تاریخ انتشار :يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۹
۰
plusresetminus
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در دیپلماسی علمی صرفا کشورهای پیشرفته مدنظر ما نیست، ما نمی توانیم نسبت به 630 میلیون جمعیت در کشورهای همسایه بی تفاوت باشیم.
دیپلماسی علمی با کشورهای همسایه سرلوحه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران
به گزارش راه آرمان از رفسنجان، محمد علی زلفی گل امروز در ارتباط مجازی با آیین افتتاحیه دوازدهمین کنگره باغبانی ایران به میزبانی دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان اظهار کرد: بحث کیفیت بسیار مهم است و در وزارت خانه علوم و تحقیقات باید دنبال کیفیت افزایی باشیم، واقعیت این است که ما نمی توانیم از دانش علم سنجی گذر کنیم، پایه و مبنای مسنتدات علمی کمک می کند تا از کارهای موازی جلوگیری و بهره وری را افزایش دهیم.
وی ادامه داد: تعداد مقالات منتشر شده علمی در دنیا 3524 مستند علمی است که تنها در رشته باغبانی 1566 سند علمی در آی اس آی ثبت شده است که نویسندگان ایرانی بیشترین اثر را داشتند.
زلفی گل بیان کرد: کیفیت در کمیت حاصل می شود، نمی توانیم کیفیت را صرفا در نظر بگیریم هرچند کمیت زمانی اهمیت و تاثیر دارد که کیفیت را مدنظر داشته باشیم.
وی تصریح کرد: مقالات منتشر شده از دانشمندان ایرانی در مجلات بین المللی نشان می دهد دانشمندان حوزه باغبانی توزیع مستندات علمی قابل قبول و قابل تحسینی داشتند.
وزیر علوم با بیان اینکه مشارکت خوب و دیپلماسی علمی دانشمندان ایران با دنیا جای تقدیر دارد خاطرنشان کرد: در این دوره از مدیریت آموزش عالی نیز دیپلماسی علمی سرلوحه کار قرار دارد تا زمینه لازم برای فعالیت تحقیقاتی با کشورهای دنیا ایجاد شود.
زلفی گل گفت: تلاش برای اختصاص ردیف بودجه ای به دیپلماسی علمی در حال انجام است، در دیپلماسی علمی صرفا کشورهای پیشرفته مدنظر ما نیست، ما نمی توانیم نسبت به 630 میلیون جمعیت در کشورهای همسایه بی تفاوت باشیم.
وی افزود: دانشمندان ما باید نهایت تلاششان داشته باشند تا با کشورهای همسایه هم رابطه علمی داشته باشند، از مرزهای دو کشوری که تاجر و دانشمند عبور کند، سرباز عبور نخواهد کرد و امنیت کشور همسایه امنیت کشور ماست.
وزیر علوم و تحقیقات گفت: دیپلماسی علمی با کشورهای همسایه سرلوحه کار این وزارت قرار می گیرد.
زلفی گل در ادامه بیان کرد: یک واقعیت که بایستی توجه ویژه به ان کرد اینکه هر رشته علمی کارکرد خاص خود را دارد، رشته های علمی تکه های جورچین علمی کشور را تشکیل می دهند و غافل شدن از هر رشته باعث میشود پازلی نامنظم ایجاد شود.
وی با بیان اینکه همه رشته های علمی باید مدنظر و در راستای توسعه انها گام برداریم تصریح کرد: رشته های پزشکی و کشاورزی سلامت جسمی را تامین می کنندو رشته های علوم انسانی سلامت روحی بشر را تامین می کنند،ما نمی توانیم سلامت روحی وجسمی را از هم تفکیک کنیم.
زلفی گل ادامه داد: رشته های فنی مهندسی با اختراعات و تکنولوزی آسایش را فراهم می کنند و رشته های علوم انسانی و مذهبی نیز زمینه کنترل های درونی ایمان و تقوا افزاد را فراهم می کنند.
وی خاطر نشان کرد: رشته باغبانی سلامت جسمی بشر را از طریق تغذیه و سلامت روحی را با تزیین پارک ها و گلها فراهم می کند، باغبانی در واقع یک دانش چندوجهی است و توانایی منحضر به فرد دارد و باید بیشتر مورد توجه و حمایت شود.
انتهای پیام/
  https://armanekerman.ir/vdchqznz623nizd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین