تاریخ انتشار :دوشنبه ۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۸
۰
plusresetminus
قدمت تعزیه خوانی در روستای تاریخی دره در به ۲۰۰سال قبل و زمان صفویه بر می گردد.
تعزیه خوانان از سنت دیرینه تعزیه در دره در رفسنجان می گویند
به گزارش راه آرمان از رفسنجان، دره در روستایی خوش آب و هوا در ۴۲ کیلومتری از شهر رفسنجان با جاذبه های خود هر گردشگري را محو تماشاي خود مي كند.

مردم روستا ميهمان نواز هستند و از گردشگراني كه به روستايشان مي آيند به بهترين شكل پذيرايي مي كنند.

دره بقاع متبرکه سه امامزاده را در خود جای داده است است كه نام دو تن از اين زيارتگاه ها شاهزاده عبدالله (ع) و شاهزاده علي اصغر (ع) است.

ماه های محرم و صفر در دره در با آیین های عزاداری خاص این منطقه همراه است، هرساله با شروع محرم تا روز دهم در دو نقطه از این روستا مراسم تعزیه خوانی اجرا می شود.

علی جعفری، محمود یزدانپناه و محمد یزدانپناه از با سابقه ترین تعزیه خوانان روستا هستند که خبرنگار ما با آنها به گفتگو نشسته است.

علی جعفری مسئول هیئت فدائیان ابوالفضل و مسئول گروه تعزیه خوانی کشاورز است، تعزیه خوانی را از پدر و پدربزرگش به ارث برده و در کودکی نیز نقش های طفلان مسلم و دیگر کودکان تعزیه عاشورا را بر عهده داشته و از ۹سالگی شروع به تعزیه خوانی کرده است.

جعفری می گوید: تعزیه خوانی را در خارج به اسم نمایش سنتی ایرانی میشناسند من نظرم این هست که این کار نباید به هم بخورد و باید تعزیه به همان روش سنتی قدیمی اجرا شود، نباید این سنت قدیمی را به هم بریزیم.

به گفته این تعزیه خوان قدمت تعزیه خوانی در روستای تاریخی دره در به ۲۰۰ سال قبل و زمان صفویه بر می گردد.

جعفری تاکید می کند که سنت تعزیه خوانی نباید تغییر کند و بهتر است به شکل قدیم خوانده شود.

وی از کرونا و شرایط سختی که برای مردم ایجاد کرده سخن می گوید: سعی میکنیم آیین تعزیه را با رعایت هرچه بهتر پروتکل ها برگزار کنیم.


علی جعفری از اسامی تعزیه خوانان روستای دره در یاد می کند: علی یزدانپناه؛ محمد باقر یزدانپناه؛ محمد یزدانپناه؛ علی جعفری؛ حسین جعفری؛ سید مهدی حسینی؛ مسلم عباسی؛ مسلم علی اکبری؛ محمد غلام رضایی؛ معین سلیمی؛ حسین خیر اندیش؛ حسین خدادای؛ امیر حسین غلام رضایی؛ ابوالفضل یزدانپناه؛ یاسین جعفری؛ مسعود عباسیان.

علی یزدانپناه از پیرغلامان اباعبدالله الحسین و تعزیه خوان با سابقه روستای دره در همچنان در سن 75 سالگی تعزیه را رها نکرده و به عشق سالار شهیدان در این عرصه حاضر است.

وی می گوید: من همیشه در نقش موافق و ار یاران امام حسین علیه السلام در تعزیه خوانی حضور پیدا می کنم. از حدود ۲۵ سالگی خادم مسجد و عباسیه هستم.

یزدانپناه معتقد است کسی که می خواهد تعزیه بخواند اگر بهترین صوت و صدا را داشته باشد ولی تقوا نداشته باشد فایده ای نداره.

او می گوید: از نظر من اولین تقوا نماز اول وقت است، این بچه هایی که داخل گروه تعزیه هستند همه شان با تقوا هستند.

محمد یزدانپناه نیز که یکی از با سابقه ترین تعزیه خوانان روستای دره در است 28 سال است که تعزیه خوانی می کند.

وی به تعزیه خوانان جوان توصیه می کند که تعزیه را به همان شکل سنتی و قدیمی بخوانند.

انتهای پیام/ گفتگو از محمد مهدی حسینی
  https://armanekerman.ir/vdcex78zwjh8woi.b9bj.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین