تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۱
۰
plusresetminus
محمدرضا پور ابراهیمی گفت: متاسفانه وضعیت عملکردی شرکت ملی مس در بخش آلایندگی ها کار را به جایی رسانده که مردم کرمان بویژه شهرهای رفسنجان، خاتون وآباد و پاریز به شدت از آلایندگی این شرکت رنج می برند.
تصمیم اخیر مدیر عامل شرکت ملی مس خیانت به مردم کرمان است/ بزودی سوال از وزیر صمت در دستور کار قرار خواهد گرفت
به گزارش راه آرمان؛ محمدرضا پورابراهیمی در جمع خبرنگاران گفت: خبرهایی که ما از تصمیمات مدیرعامل شرکت ملی مس داریم خبرهای نگران کننده ای است و به نظر می رسد اقدامات مدیرعامل و اعضای هیات مدیره این شرکت با تاکید و حمایت های وزیر صمت انجام شده و خلاف قوانین و مقررات و بنابر اختیارات مجمع عمومی این شرکت در حوزه مسولیت های اجتماعی است.
 
وی بیان کرد: مدیرعامل شرکت ملی مس در یک اقدام خلاف قانون که به نظر ما خیانت به مردم استان کرمان است طبق خبرهای واصله با توافقی که با نمایندگان آذربایجان انجام داده است مقرر نموده منابع سنگینی حدود ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع این شرکت را از کرمان خارج کند و به موضوعات دیگری اختصاص دهد که اساسا در حوزه وظایف و ماموریت های ایشان محسوب نمی شود.
 
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه برای ما حائز اهمیت است این است که شرکت ملی مس بر اساس سهم قانونی هر یک از استانها مکلف است تعهدات خود را قانوناً در استان کرمان و استان آذربایجان اجرایی نماید.
 
تصمیم گیری خارج از قانون برای خروج منابع شرکت مس از کرمان منجر به سوال از وزیر صمت می شود
 
پورابراهیمی گفت: برآورد این است که حدود ۲۰ درصد ظرفیت تولیدی و سرمایه گذاری شرکت ملی مس در آذربایجان و ۸۰ درصد آن در استان کرمان است پس اگر قرار است در این خصوص تصمیم گیری شود طبیعتا متناسب با این سهم باید در حوزه مسولیت های اجتماعی ایفای نقش کند و خارج از این مجموعه شرایطی که ما خبر داریم به هیچ عنوان به قابل قبول استان نیست و قطعا اینگونه تصمیمات منجر به سوال از وزیر صمت خواهد شد.
 
وی گفت: گزارشی که از نشست اخیر مدیرعامل و اعضای هیات مدیره مس در مجلس با حضور یکی از نواب رئیس  مجلس که مشخص نیست چرا یکی از نواب رئیس مجلس در این موضوع ورود کرده، حاکی از این است که حدود ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع مربوط به این شرکت قرار است به خارج از ظرفیت های استانی که هیچ تناسبی با سهم آذربایجان از حوزه مسولیت های اجتماعی ندارد اختصاص یابد.
 
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: از نظر ما خروج این منابع از کرمان و انتقال بدون حساب و کتاب به آذربایجان حتما خیانت به مردم کرمان است و ما ذره ای از این منافع کوتاه نخواهیم آمد.
 
آلایندگی شرکت مس منجر به افزایش آمار بیماران مبتلا به سرطان در شهرستانهای منطقه شده است
 
وی همچنین تصریح کرد: متاسفانه وضعیت عملکردی شرکت ملی مس در بخش آلایندگی ها کار را به جایی رسانده که مردم کرمان بویژه شهرهای رفسنجان، خاتون وآباد و پاریز به شدت از آلایندگی این شرکت رنج می برند.
 
 پورابراهیمی اظهار داشت: طبق آمار، آرسنیک آب در این منطقه که متاسفانه ملحق به آب شرب مردم شده 12 برابر حد مجاز است و رفع این مشکل نیازمند ورود سازمان حفاظت محیط زیست است و این سازمان باید پاسخگوی نمایندگان و مردم استان کرمان باشد.
 
وی به آلودگی ایجاد شده توسط شرکت مس در هوای کرمان نیز اشاره و تصریح کرد: خروجی so2  که در هوا پخش می شود 30 برابر حد مجاز است و کار را به جایی رسانده که مردم دچار مشکلات متعددی از جمله بیماری های تنفسی شده اند.
 
 پورابراهیمی به ایجاد آلودگی خاک توسط این کارخانه اشاره کرد و گفت: مراتع به دلیل آلایندگی های زیست محیطی دچار آلودگی شده اند و اکنون دشت های منطقه استقرار کارخانه های مس امکان استفاده ندارند که نمونه این امر از بین رفتن دام های مردم بویژه در دشت خاتون آباد در شهرستان شهربابک می باشد.
 
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طی سال های اخیر هزاران دام به دلیل مصرف علوفه های سمی از بین رفته اند و هنوز هم بخشی از تعهدات کامل شرکت مس به این دامداران ایفا نشده است.
 
وی با بیان اینکه آمار افراد مبتلا به سرطان در مناطق محدوده شرکت مس از متوسط کشور بیشتر است گفت: نگرانی جدی در این زمینه نیز وجود دارد.
 
پورابراهیمی گفت: شرکتی که این همه هزینه برای مردم کرمان و منطقه خود ایجاد کرده، اگر این منابع با فشار و جریان های مختلف از کرمان خارج شود خیانت به مردم این استان است.
 
از ۲۰ درصد سهم آذربایجان در مس حمایت می کنیم  
 
وی با بیان اینکه آذربایجان نیز از مس حق و سهم دارد ما نیز کمک می کنیم به اندازه سهم خود در محدوده معدن خود هزینه کند و حق مردم این منطقه و استان نیز هست.
 
پورابراهیمی به وضعیت تیم های ورزشی و طرح های توسعه ای استان کرمان اشاره کرد و گفت: با این مبلغ پول می توان بسیاری رشته های ورزشی بی صاحب و بدون منابع را در داخل استان سر و سامان داد و نیز زیرساخت ایجاد کرد.
 
وی با بیان اینکه این موضوع را با جدیت پیگیری می کنیم افزود؛  از نظر ما این منابع متعلق به مردم کرمان است و وزیر صمت حق مداخله و تصمیم گیری در این زمینه را ندارد.
 
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: سهم دولت از شرکت ملی مس فقط از طریق (ایمیدرو) 13 درصد است اقای وزیر باید به اندازه این سهم تصمیم گیری کند اکنون بیش از 40 درصد متعلق به سهام عدالت که مال مردم بینوایی است که سهامدار سهام عدالت در کشور هستند یا حدود 10 درصد مربوط به پنج هزار بازنشستگان صندوق بازنشستگی مس است لذا جواب این افراد را چه کسی می دهد.
 
وی گفت: این بازنشستگان پول خود را داده اند که اینطوری منابعشان از بین برود و مدیرعامل مس تصمیم بگیرد به خاطر اینکه لابی بکند و بخواهد مدیریت کند آنهم مدیرعاملی که خبرهایی مبنی بر دو تابعیتی ایشان مطرح شده که حتما باید دستگاه های امنیتی به این موضوع ورود کنند و ببیند چطور این مدیر ظاهراً دو تابعیتی برای ادامه فعالیت خود این گونه هزینه می کند.
 
پورابراهیمی افزود: بنابراین پول مربوط به دارندگان سهام عدالت، صندوق بازنشستگی مس و دیگر شرکت هایی که سهم قابل توجهی دارند به هیچ عنوان حق ندارند خارج از ضوابط قانونی هزینه شود.
 
درخواست پورابراهیمی برای ورود دستگاه های امنیتی به موضوع شرکت مس
 
وی اظهار داشت: از وزیر اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه خواستیم به این موضوع ورود پیدا کند با دستگاه قضایی نیز صحبت شده و مذاکرات و مکاتبات لازم با دستگاه قضایی استان کرمان و دادستان انجام شده و بزودی مدیرعامل مس به دستگاه قضایی کرمان احضار خواهد شد و مردم کرمان این خیانت و خطا را نابخشودنی می دانند.
 
وی ادامه داد: در نامه ای به استاندار کرمان نیز خواهان تشکیل فوق العاده شورای تامین شده ایم و این در مورد این قضیه تصمیم گیری شود.
 
پورابراهیمی گفت: حق مردم اذربایجان و سنگون به اندازه سهم خودشان و از محل 20 درصد سرمایه گذاری مورد حمایت ما قرار دارد.  
 
وی در پایان خاطر نشان کرد: نامه به رییس جمهور دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی و قضایی زده شده است و گزارش های دستگاه های نظارتی و امنیتی را نیز  در این خصوص به مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد.

انتهای پیام/م https://armanekerman.ir/vdceox8zejh8wvi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین