تاریخ انتشار :يکشنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۷
۰
plusresetminus
به منابت هفته پیشگیری از خودکشی مطرح شد :

خودکشی در کرمان نسبت به استانهای دیگربحرانی نیست

معاون امور توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی استان کرمان، در آستانه هفته پیشگیری ازخودکشی، به تشریح برنامه جامع پیشگیری از خودکشی پرداخت
خودکشی در کرمان نسبت به استانهای دیگربحرانی نیست
به گزارش راه آرمان؛ خسرو ملک شاهی معاون امور توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی استان کرمان، با تشریح برنامه ها وطرح های کشوری واستانی این معاونت در خصوص برنامه‌های کاهش و پیشگیری از خودکشی گفت: وضعیت خودکشی در کرمان نسبت به استانهای دیگربحرانی نیست اما نسبت به سالهای قبل رشد فزاینده ای داشته و این نگران کننده است و به همین دلیل معاونت پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در راستای وظایف خود از سال 1397 برنامه مداخله هدفمند در محلات و اجرای برنامه پیشگیری اجتماع محور از خودکشی را در چند استان منتخب اجرا نموده است و با توجه به افزایش اقدام به خودکشی و تاثیرات روانشناختی، اجتماعی و اقتصادی خودکشی بر خانواده و جامعه، از سال 1399 برنامه جامع پیشگیری از خودکشی در تمامی استانها اجرا می شود.

وی افزود: رصد مستمر وضعیت خودکشی،کنترل و کاهش خودکشی از طریق بکارگیری رویکردهای نوین پیشگیری با اجرای برنامه های بومی مبتنی بر ظرفیت های محلی، برنامه ریزی اجتماعی، شناسایی افراد پرخطر از طریق غربالگری، برگزاری نشست ها،کارگاههای علمی-تخصصی به منظور حساس سازی جامعه و دستگاههای اجرایی ذیصلاح از جمله اهداف برنامه جامع پیشگیری از خودکشی می باشد.

معاون امور توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی استان کرمان اذعان داشت : این برنامه در دو سطح برگزار می شود که فرایندهای اجرایی در سطح نخست بر محور آگاهسازی و آموزش عمومی قرار دارد ، در این سطح، شیوه های مقابله با خشونت خانگی، تاب آوری اجتماعی، روش های صحیح مواجهه با افراد پرخطر و در معرض خودکشی ، مدیریت خشم و ابراز احساسات و .. آموزش داده می شود.

در سطح دوم این برنامه هم، اطلس خودکشی با هدف شناسایی و تحلیل وضعیت خودکشی و در صورت وجود اطلاعات، شناسایی موارد آسیب عامدانه به خود تهیه می شود و نتایج حاصل از آن به عنوان اساس انتخاب محله های دارای ریسک خودکشی استفاده می گردد.

 خسرو ملک شاهی در ادامه درخصوص برنامه های پیش رو  تصریح کرد: در سطح استان الگوی آسیب‌ها از جمله خودکشی را بررسی خواهیم کرد و بر همین اساس برنامه‌ریزی های تخصصی با هدف تعیین نوع خدمتی که باید در محلات ارائه شود از جمله برنامه های بهزیستی در آینده می باشد.

وی ادامه داد: رصد آسیب‌های اجتماعی و شناخت عوامل سببی آن در کشور، این امکان را به برنامه‌ریزان اجتماعی می‌دهد تا با توجه به وضعیت موجود و سیر تغییرات این عوامل، برنامه‌های اجتماعی موثرتری برای جلوگیری از ظهور و بروز و کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی طراحی کنند.

معاون امور توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی ،ضمن اشاره به اینکه 19 شهریور ماه هرسال، به عنوان روز جهانی پیشگیری از خودکشی نامگذاری شده است؛ خاطرنشان کرد: در هفته پیشگیری از خودکشی، برنامه های سطح یک، به صورت پررنگ تر در دستور کار قرار دارد. برگزاری وبینارها و نشست های تخصصی ویژه کارشناسان، تسهیلگران و عموم مردم، تهیه محتوای تخصصی و عمومی، بروشور، کلیپ، پوستر و انتشار در شبکه های اجتماعی، برگزاری تئاتر خیابانی با محتوای پیشگیری از خودکشی، برگزاری نشست با اصحاب رسانه پیرامون نحوه انعکاس اخبار خودکشی و ... از جمله برنامه هایی است که با بهره گیری از توان تخصصی و مشارکت مراکز و موسسات غیردولتی فعال در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در دستور کار این معاونت قرار دارد.

انتهای پیام/ط https://armanekerman.ir/vdcgxy9qqak9xt4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین