  مکان های باستانی و تاریخی بسیار از ظرفیت عظیمی برای جذب گردشگر خصوصا در مناطق روستایی برخوردار است.

اما برای برخورداری از این ظرفیت لازم است با مدیریت صحیح منابع مالی و انسانی و تخصیص بودجه به روستاهای گردشگری علاوه بر رونق اقتصادی روستا و درآمدزایی از مهاجرت روستاییان نیز جلوگیری کرد و از آن مهمتر مهاجرت معکوس را نیز به دنبال داشته باشد.

در نزدیکی شهر کرمان به فاصله 20، 30 کیلومتری از مرکز استان به روستاهای خوش آب و هوایی می رسیم که به دلیل برخورداری از چشمه و رودخانه و مناظر طبیعی در فصل بهار و تابستان پذیرای گردشگران بسیاری است که از گرمای شهر به خنکای روستا پناه می برند.

متاسفانه در سایه بی نظارتی دستگاه های متولی برخی از این روستاها با نرده کشی غیرقانونی در معابر و اخذ هزینه، نارضایتی گردشگران را رقم زدند.

مشاهدات عینی حاکی از آن است برخی اهالی روستاها بدون اخذ مجوز و به صورت غیرقانونی اقدام به سد معبر کرده و بدون ارائه فیش یا رسید با در دست داشتن کارتخوان از گردشگران هزینه دریافت می کنند.

پرواضح است روستاهای گردشگرپذیر به بودجه ویژه ای برای تامین امنیت، نظافت، ایجاد سکو و آلاچیق و خدمات موردنیاز گردشگران احتیاج دارند و سازمان های متولی باید سازوکاری قانونی برای این امر در نظر بگیرند؛ نه اینکه در سایه بی قانونی ها مسیر جذب و صرف هزینه هایی که از گردشگران دریافت می شود و مشخص نباشد.

مهدی افضلی در گفتگو با راه آرمان؛ در این باره گفت: شاخصه های توسعه، همچون خدمات سرویس بهداشتی و دیگر مسائل، نیاز است که در مناطق گردشگری وجود داشته باشد تا به گردشگران خدمات ارائه دهند و این خدمات به صورت رایگان است و هیچ هزینه ای از طرف سازمان برای این خدمات وصول نمی شود.

مدیر روابط عمومی و امور فرهنگی سازمان میراث فرهنگی استان کرمان افزود: جاهایی که جزو مناطق گردشگری است و از طرف دهیاری وجهی از سوی گردشگران وصول می کنند، این قانونی نیست؛ مگر آنکه از بخشداری و فرمانداری مجوز داشته باشند تا بخواهند هزینه ای را وصول کنند که در این راستا حتما باید از سوی مقام دولتی به آنها مجوز داده شده باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام قانونی است که در برخی مناطق گردشگری جهت استفاده از سرویس بهداشتی مسجد هزینه دریافت می شود، عنوان کرد: احتمالا این سرویس بهداشتی مربوط به مسجد بوده است و هئیت امنا ممکن است برای تأمین برخی از هزینه های جاری سرویس بهداشتی اعم از مایع دستشویی و غیره تصمیم گرفته باشند در قبال خدماتی که ارائه می دهند هزینه ای را بگیرند که این مسئله بلامانع است و مشکلی ندارد.

افضلی ادامه داد: ارائه خدمات سرویس بهداشتی در هر نقطه ای که باشد، مسئله ای ندارد و بسیار خوب است که نیازهای گردشگران تأمین شود و این امکانات می تواند در مجموعه خدمات رفاهی، مسجد و غیره باشد و در قبال آن هزینه ای را دریافت کنند.

مدیر روابط عمومی و امور فرهنگی سازمان میراث فرهنگی استان کرمان تأکید کرد: اما اینکه معبری را ببندند و هزینه دریافت کنند؛ این قانونی نیست مگر اینکه افراد از سیستم دولتی مجوز گرفته باشند که من فکر نمی کنم چنین اجازه ای داده شود که در قبال خدمات عمومی که به مردم و گردشگران ارائه می شود، هزینه بگیرند و این قانونی نیست.

انتهای پیام/م https://armanekerman.ir/vdcfevdytw6d0ea.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین