تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۱
۰
plusresetminus
اندر حکایت پروژه ناتمام سرزمین طلای سبز؛

تعطیلی ۷ ساله پروژه ای در رفسنجان؛ طرفین می گویند متضرر شدیم

پروژه پیامبر اعظم(ص) رفسنجان از سال ۹۱ عملیات اجرایی آن آغاز شد قرار بود بعد از گذشت ۳ سال به بهره برداری برسد امّا با اینکه پیشرفت ۹۴ درصدی را دارد هفت سال پیش این پروژه متوقف شده و گویا یکی از نهادهای رفسنجان مانع اجرای آن شده است.
تعطیلی ۷ ساله پروژه ای در رفسنجان؛ طرفین می گویند متضرر شدیم
به گزارش راه آرمان؛ اوایل دهه اخیر در بافت قدیم رفسنجان یعنی میدان ابراهیم پیشنهاد ایجاد پروژه اشتغال زا و درآمد زا داده شد که یکی از سرمایه گذاران به نام محمدرضا ملکی با همکاری شرکت سامان بافت مشهد مقدس؛ قرار شد با سرمایه گذاری پیش بینی شده ۳۴ میلیارد تومان پروژه اداری و تجاری پیامبر اعظم (ص) را احداث و ۳ سال بعد تحویل دهند.

امّا بخشی از زمین این پروژه متعلق به اداره اوقاف رفسنجان است و موقوفه حاج حسن میرزا نام دارد؛ که به همین دلیل مشکلاتی بین سرمایه گذار و اداره اوقاف پیش آمده که ۷ سال پیش این پروژه تعطیل و متوقف شده است.
 
مردمی که ده سال پیش با واگذاری ملکشان به این پروژه، دریافت تسهیلات، فروختن طلاجات به تأمین سرمایه پرداختند تا آینده کسب وکاری خود و فرزندانشان را تضمین کنند و در این پروژه سهیم باشند؛ امّا عمر تعدادی از آن ها به دنیا باقی نماند و فوت کردند، شاید می شد با اجرای طرح، چند سالی از عمر باقی مانده شان را در پروژه ای که با هزاران امید به شراکت با آن دخیل شدند پردازند.

سخن سرمایه گذار

  سرمایه گذار پروژه پیامبر اعظم (ص) رفسنجان هم در این زمینه اظهار کرد: در سال ۹۱ قراردادی مابین اداره اوقاف، شهرداری و شرکت سامان بافت مشهد و بنده امضا شد تا این پروژه تحت شرایطی اجرا و ۳ سال بعد تحویل داده شود.

وی با بیان اینکه سرمایه پیش بینی شده برای اجرای کامل طرح ۳۴ میلیارد تومان بود که با تورم و گرانی مصالح ساختمانی تا به حال ۷۰ میلیارد تومان خرج شده و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر نیاز است تا تکمیل شود ادامه داد: با راه اندازی این مجموعه برای ۸۰۰ نفر به طور مستقیم اشتغالزایی خواهد شد.
 
ملکی گفت: بخش های مختلفی اعم از پارکینگ، کافی شاپ، رستوران، تعداد ۳۵۰ باب مغازه، شهربازی، باشگاه بدنسازی، بخش اداری در این مجموعه در نظر گرفته و اجرا شده است.
 
وی افزود: زمین این پروژه به مساحت ۱۱ هزار و ۵۰۰ متر مربع است که به میزان هزار و ۵۰۰ متر مربع عقب نشینی داشته و پروژه در ۱۰ هزار متر مربع در ۴ طبقه احداث شده است.
 
ملکی با بیان اینکه در اجرای این طرح ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر کارگر مشغول به فعالیت بودند گفت: ۱۱ باب مغازه در نبش میدان و جلوی درب ورودی پروژه و از موقوفه هستند این مغازه ها به اداره اوقاف تعلق دارند.
 
وی ادامه داد: همچنان ۳ مورد از این مغازه ها مشغول به خدمات رسانی و فعالیت هستند و مجوز تخریب آن ها را از اوقاف نتوانستیم دریافت کنیم.
 
وی افزود: یکهزار و ۵۰ متر مربع سهم اداره اوقاف و امور خیریه است که با شرط واگذاری تعدادی مغازه در طبقات ۴ گانه باید مجوز تخریب را صادر کنند تا بتوان درب ورودی و پله برقی و دیگر امکانات را نصب کنیم.
 
این سرمایه گذار بیان کرد: زمین سهم آورده از اداره اوقاف و امورخیریه به اضافه شهرداری است و سهم سرمایه گذار هم اعتبار مالی بود.
وی تصریح کرد: با راه اندازی این پروژه چهره شهر توسعه گرا می شود و متقاضیان از شهرهای یزد و کرمان هم می توانند برای خرید و دریافت خدمات به این مجموعه در شهر رفسنجان مراجعه کنند.
 

سازمان اوقاف کشور باید تصمیم بگیرد

رییس اداره اوقاف و امور خیریه رفسنجان هم در این خصوص گفت: به میزان هزار و ۴۷ متر مربع تحویل سرمایه گذار کردیم و طبق متمم قرارداد در ازای آن هزار و ۵۰ متر مربع، باید از فضاهای مفید مجموعه پروژه به اوقاف واگذار شود در حالی که این مغازه ها پیشانی کار و از ارزش بالایی برخوردارند و سرمایه گذار و شرکت مجری طرح اگر از زیرزمین و طبقه هم کف که ارزش دارد به اوقاف واگذار کند می توانیم مغازه ها را جمع آوری کنیم، ولی آن ها می گویند ما از طبقه اول و دوم به اوقاف واگذار می کنیم که این موقعیت پیشنهادی آن ها از ارزش بالایی برخوردار نیست.
 
وی افزود: با تکمیل شدن پروژه تصمیم گرفته خواهد شد البته این تصمیم تخریب مغازه های جلوی پروژه باید از سازمان اوقاف صادر شود که نامه نگاری ها انجام شده است.
 
حسین شریفی بیان کرد: این شرکت مجری طرح هم در سال ۹۷ در سازمان اوقاف کشور در خصوص پرداخت حق سرقفلی به میزان حدود ۵۴ میلیارد ریال تعهد دادند تا به افراد مستأجر در مغازه ها پرداخت شود.
 
وی اظهار کرد: در تعامل با سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و شرکت مجری طرح هستیم تا هر چه سریعتر این موضوع به خوبی ختم شود.
 
مسئول دفتر نوسازی وابسته به شرکت سامان بافت مشهد مقدس در رفسنجان بیان کرد: طبق توافقی که با اداره اوقاف داشتیم قرار شد هزار و ۵۰ متر مربع از پروژه را به آن ها واگذار کنیم تا نسبت به تخریب مغازه های فرسوده اقدام شود.
 
حسن حدادی بیان کرد: در این رابطه دو پیشنهاد را به اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان ارسال کردیم که این اداره هم موافقت کرد و برای توافق نهایی پیشنهادات را به سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در تهران فرستاده است.
 
وی افزود: طبق پیشنهادات این هزار و ۵۰ متر مربع را ما از قسمت زیرزمین، همکف و طبقه اوّل با توافق مابین مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان، معاون بهره وری اداره کل اوقاف کرمان و رئیس اوقاف رفسنجان؛ جانمایی کردیم و نقشه ها را به سازمان اوقاف در تهران ارسال کردیم و منتظر رأی و تصویب و نظر نهایی آنها هستیم.
 
انتهای پیام/
https://armanekerman.ir/vdcjvmevxuqe8oz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین