تاریخ انتشار :شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۸
۰
plusresetminus
حسین اکبری فرد گفت: کشورهای عضو بریکس قدرت های نو ظهور دنیا هستند که سهم زیادی در تولید جهانی دارند و نزدیک  شدن ایران به این قدرت ها می تواند ظرفیت خوبی را برای تجارت و ایجاد ظرفیت های اقتصادی جدید با این قدرت های نوظهور اقتصادی در دنیا رقم بزند.
«بریکس» به بزرگترین جامعه اقتصاد جهانی تبدیل خواهد شد/ عضویت ایران در مجامع اقتصادی نوظهور راه مقابله با تحریم ها
دکترحسین اکبری فرد عضو هیات علمی و سرپرست دانشگاه شهید باهنر کرمان در گفتگویی اختصاصی با "راه آرمان " در خصوص دعوت چین از رئیس جمهور ایران برای سخنرانی در اجلاس سران بریکس گفت: کشورهای در حال توسعه و قدرت‌های نوظهور آنها به خوبی آگاهند که به تنهایی نمی‌توانند در معادلات جهانی اثرگذار باشند؛ از این‌رو شکل‌گیری سازوکازهایی مانند بریکس، مبین تمایلات این‌گونه کشورها برای حرکتی جمعی و مشترک در برابر یکه‌تازی اتحادیه اروپا، آمریکا و شرکای راهبردی آنها در اقتصاد و سیاست بین‌الملل است.
 
وی ادامه داد: سازمان‌هایی چون اکو، اپک، ‌آسه‌آن، گروه ۱۵و ... نمونه‌های عینی از تلاش‌هایی هستند که از فردای جنگ جهانی دوم با هدف توسعه اقتصادی آغاز شده و همچنان استمرار دارند؛ هرچند در این میان هژمونی آمریکا و اتحادیه اروپا در عرصه اقتصاد و سیاست بین‌الملل کمتر اجازه خودنمایی به چنین فعالیت‌هایی داده است به همین دلیل، بلوک‌های اقتصادی برجسته دنیا، منحصر به اتحادیه اروپا، گروه ۸ و نظیر آنها مانده است.
 
عضو هیت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه باهنر کرمان تاکید کرد: اکنون جهان شاهد شکل‌گیری بلوکی نسبتاً نیرومند در عرصه اقتصاد بین‌الملل است که مطالبات آنها صرفاً اقتصادی نخواهد ماند، بلکه در عرصه سیاست بین‌الملل نیز خواهان حضور پررنگ‌تری برای نقش‌آفرینی هستند.
 
 سرپرست دانشگاه باهنر کرمان اذعان کرد: در این عصر به هم پیوستگی اقتصادها و ارتباطات شبکه‌ای کشورها در برابر یکه‌تازی اتحادیه اروپا، آمریکا و شرکای راهبردی آنها در اقتصاد و سیاست بین‌الملل،علاوه‌ بر آثار و پیامدهای مثبت برای اعضای بریکس، دارای اثرات متنابهی نیز برای کشورهای در حال توسعه خواهد بود تا بتوانند از رقابت این‌گونه کشورها برای افزایش قدرت چانه‌زنی خود جهت سرعت بخشیدن به روند پیشرفت و توسعه همه‌جانبه بهره‌برداری کنند.
 
بریکس بازتاب دهنده تحولات نظام بین الملل است
 
دانشیار دانشگاه شهید باهنر کرمان تاکید کرد: در این میان شکل‌گیری و افزایش روند جهانی‌ شدن و شدت علاقه کشورها برای حضور پررنگ در این فرآیندها حاکی از تغییر مناسبات و معادلات در عرصه جهانی است که پیدایش قدرت‌های نوظهور یکی از مشخصه‌های مهم آن تلقی شده، و از این جهت بریکس بازتاب‌دهنده تحولات نظام بین‌الملل بوده و بر سرشت آن اثر تعیین‌کننده‌ای خواهد داشت.
 
سرپرست دانشگاه باهنر کرمان اذعان کرد:  گروه بریکس و مبنای وجودی این نهاد فراملی است که در چارچوب آن، مبانی، جایگاه و موقعیت هریک از اعضای بریکس، واکاوی و میزان همگرایی و یا واگرایی میان آنها سنجیده می‌شود.
 
وی توضیح داد: موقعیت ایران، چه به عنوان یک خواهان تغییر در نظام کنونی بین‌الملل، و چه برخوردار از موقعیت ویژه جغرافیایی و بهره‌مند از ذخایر عظیم انرژی (نفت و گاز طبیعی)، میزان همکاری و یا عضویت آن در گروه بریکس مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
 
اکبری فرد با طرح این سئوال  که با درنظر گرفتناختلافات سیاسی، اقتصادی اعضا بریکس با یکدیگر، آیا این امکان را خواهند یافت که در نظام کنونی بین‌الملل منشأ تغییر و تحول شوند؟، گفت: بریکس سازمانی فراملی است که با توجه به ماهیت، اهداف و برنامه‌های چالش‌برانگیزش درصدد تغییر ساختار کنونی نظام بین‌المللی است و به جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشوری که خواستار تغییر وضع موجود در نظام بین‌المللی است توجه ویژه نشان داده است.
 
دکترای اقتصاد پولی از دانشگاه علامه طباطبائی افزود: «بریکس» عنوانی است برای گروهی از کشورها که رشد اقتصادی آنها بسیار بالا بوده و فرآیند شکوفایی اقتصادی و صنعتی‌سازی را در سال‌های اخیر با شتاب بیشتری پیگیری کرده‌اند.
 
وی افزود: درواقع، بریکس واژه‌ای مرکب از حروف اول نام کشورهای تشکیل‌دهنده آن یعنی برزیل، روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی است که به عنوان یک نیروی بالقوه جهانی یک دهه پیش شکل گرفت.

پیش بینی ها نشان از تبدیل شدن بریکس به بزرگترین جامعه اقتصاد  جهانی می دهد 
 
سرپرست دانشگاه باهنر کرمان ادامه داد: مشخصه عمده این گروه آن است که اعضایش همگی در زمره اقتصادهای نوظهور تعریف شده‌اند و از حیث اقتصادی، نسبت ارزش کل تولیدات این پنج کشور به ارزش کل تولیدات جهان از ۹ درصد در سال ۲۰۰۱ میلادی به ۱۷ درصد در سال ۲۰۱۰ میلادی ارتقاء یافته است و پیش‌بینی می‌شود طی ۱۰ سال آینده ارزش کل تولیدات این پنج کشور به بیش از ۳۰ درصد از ارزش کل تولیدات جهان برسد که به این ترتیب به بزرگ‌ترین جامعه اقتصادی جهان تبدیل خواهد شد.
 
اکبری فرد تاکید کرد: گروه مزبور ابتدا با نام بریک ظهور یافت که نمایانگر حرف اول نام کشورهای برزیل، روسیه، هند و چین بود. این واژه در سال ۲۰۰۱ به نام جیم اونیل کارشناس شرکت سرمایه‌گذاری «گلدمن ساکس» در آمریکا ابلاغ شد و در سال ۲۰۰۵ این عنوان را منتشر کرد که البته این عنوان با پیوستن آفریقای جنوبی به گروه در سال ۲۰۱۱ به بریکس تغییر نام داد و شکل جهانی‌تری به خود گرفت.
 

«گروه ۵» باشگاهی اقتصادی با گرایشات سیاسی مقابله با غرب قلمداد می‌شود

سرپرست دانشگاه شهید باهنر کرمان ادامه داد: گروه بریکس که از آن به عنوان «گروه ۵» نیز یاد می‌شود، باشگاهی اقتصادی با گرایشات سیاسی قلمداد می‌شود که تلاش می‌کنند با تقویت خود، بلوک قدرتمندی در برابر بلوک‌های غربی شکل دهند.
 
اکبری فرد ادامه داد: باید توجه داشت کشورهای عضو بریکس در گروه ۲۰ نیز عضویت دارند گروهی‌که سازوکار اصلی هماهنگی تلاش‌های بین‌المللی برای ایجاد سیستم جدید مدیریت اقتصاد جهانی به شمار می‌رود.
 
وی تاکید کرد: روند تحولات اقتصادی ـ صنعتی این کشورها(گروه 5) نشان می‌دهد که اساس حرکت و زیربنای فکری شکل‌گیری این گروه به عنوان یک تشکل نوظهور به منظور نقش‌آفرینی در دنیای چندقطبی آینده و به چالش کشاندن نظم کنونی حاکم بر نظام بین‌الملل است.
 
سرپرست دانشگاه باهنر کرمان اذعان کرد: از منظر سیاسی، اجتماعی باید درنظر داشت که دو غول جمعیتی دنیا یعنی چین و هند در بریکس عضویت دارند و با احتساب جمعیت روسیه، برزیل و ‌آفریقای جنوبی حدود ۳ میلیارد جمعیت جهان را دربرمی‌گیرند، همچنین حضور دائم دو عضو شورای امنیت در گروه بریکس و سه مدعی کسب کرسی دائم یعنی هند، برزیل و آفریقای جنوبی نشان‌دهنده نقش و تأثیرگذاری گروه بریکس در مجامع جهانی است.
 
 
عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر کرمان تاکید کرد: کشورهای عضو بریکس قدرت های نو ظهور دنیا هستند که سهم زیادی در تولید جهانی دارند این کشورها با اتحاد و انجمنی که با هم دارند در بحث ارتقا صلح جهانی و همکاری های اقتصادی با بیش از ۱۳/۶
  تریلیون دلار تولید ناخالص دنیا به عنوان گروه قدرتمند جهانی هستند و نزدیک  شدن ایران به این قدرت ها می تواند ظرفیت خوبی را برای تجارت و ایجاد ظرفیت های اقتصادی جدید با این قدرت های نوظهور اقتصادی در دنیا رقم بزند زیرا   هدف اصلی آنها حفظ ثبات صلح جهانی و موازنه قدرتی است  که وجود دارد .
 
وی ادامه داد: کشور آمریکا و کشورهای اروپایی از ابزار های اقتصادی  و انواع تحریم ها  علیه کشورهایی که به دنبال کسب  منافع ملی خود  هستند و یا اقتصاد نو ظهوری دارند و قصد دارند بر پایه پتانسیل های داخلی خود اقتصادشان را شکل دهند و سرمایه خود را تامین کنند، بن بست عدم رشد ایجاد می کنند،  بنابر این کشورهایی که هدف بریکس را دنبال می کنند بهترین مکان برای جانمایی ایران دراقتصاد آنهاست، زیرا کشوری است که مورد هجمه عظیمی از تحریم های اقتصادی بوده و این موقعیت می تواند شرایط خوبی را برای آینده اقتصادی ما ایفا کند.

هدف اصلی کشورهای عضو بریکس مقابله با تحریم های کشورهای اروپایی و آمریکایی است

اکبری فرد ابراز کرد: کشورهای عضو بریکس کشورهایی هستند که هم منافع ملی خود و هم منافع ملی منطقه ای را در دستور کار خود داده اند زیرا هدف اصلی آن ها مقابله با هجمه هایی است که کشورهای اروپایی و آمریکایی بر اقتصاد دیگر کشورهای وارد می کنند.

سرپرست دانشگاه باهنر کرمان با بیان اینکه امیدواریم این فرصت بتواند ما را به این نوع اقتصاد نزدیک کند، خاطر نشان کرد: کشورهای عضو بریکس ظرفیت  بسیار بالایی هم به جهت اقتصادی و هم تاریخی دارند بنابر این برای کشورهایی  مانند ایران این امکان را فراهم می کند  تا  بتوانند با اقتصاد های نوظهور دنیا ضمن برقراری ارتباط سازنده اقتصاد خود را نیز رشد و توسعه دهد.

انتهای پیام / طهماسبی
  https://armanekerman.ir/vdcfxedyxw6d0ca.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین