تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۷
۰
plusresetminus
بخش زيادی از محصول نخيلات در جنوب كرمان به علت وضعيت جوی چند روز اخير خراب شده و باغداران به شدت متضرر شده اند، متاسفانه بیمه کشاورزی هم با پرداخت مبلغی اندك جوابگوی اين ضرر و زيان نيست.
مانور دلالان در سایه رها سازی بازار خرما/ بیمه کشاورزی کام نخلدارن را شیرین نمی کند
به گزارش خبرنگار راه آرمان از رودبارجنوب،این روزها که هوای جنوب کرمان همچنان گرم است بازار خرید و فروش خرما هم گرمی خاص خود را دارد، نخلداران جنوب کرمان که روزهای پایانی برداشت خرما از نخلستان‌ها را پیش رو دارند حالا دغدغه فروش محصول هم به نوعی ذهن این تولیدکنندگان محصول با کیفیت را مشغول کرده است.

برداشت خرمای مناطق جنوبی کرمان از ابتدای تیرماه با رقم زودرس آلمِهتِری شروع و تا اواخر مهرماه با برداشت ارقام دیر رس هَلیله‌ای در سطح 30 هزار هکتار نخلستان‌های بارور این منطقه ادامه دارد، کشاورزان نخلدار قیمت کنونی خرما را به ضرر خود می‌دانند و خواستار حمایت‌های جدی مسوولان کشوری هستند.

طی چند روز اخير اصناف كشاورزی چند شهرستان جنوبی با انتشار جدولی واحد به تعيين قيمت خرما اقدام كردند.

زارعی یکی از فعالان اجتماعی جنوب کرمان کرمان در این رابطه گفت: هم از سوی صنف كشاورزان جنوب كرمان واقع در تعاون روستايی جيرفت تكذيب شده و اعلام كرده اند كشاورزان با اصناف كشاورزی شهرستانهای خود هماهنگ باشند ! حالا مشخص نيست علت تكذيب نرخ نامه هاي اصناف كشاورزی(كه بايد با كشاورزان هماهنگ باشند) توسط اين نهاد چيست؟ هدفشان گرانتر كردن محصول خرماست ؟ بعيد ميدانيم ! 

این فعال اجتماعی اظهار کرد: نبود سردخانه در شهرهای جنوبی و عدم توانايی باغداران در نگهداری خرما باعث شده هرساله مورد سوء استفاده از سوی دلالان قرار گيرند. 

زارعی گفت: جهادكشاورزی جنوب كرمان كه متولی بازار محصولات كشاورزی و باغی است، متاسفانه اين بازار را تا حدود زيادی رها كرده است و صرفا به چند هشدار به كشاورزان در زمان بارندگی اكتفا كردبا نظارت بيشتر و هماهنگی با مسئولين شهرستانی برنامه ای اساسی برای بازار محصولات كشاورزان داشته باشند تا بيش از اين متضرر نشوند اما ظاهرا اين سازمان اراده ای بر حمايت از باغداران خرما و ليمو ترش ندارد.

علی ای حال،بخش زيادی از محصول نخيلات در جنوب كرمان به علت وضعيت جوی چند روز اخير خراب شده و باغداران به شدت متضرر شده اند .بيمه كشاورزی هم متاسفانه با پرداخت مبلغی اندك مطلقا جوابگوی اين ضرر و زيان نيست.

زمان آن است كه نمايندگان ما در مجلس ،استاندار كرمان  و مديران جهاد كشاورزی به كمك كشاورزان و باغداران بيايند تا با نظارت بر بازار و كمك های حمايتی از طريق بيمه و امهال وام ها در موعد فعلی و نه در زمانی كه برای كشاورزان فايده ای ندارد بخشی از ضرر کشاورزان جبران شود.

انتهای پیام/پ https://armanekerman.ir/vdchz6nzi23ni-d.tft2.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین