تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۶:۵۷
۰
plusresetminus
رئیس پلیس فتای استان کرمان گفت: ۴۵ درصد از پرونده‌های استان کرمان که در پلیس فتا تشکیل می شوند، مربوط به جرائم اقتصادی هستند.
۴۵ درصد از جرائم سایبری استان کرمان، اقتصادی است
محمدرضا رضایی در گفتگو با سرویس اجتماعی پایگاه خبری «راه آرمان» در رابطه با برگزاری پویش کودکان سایبری، گفت:  سومین سالی است که این پویش توسط پلیس فتای کرمان همزمان با سراسر کشور اجرا می‌شود.

وی هدف پویش کودکان سایبری را ایجاد حساسیت در استفاده از اینترنت توسط کودکان در فضای مجازی دانست و افزود: قبل از شایع شدن بیماری کرونا خانواده‌ها ملاحظاتی برای استفاده کودکان از اینترنت داشتند اما با اپیدمی این بیماری، استفاده از تلفن همراه توسط این قشر از جامعه بدون ملاحظه صورت گرفت.

رئیس پلیس فتای کرمان بیان کرد: اکنون که مدارس به صورت حضوری برگزار می‌شود، بازهم اینترنت و ابزارهای هوشمند جزء جداناپذیر آموزش شده اند که متاسفانه سبب شده است، دانش‌آموزان زمان زیادی نزدیک به ۶ تا ۷ ساعت را در فضای مجازی سپری کنند.

رضایی توضیح داد: پویش کودکان سایبری در طول سال و به کمک رسانه‌ها، خانواده‌ها و آموزش‌وپرورش، با هدف افزایش سطح سواد رسانه‌ای و استفاده از ابزارهای هوشمند در خانواده ها توسط پلیس فتا در حال اجراست، همچنین در این پویش آموزش‌هایی به خانواده‌ها داده می‌شود زیرا خانواده‌ها بستر اصلی تربیت فرزندان هستند.

وی در خصوص میزان آسیب کودکان کرمانی در فضای مجازی گفت: کمتر از ۱۲ درصد از پرونده‌ها در پلیس فتای کرمان مربوط به گروه سنی زیر ۱۶ سال است که عمدتا متضرر و قربانی شده‌اند.

رضایی توضیح داد: به دلیل عدم سواد و حساسیت نسبت به خیلی از موضوعات توسط کودکان و از طرفی کاهش سطح حساسیت و مراقبت فرزندان توسط والدین در فضای مجازی، کودکان آسیب می بینند چرا که بدون مهابا از این فضا استفاده می کنند.

رئیس پلیس فتا کرمان ادامه داد: عمدتا جرائم در حوزه شبکه‌های اجتماعی به دلیل عدم رعایت ایمنی و اعتماد به افراد در این فضا رخ می‌دهد، برای مثال ارتباط برخی دختران کم سن و سال با افراد، رد‌و‌بدل کردن تصاویر و یا در برخی بازی‌های گروهی رایانه‌ای علاوه بر آسیب‌های روحی کودکان دچار ضرر مالی نیز شده‌اند.

رضایی عنوان کرد: مجرمین با مهندسی اجتماعی و روش‌های خاص، اکانت بازی‌ها را از کودکان گرفته‌اند و یا با درخواست شماره حساب به حساب والدین دسترسی پیدا کرده‌ و از این طریق حساب‌های بانکی والدین را خالی کرده‌اند.

وی با تاکید بر این‌که بیشترین جرائم در استان کرمان یعنی ۴۵ درصد از پرونده‌هایی که در پلیس فتا تشکیل می شود مربوط به جرائم اقتصادی است، توضیح داد: برداشت‌های غیرمجاز ۳۱ درصد است عمده روش کلاهبرداری خرید و فروش و آگهی‌هایی است که در دیوار، اینستاگرام و کانال‌های تلگرامی است که برای فروش محصول در فضای مجازی انتشار داده می شود.

رضایی در خصوص تلخ‌ترین  پرونده‌ای که با آن روبرو شده گفت: تلخ‌ترین مواجه ما مربوط به پرونده‌ای است که بانویی کرمانی همسرش را از دست داده بود، برای دخترش که در آستانه ازدواج بود، ۸۰ میلیون تومان به سختی جمع‌آوری کرده بود تا جهیزیه او را تهیه کند.

وی ادامه داد: این بانو در بستر سایت دیوار وقتی که قصد خرید یک جنس را داشته این موضوع را با فردی در میان می‌گذارد و او با القای اعتماد به این بانو،پیشنهاد می دهد که به ازای این مقدار پول جهیزیه کامل را می توانم به شما بدهم تمام ۸۰ میلیون تومان را می‌گیرد و کلاهبرداری می‌کند، این پرونده همچنان مفتوح است.

رئیس پلیس فتای کرمان به شیرین‌ترین پرونده‌ای که با آن روبرو بوده، اشاره کرد و توضیح داد: این پرونده متعلق به شهروندی از افاغنه بود که مدتهاست در کرمان زندگی می‌کند، متاسفانه برای خانواده‌اش مزاحمتی ایجاد شد، او از بابت این مشکل طرح شکایت کرد و پلیس فتا بعد از ۴۰ روز فرد متهم را دستگیر کرد.

وی ادامه داد: این شهروند افاغنه بسیار خرسند بود و می گفت؛ که فکر نمی‌کردم این اتفاق برای من بیفتد و حتی به کار من رسیدگی شود.

رضایی بیان کرد: به طور کلی در تمامی جرائم این بانوان هستند که آسیب‌پذیرند و از جمله برداشت‌ها، انتشار تصاویر، سبب تشکیل پرونده جهت پیگیری شده اند.

وی به کاهش جرائم سایبری با فیلترینگ اشاره کرد و توضیح داد: در برهه‌ای که پلتفرم‌های خارجی فیلتر شد و مردم به سمت استفاده از شبکه‌های داخلی رفتند شاهد  ۱۷ درصد کاهش بزهکاری در استان کرمان در فضای مجازی بودیم.

رییس پلیس فتای کرمان با اشاره به رخ دادن برخی کلاهبرداری‌ها در سایت دیوار، عنوان کرد: سایت دیوار به واقع واسط است، این سایت موارد امنیتی را که باید رعایت می‌کند و حتی هشدارهای پلیس فتا در آن درج شده اما مشکل از کاربرانی است که از طرفی به دنبال کلاهبرداری در این فضا هستند و از طرفی افرادی که به این فضا اعتماد می‌کنند.

رضایی در توصیه به کاربران فضای مجازي گفت: توصیه‌ام به همه کاربران و خصوصا دانش‌آموزان این است که اطلاعات در فضای مجازی را از سایت های معتبر دریافت کنید و به اخبار در فضای مجازی اعتبار نکنند، بلکه به منبع خبر توجه کنند.

وی در پایان گفت: مرکزی در پلیس فتا راه‌اندازی شده به نام مرکز فوریت‌های سایبری با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ این مرکز از ابتدای امسال تاکنون ۱۶ هزار تماس را پاسخ داده و مردم را در حوزه فضای مجازی کمک کرده است، روزانه نزدیک ۶۰ تلفن در خصوص موضوعاتی که از جمله مشکوک، موارد مجرمانه و همچنین سایت پلیس فتا این موضوع در زمینه کاهش جرائم خیلی موثر بوده است.

انتهای خبر/ پسند https://armanekerman.ir/vdciyrazvt1apu2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما