تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۴
۰
plusresetminus
یعقوب توکلی گفت: خاندان پهلوی اشتهای سیری ناپذیری به جمع آوری املاک و مستغلات داشتند و لیست اموالی که از کشور سرقت کرده اند، بسیار فراتر از آنچه که اعلام شده است.
خاندان پهلوی، بزرگترین اختلاسگران تاریخ ایران هستند
به گزارش راه آرمان؛ صدماتی که خاندان پهلوی به کشور ایران وارد کرد، شاید تا چندین دهه قابل جبران نباشد، از بین بردن سرمایه اجتماعی و فرهنگ کشور و همچنین آسیب جدی به باورهای مردم جامعه، تنها بخشی از اقدامات جبران ناپذیر این خاندان بود، اما آنچه تا امروز مغفول مانده، غارت بخش بزرگی از سرمایه مادی مردم ایران است.

یعقوب توکلی مورخ واستاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مرآت در رابطه با تاراج اموال ملی توسط خاندان پهلوی گفت: اموالی که خاندان پهلوی  و وابستگان آنها از بیت‌المال ملت غارت کردند فهرستی بسیار طولانی است و علاوه بر آن سود حاصل از فروش نفت وهمچنین طلا وجواهرات بسیاری را با خود به خارج از کشور برده و دربانک های کشور های بیگانه سرمایه گذاری کرده اند.

این مورخ و استاد دانشگاه در رابطه با غارتگری رضا شاه پهلوی نیز بیان کرد: هر چه به قدرت رضاشاه افزوده می‌شد، بر اشتهای سیری ناپذیری جمع‌آوری مال و ثروت او نیز افزوده می‌شد، و به تجربه دریافت که برای ادامه حکومت خود نیاز به ثروت دارد و از این روبه خرید املاک متعدد از ثروتمندان روی آورد.
توکلی همچنین به تصاحب زمین مجلس شورای ملی از سران قاجار اشاره کرد و افزود: رضا پهلوی در همان ابتدای شب کودتا اولین ملک خود را که همان زمین مجلس شورای ملی است از سران قاجار در قبال آزادی یکی از سران آنها دریافت کرد.
 
این استاد دانشگاه با اشاره به رفتار غارتگرانه خاندان پهلوی تصریح کرد: رضا شاه در دوران حکومت خود حدود 4400 آبادی را به نام خود سند زد و این حجم عظیم املاک سبب ایجاد اداره املاک و مستغلات شاهنشاهی شد و بعد از مدتی اداره این املاک به وزارت دربار واگذار شد.

توکلی به غارت سود فروش نفت ایران توسط رضاشاه نیز اشاره کرد و افزود: در ماجرای فروش نفت نیز سود حاصله به طور مستقیم به حساب شخصی رضا شاه در لندن واریز می شد و این مبلغ که به صورت شمش طلا با کشتی  در حال انتقال به آمریکا بوده ، به گفته انگلیسی ها توسط آلمان ها مورد اصابت قرار گرفته و در آب فرو رفته که  قطعا توسط انگلیس ها سرقت  شده است.

وی با اشاره به دروغ پردازی برخی رسانه های معلوم الحال از اینکه  شاه مخلوع ایران تنها 35 میلیارد دلار از ایران خارج کرده است، بیان کرد: نگاهی به برخی فعالیت‌های افراد نزدیک به شاه مخلوع بعد از سرنگونی رژیم طاغوت نشان می‌دهد رقم‌ها بیش از این مقدار است و هرکدام از نزدیکان و درباریان دهها میلیارد دلار از کشور خارج کرده اند که متاسفانه احصاء نشده است.

توکلی در نهایت خاطر نشان کرد: سرقت اموال بیت المال توسط پهلوی ها تنها به خاندان آنها ختم نمی شود و بسیاری از فرماندهان و نظامیان رده های بالا هم ده ها میلیارد تومان از کشور خارج کرده اند که هنوز در هیچ دادگاه و سازمان بین المللی به طور جدی به آن پرداخته نشده و هیچ شکایت قاطعی صورت نگرفته است و باید پیگیری های لازم جهت بازگرداندن اموال مسروقه به کشور صورت گیرد.

انتهای پیام/
https://armanekerman.ir/vdcgyt9qyak9xt4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین