تاریخ انتشار :جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۰۴
۰
plusresetminus
گرچه روستاهای اطراف شهر کرمان مسافتی 10 تا 30 کیلومتری از مرکز استان دارند اما این کوتاهی مسیر باعث پیشرفت و گسیل امکانات مناسب برای آنها نشده است.
آب شرب روستا نشینان صرف تفریح متمولان/ ثروتی به اسم گردشگری که برای بومیان رفاه نیاورد
به گزارش "راه آرمان " شهر کرمان با روستاهای خوش آب و هوا احاطه شده است که این منطقه را  به نقطه ای ییلاق نشین تبدیل ساخته است.
 
گرچه روستاهای اطراف شهر کرمان در مسافت 10 تا 30 کیلومتری از مرکز استان قرار دارند اما این کوتاهی مسیر باعث پیشرفت و گسیل امکانات مناسب برای آنها نشده است.

 
روستاهای اطراف شهر کرمان مهاجرت های زیادی را تجربه کرده و بعضا به نقاطی خالی از سکنه بدل شده اند، دهستان کوهپایه که از 15 روستای بزرگ و کوچک دیگر تشکیل شده است و قابلیت بخش و شهر شدن دارد، یکی از روستاهایی است که از لحاظ جمعیتی بزرگ شده است اما امکانات مناسبی به آن تعلق گرفته است.

محمد خزانه ها دهیار روستای ده لولو از روستاهای کوهپایه در گفتگو با "راه آرمان" در خصوص روستای محل خدمت خود گفت: با توجه به اینکه این منطقه از پتانسیل های مناسبی برخوردار است اما نگاه گردشگری خوبی به آن نشده است.


 
وی عدم زیر ساخت های مناسب، کمبود بودجه، زمین خواری و کوه خواری برخی محلی ها به واسطه قدرت کسب شده در منطقه را از معضلات عدم رشد این منطقه و از دست رفتن طبیعت بکر آن دانست و گفت: متاسفانه اولین و جزیی ترین موضوع که پوشش آسفالت خیابان های این روستا است، هنوز مورد توجه قرار نگرفته است.
 
خزانه ها تاکید کرد: اداره آب و فاضلاب کوهپایه عملکرد بسیار ضعیفی دارد و این ضعف از زمانی قوت گرفت که اداره آب و فاضلاب روستایی با شهری ادغام شد برای حل این معضل جلسات متعددی
با اداره آب و فاضلاب جدید و قدیم تشکیل شده اما همچنان در کوهپایه با مشکل قطعی و هدر رفت آب مواجه هستیم.
 
وی ادامه داد: اداره آب و فاضلاب کوهپایه فاقد یک بیل مکانیکی است و جهت انجام فعالیت های خود مانند نصب انشعابات آب از بیل مکانیکی و پرسنل دهیاری استفاده می کند.

اداره آب و فاضلاب دچار ضعف مدیریتی است

دهیار روستای ده لولو در رابطه با وجود شبکه ی نامناسب توزیع و انتقال آب، افزود: سیستم انتقال آب دارای مشکلات فراوانی است و شاهد کاهش فشار آب و اختلاف زیاد فشار در بالادست و پایین دست شبکه ی آبیاری، است که باید راه حل تخصصی تری در این زمینه در نظر گرفته شود.
 
خزانه ها عدم تعهد کامل پیمانکاران مجری انتقال آب را از دیگر معضلات این عرصه عنوان کرد و گفت: 4 سال قبل عملیات تعمیر خط لوله ی توزیع و انتقال آب توسط پیمانکار انجام شد، در حالی که در قرارداد ذکر شده و از وظایف وی محسوب می شده، معابری که به واسطه ی انتقال تخریب شده اند باید به حالت اولیه باز گردند، اما با وجود پیگیری ها و نامه نگاری های فراوان هنوز اقدامی از طرف پیمانکار انجام نشده که این ناشی از ضعف مدیریتی در این اداره است.

 
مدیریت هوشمند شبکه آب راهکار کنترل کم فشاری آب
وی در ادامه به دیگر مشکلات ناشی از ضعف مدیریتی اداره آب و فاضلاب اشاره کرد و گفت: حتی به اداره پیشنهاد مدیریت هوشمند شبکه آب را دادیم که انشعابات مشترکین را به صورت سیستمی کنترل کنند تا به این سبب انشعابات  مجاز از غیر مجاز شناسایی شود که هنوز مورد عنایت قرار نگرفته است.
 
دهیار روستای ده لولو ناکارآمدی اداره آب و فاضلاب را  به علت کمبود نیروی انسانی، ضعف در امکانات و بازوهای اجرایی دانست و گفت: در تمام دنیا برنامه ریزی به صورت غیر
متمرکز و از پایین به بالا انجام می شود و نهادهای بالادست نقش تسهیل گری را ایفا می کنند در حالی که در ایران به صورت متمرکز و از بالا به پایین است و برنامه از نهادهای بالادستی ابلاغ می شود که همین عامل یکی از ضعف های مدیریتی ما به شمار می رود.
 
وی اذعان کرد: با توجه به اینکه آب از مهمترین موضوعات این روستا عنوان می شود، به دنبال احیاء قنوات بوده ایم اما بودجه ناکافی اجازه ترمیم را از ما گرفته است، ضمن اینکه یک قنات در این روستا وجود دارد که به دنبال ثبت ملی آن هستیم و برخی از اقدامات آن نیز انجام شده است.
 
خزانه ها  با اشاره به معضل زمین خواری ها گفت: در این زمینه بحت تعارض مالکیت ها را بین ادارات منابع طبیعی، بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی را داریم، به این صورت که تعدای زمین در سال های۷۹ و ۸۰ و ما قبل آن واگذار شده و توسط نهادهای قانونی تحت عنوان طرح هادی واگذار شده اند و در طرح هادی به عنوان کاربری ویژه تعریف شده اند به این معنی که بنیاد مسکن حق تعریف هر گونه کاربری جهت استفاده از اراضی مذکور را دارد.
 
 وی تاکید کرد: در حالی که در همان سال های 79 تا 80  افراد خریدار زمین که شروع به ساخت و ساز کرده اند به عنوان مسکن مورد استفاده قرار داده اند را اکنون  متصرف زمین تعریف کرده است.
 
بازنگری های دوباره طرح هادی الزامی است

وی با تاکید بر لزوم بازنگری طرح هادی ابراز کرد: دهیاری با توجه به قدیمی بودن طرح ها چندین بار مسئله ی لزوم انجام بازنگری در طرح ها را به نهاد های بالادستی از جمله  بنیاد مسکن پیشنهاد داده اما با پاسخ هزینه بر بودن، کمبود امکانات و منابع مالی وانسانی مواجه شده ایم که سبب مسکوت ماندن
قضیه می شود.
 
خزانه ها خاطر نشان کرد: منطقه کوهپایه یک نهاد اجرایی مستقل ندارد اگر برای این منطقه شهرداری تعبیه می شد و یک نهاد نظارتی و قضایی مستقر می شد بی شک زمین خواری محلی از بین می رفت و دست دلالان کوتاه می شد.

 بودجه نا کافی روستاها را در مسیر توسعه قرار نمی دهد

 عباس طهماسبی دهیار روستای انارستان نیز در گفتگو با "راه آرمان " از وضعیت نا مناسب جاده اصلی محور کرمان-کوهپایه گلایه کرد و گفت: متاسفانه اولین مشکل محور کوهپایه، نبود زیر ساخت مناسب جاده ای است که به واسطه شلوغ شدن جاده در ایام تعطیل در مسیر گردشگری طرح دوبانده سازی آن از 10 سال قبل رقم خورده که هنوز ناقص مانده و تکمیل نشده است.وی ادامه داد: بودجه ناکافی که به روستا ها تعلق می گیرد، توان برنامه ریزی در راستای توسعه را از ما می گیرد و حتی حقوق پرسنل دهیاری هم تامین نمی شود.
 
دهیار انارستان با بیان اینکه فروش زباله بازیافتی ما از بودجه استانی مان بیشتر است، گفت: به روستا ها به عنوان نقطه تولید کنندگی نگاه نشده است و هیچ برنامه ای برای مستقل شدن روستا ها اجرا نشده است، در حالی که این منطقه قطب تولیدات کشاورزی، باغی وحتی دامپروری است اما هنوز یک بازارچه محلی برای ارائه محصولات خود ندارند.
 
 
طهماسبی دیگر مشکل روستای انارستان را نبود زیر ساخت ها ی مناسب ارتباطی عنوان کرد و گفت: قطعی های خطوط ارتباطی به حدی زیاد شده که عملا 3 یا 4 روز انتن دهی تلفن های همراه وجود ندارد که شرکت مخابرات استان علت این اتفاق را سرقت خطوط ارتباطی عنوان کرده است.

عدم زیر ساخت های مناسب ارتباطی در روستاهای به اسم گردشگری

 وی تاکید کرد: خطوط ارتباطی از 15 کیلومتری جاده یعنی محل مسجد موسی بن جعفر تا مرکز کوهپایه از روی سطح زمین عبور داده شده اند که هر
چند وقت یک بار به سرقت می روند درحالی که این سیم ها هیچ ارزش مالی ندارند فاقد آلیاژی چون مس هستند.
 
وی ادامه داد: با اداره مخابرات استان در این زمینه مکاتبه کرده ایم که آنها نیز علت را عدم قرار گرفتن سیم های ارتباطی در عمق زمین نام برده اند که برای عبور این سیم از زیر سطح خاک نیازمند اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 500 هزار تومان است تا کانال حفر شود و خطوط در عمق قرار گیرند، که تامین این مبلغ هم در توان دهیاری ها نیست.

آب شرب روستا نشینان موضوع تفرح متمولان
 
وی دیگر مشکل روستا را کم آبی عنوان کرد و گفت: متاسفانه سال های طولانی است که عدم توزیع مناسب آب روستاها را به چالش کشیده  و همین امر سبب کوچ مردم محلی شده است اما متمولان عامل اصلی کم آبی شده اند زیرا برای استخرهای خود آب شرب را مورد استفاده قرار می دهند.
 
دهیار انارستان تصریح کرد: ساخت و ساز های غیر مجاز و بدون توجه به زیر ساخت های کوهپایه، در طول تابستان تامین آب را با مشکل جدی مواجه کرده است، که باید فکری به حال این موضوع کرد.

طهماسبی افزود: تجاوز به حریم رودخانه نیز بسیار افزایش یافته است و در برخی مناطق عرض رودخانه فصلی به200 متر هم می رسید اما در حال حاضرعرض آن به 50 متر کاهش یافته است که با وجود اولین سیل دچار مشکلات فراوانی خواهیم شد.
 
با این اوصاف به نظر می رسد روستاهای هدف گردشگری هرگز به مرکز توریسم تبدیل نخواهند شد و نبود امکانات مناسب سبب مهاجرت از روستا به شهر می شود و توجه به روستا و نهاد تولید کنندگی روستایی عملا در مقوله شعار باقی مانده است.
 
انتهای پیام/ طهماسبی
 
 
 
 
  https://armanekerman.ir/vdcb0wb8grhb5zp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین