تاریخ انتشار :يکشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۰۹
۰
plusresetminus
به مناسبت هفته شوراها میزگردی با حضور سه تن از اعضای شورای اسلامی شهر کرمان به منظور بررسی عملکرد 9 ماهه این شورا در محل تحریریه پایگاه خبری راه آرمان برگزار شد.
کاهش خام فروشی زمین و تعریف منابع درآمدی جدید برای شهرداری/ شورا در اجرا پروژه های شهری به فکر مردم است نه کار دهان پرکن
به گزارش "راه آرمان " به مناسبت هفته شوراها، پایگاه خبری راه آرمان میزبان سه تن از اعضای شورای شهر کرمان بود؛ محمود بابایی نائیب رئیس شورای شهر، محمد امینی زاده  رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر و محمدرضا کمساری سخنگوی شورای شهر در نشستی یک ساعته به بررسی عملکرد 9 ماهه شورای ششم پرداختند.


محمود بابایی نایب رئیس شورای شهر کرمان در ابتدا عنوان کرد: شورای شهر نمود واقعی مشارکت مردم در حاکمیت و حضور مستقیم آن ها در مدیریت مسائل شهری و کشور است.
 
وی ادامه داد: رشد مشارکت اجتماعی مردمی چیزی نیست که فرمایشی و دستوری از بالا باشد و نظام جمهوری اسلامی نیز از بدو تاسیس به این مسئله اهتمام ویژه داشته است تا مشارکت مردم را روز به روز بیشتر کند و در زمینه های مختلف، این موضوع تکرار شده است؛ مانند حضور و مشارکت مردم در انتخاب اعضای مجلس خبرگان، مجلس شورای اسلامی و حتی نهاد ریاست جمهوری، این نگرش از همان بدو شکل گیری انقلاب با برگزاری همه پرسی ها به صورت جدی وجود داشته است.


 
در کشورداری انقلاب اسلامی نقش اصلی به مردم تعلق دارد
 
نائب رییس شورای شهر کرمان با بیان اینکه در کشورداری انقلاب اسلامی نقش اصلی به مردم تعلق دارد، گفت: ما شاهد این هستیم که در مدیریت های جزئی شهری نیز مردم می توانند با اعمال رای خودشان دخالت و اتفاقات را نیز مدیریت کنند.
 
بابایی افزود: می توان گفت حتی مشارکت مردم و نقش اجرایی آنها در تعیین اعضای شورای شهر اثر گذار ترین نوع مشارکت است زیرا این اعضا، شهردار را انتخاب می کنند که با زندگی مردم ارتباط مستقیم پیدا می کند بنابراین انتخاب مردم در واگذاری مسئولیت های شهری نشان از جایگاه بالای شورای شهر در زندگی مردم دارد.
 
وی با تاکید بر جایگاه ویژه شورای شهر در میان مردم، گفت: تلاش اعضای شورای شهر در راستای خدمت کردن به مردم و اعتماد افزایی نسبت به نظام صورت می گیرد بنابراین کارهایی که انجام می شود، حکومت را مردمی تر کرده و  مردم سالاری دینی را در جایگاه مختلف زندگی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به صورت مشهود، نشان می دهد.
 
شورای شهر نهادی برای سیاست گذاری نه اجرا
 
بابایی با بیان اینکه شورای شهر سیاستگذار است و مجری نیست، تاکید کرد: جایگاهی که به صورت قانونی برای شورای شهر دیده شده؛ سیاست گذاری است، بنابراین ما با هم اندیشی کامل با متخصصان که افرادی صاحب نظر هستند در ابعاد مختلف شهری اعم از عمرانی، زیرسازی و شهرسازی، فنی و فرهنگی اجتماعی برای شهر سیاست گذاری می کنیم.
 
وی با بیان اینکه گاهی مردم در خصوص مباحث اجرایی دچار تشکیک می شوند، گفت: گاهی سیاست هایی مطرح شده و پایه گذاری می شوند که نقص دارند و عملا قابلیت اجرایی شدن ندارند بنابر این باید راه حل قانونی آن حتی گاهی در مجلس تبیین شود اما مردم حل آن را از شورا متوقع می شوند که درست نیست.
 
 
نایب رئیس شورای شهر به بعد دیگرسیاست گذاری ها اشاره کرد و گفت:  سیاست گذاری یک برنامه راهبردی دارد، گاهی ما ابعاد کوتاه مدت را می بینیم که در دو مقوله زود بازده و دیر بازده جوابگوی رفع نیاز های شهری ماست که ممکن است خیلی سریع جواب بدهند اما اکثر برنامه ها به صورت میان مدت و بلند مدت مد نظر شوراهاست.
 
بابایی تاکید کرد: اینکه فقط بر سیاست های زود بازده تمرکز شود، شاید خیلی سریع بتواند نتیجه اش در زندگی مردم دیده شود اما در مواقعی شاید توقع نامناسبی باشد از اینکه ما سیاست های کلانی را برای یک منطقه، برای  یک شهر در نظر بگیریم همه زود بازده باشند و نتیجه اش را خیلی سریع در زندگی ببینیم.
 


سپس محمد امینی زاده  رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر کرمان عملکرد ۹ ماهه شورا را مثبت و قابل توجه خواند و گفت: از نکات قابل توجهی که رسانه های کرمان نسبت به آن غفلت کرده اند، نحوه ورود اعضای فعلی به شورای اسلامی در انتخابات شورا ها  بود.
 
اعضای شورای ششم بدون هزینه های اضافه انتخاباتی به شورا راه یافتند

وی به الگوسازی جدید در نوع ورود اعضاء شورا شهر کرمان  به شورا اشاره کرد و گفت: جمعی با حداقل هزینه ها با پایبندی به یک سری اصول اعتقادی به انتخابات ورود کردند، بدون پرداخت هزینه اضافی، طیفی معتقد و مردمی که بدون حمایت جریان های قدرت در کرمان به شورا راه یافتند.

 
وی به یکی از کارویژه های متفاوت شورا اشاره کرد و گفت: یکی از کارهای شورا نوع الگوی انتخاب شهردار بود زیرا مهمترین و تاثیرگذارترین عملکرد شورا در طی ۴ سال انتخاب شهردار است که قرار است سیاست های مصوبه را اجرایی کند که حقیقتا نوع انتخاب شهردار در این دوره نیز الگویی است که حرف برای گفتن دارد.

شیوه جدید انتخاب شهردار برای اولین بار به الگویی زنده برای کرمان بدل شد
 
امینی با بیان اینکه ۱۴۰ نفربرای این تصدی نام نویسی کرده بودند، گفت: در ابتدای امر  ۴۰ و بعد  ۲۰ و در نهایت ۶ نفربه  تایید نهایی رسیدند که به ارائه برنامه های خود پرداختند و با رای قاطع و طرح های ارائه شده شهردار فعلی انتخاب شد که خود این نوع انتخاب به الگوی زنده ای از نحوه انتخاب شهردار بدل شد.
 
وی با اشاره به تدوین سند راهبردی 4 ساله شورای ششم توضیح داد: برای ترسیم چشم اندازی 4 ساله جلسات فشرده ای با حضور اعضای شورا برگزار شد که طی دو هفته اول طی نشست های پر حجمی که برگزار شد به سند راهبردی شورا دست یافتیم که ۱۶هدف مشترک اعضا به عنوان شعار و راهبرد ۴ ساله تدوین شد.
 
توجه به مطالبه گری رسانه ها از اولویت های شورای فعلی
 
وی با بیان اینکه اهمیت و نقش رسانه ها برخلاف دوره های قبل شورا بسیار الزامی تلقی می شود، گفت: ما نشست های شورا با اصحاب رسانه را راهبردی برای رفع مشکلات می دانیم که اولین نشست را بعد از انتخاب شهردار برگزار کرده و نشست دوم ما هم در اواسط اردیبهشت برگزار خواهد شد،زیرا احترام و توجه به افکار مردم از اصولی است که در شورا به آن پایبند هستیم.
 
عدالت در ارائه خدمات شهری از اصول شورای ششم است

 وی بحث تفاوت منطقه ای شهرداری ها درکرمان را از مصمم ترین اتفاقات مورد بررسی شورا نام برد و گفت: اجرای عدالت خدمات در مناطق شهری در عملکرد ۹ ماهه بسیار مشهود است و حجم خدمات انجام شده در شواری ششم بسیار تاثیر گذار بود تا به نوعی عدالت منطقه ای در شهر انجام شود و همه قسمت های شهر از این مورد بهره مند شوند.
 
عضو کمیسیون حقوقی شورای شهرمهمترین مسئله شهرداری ها و شوراها که زمان سیاست گذاری برای آنها چالش برانگیز است را محدودیت منابع مالی اعلام و تشریح کرد: یکی از مواردی که اعضای شورای شهر وقت زیادی برای انجام آن گذاشتند اصلاح بودجه بوده است.
 
اصلاح ساختاری بودجه و کاهش هزینه های غیرضرور

امینی زاده تاکید کرد: در راستای اصلاح ساختاری بودجه، افزایش درآمدها، ایجاد منابع جدید درآمدی مد نظر قرار گرفت و از سوی دیگر  هزینه هایی که ضروری نبود، بحث کاهش هزینه ها بر آنها اعمال شد، این یکی از آن اتفاقات خوب اصلاح ساختاری در مورد خود بودجه بود.
 
کاهش خام فروشی زمین و تعریف منابع درآمدی جدید برای شهرداری
 
وی تاکید کرد: تبصره های بودجه، تبصره های قوی و سیاست گذاری بودند، تقریبا ۲۵ عنوان تکلیفی در بودجه سال ۱۴۰۱ برای  شهرداری در نظر گرفته شد و سعی شد به سمت جذب درآمدهای پایدار حرکت کنیم.

امینی زاده مهمترین وابستگی بودجه شهرداری کرمان را حاصل ازفروش زمین دانست و گفت: شهرداری در سال های گذشته حدود ۲۳/۹ درصد بودجه را از فروش زمین به دست آورده بود و ما درآمدمان عملا از قطعه فروشی زمین بود که به نوعی خام فروشی محسوب می شد
 
وی اذعان کرد: درآمد حاصل ما از فروش زمین به  ۴الی ۵ درصد کاهش یافته است و در کنارآن منابع جدیدی برای شهرداری الزام شد تا برای کسب درامد به سمت آن منابع که تابه حال اصلا به آن ها توجهی نکرده بود، مانند اوراق مشارکت یا اخذ تسهیلات از بانک ها،برود.
 
خرید ۲۵ اتوبوس جدید برای توسعه حمل و نقل شهری
 
امینی زاده اذعان کرد: در بحث حمل و نقل عمومی که جزء اولویت های مهم  است ۲۵ اتوبوس جدید خریداری شد و امسال به ناوگان حمل و نقل اضافه خواهند شد.
 
وی با بیان اینکه برخی از شهرها مرکز پژوهش ها دارند و متاسفانه در کرمان وجود ندارد، گفت: حال که شورا کلید ایجاد این مرکز را زده است، رسانه ها باید ایجاد این مرکز را به صورت جدی از دولت مطالبه کنند.
 

وی بحث شفافیت  را از نکات اصلی و راهبردی شورا نام برد و گفت: در بحث توازن منافع اجرای قانون شفافیت است زیرا به عنوان یکی از مهمترین موضوعاتی که می تواند در بحث اقتصاد تاثیر گذار باشد، در شورا مصوب و پیگیری های لازم دراجرای آن انجام شد، اتفاقات خوبی در این زمینه رخ خواهد داد، خود این مصوبه جزء اولین و کامل ترین مصوباتی است که تا به اکنون در کشور انجام شده است.
 
 حضوری میدانی اعضای شورا در محله ها و اجرای فعالیت ها با نظر مردم

امینی زاده ارتباط مستمر با بدنه مردم را از نکات خوب این شورا توصیف کرد و گفت: توجه به موضوع محله محوری  مد نظر شورا قرار گرفت و با بازدید میدانی و هفتگی اعضا تلاش می کنند فعالیت های عمرانی، اجتماعی و فرهنگی با نظر خود مردم اجرایی شوند.
 
وی تاکید کرد: تا کنون ۹ نشست محله ای در ۹ تا از محله های کرمان در این ۹ ماه اتفاق افتاد که این هم نشان از اهمیت ارتباط مستمر با مردم است.
 
پاسکاری طلبکاران شهرداری در دوره های قبلی شورای شهر
 
محمدرضا کمساری سخنگوی شورای شهر کرمان پرداختن به حل اساسی مشکلات شهرداری را از مهمترین نکات مورد بررسی عنوان کرد و گفت: مسئله طلبکارانی که شهرداری با آنها روبرو بوده از چالش هایی بود که توانستیم آنها را حل کنیم، تعدادی طلبکار 20،30 ساله وجود داشته که در این دوره از شورا تعیین تکلیف شده اند و با حکم قضایی ماهانه طلب آنها پرداخت می شود.
 
 وی با بیان اینکه برخورد با طلبکاران می توانست مانند دوره های قبل شورا باشد، گفت: دوره های قبل با توافق های مقطعی و یک سری رایزنی ها، طلبکاران به سمت شورا های بعدی پاس داده می شدند، اما نگاه ما این بود که مشکل به طور اساسی حل شود.
 
کمساری اظهار کرد: شورا ی فعلی نگاهش به تصمیماتی که از سوی متخصصین امر گرفته می شود، است چه در پروژه های پیشرو چه در گذشته خصوصا در پروژه های کلان شهری که متاسفانه در دوره هایی صرفا به دلیل مسئول بالادستی پروژه هایی در شهر انجام می شده یا جلوی بعضی از پروژه ها گرفته می شده است.

 
شورا در اجرا پروژه های شهری به فکر مردم است نه کار دهان پرکن
 
وی تاکید کرد: در حال حاضر بر اساس صرفه و صلاح مردم  تصمیمات گرفته می شود یکی از این تصمیمات پروژه تقاطع غیر همسطح شهید زنگی آبادی است که خیلی ها فکر می کنند شورا کار را معطل کرده در صورتی که شورا باید تصمیم بگیرد وقتی ۲۰۰ یا  ۱۰۰ میلیارد تومان از پول مردم برای پروژه ای هزینه می شود این هزینه به صلاح مردم باشد نه اینکه صرفا هزینه ای صورت گیرد تا کاری دهان پرکن انجام دهد.
 
رئیس کمیسیون گردشگری و میراث‌فرهنگی شورای شهر کرمان توجه به ظرفیت تاریخی شهر کرمان در مبحث گردشگری را از مهمترین اولویت های شورا نام برد و تصریح کرد: از فضاهای تاریخی و مذهبی کرمان خصوصا ظرفیت ایجاد شده بعد از شهادت حاج قاسم
باید نهایت استفاده را برای جذب گردشگر برد و شورا براساس برنامه های بلندمدت و کوتاه مدت به دنبال ایجاد زمینه های مناسب است.

 
وی توجه به  بررسی مسائل استان در کمیسیون های تخصصی را نگاهی راهبردی عنوان کرد و گفت: در این دوره شورا توجه به کمیسیون ها، از حضور منظم و با دغدغه در کمیسیون ها گرفته تا نگاه تخصصی به کمیسیون های خاص نشان دهنده این است که خود این موضوع باعث می شود تصمیماتی که در شورا گرفته می شود با یک پشتوانه و بنیه تخصصی و قوی تری شکل می گیرد.
 
انتهای پیام/طهماسبی https://armanekerman.ir/vdcfcvdyvw6d0ta.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین