تاریخ انتشار :يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۲
۰
plusresetminus
پیک پنجم کرونا و رکورد‌های خطرناک تعداد ابتلا و بستری، فشار کاری زیادی بر کادر درمان وارد کرده و منجر به فرسایش جسمی و روحی این قشر شده است.
کادر درمان خسته و چشم انتظار همراهی مردم و مسئولین
به گزارش راه آرمان، پیک پنجم کرونا هم از راه رسید مثل چهار پیک سابق دوباره شاهد افزایش بی شمار تعداد مبتلایان و بستری و مرگ و میر در سطح کشور  هستیم.
درمورد رعایت شیوه نامه های بهداشتی و عادی انگاری و خستگی مردم، مکرر صحبت شده است اما این بار صحبت درباره سهل انگاری یا عدم همکاری مسئولین با ستاد مقابله با کرونا است که جان های خسته کادردرمان را می گیرد.    
هربار که در مورد تعداد افزایش آمار مبتلایان و بستری ها صحبت می‌کنیم، صرفا با یک عدد مواجه نیستیم، این افزایش آمار به معنی هجوم سیل بیمار و همراه بیمار به بیمارستان هاست، بیماران بدحالی که گاه چند قدمی مرگ هستند، همراهانی که بخاطر نگرانی عزیزشان، تسلطی بر خود ندارند و نگرانی و خشم خود را به کادر درمان منتقل می‌کنند. 
اما برای عبور از  این وضعیت حاد و قرمز حاکم بر شهر مسئولین نیز مثل مردم میتوانند نقش داشته باشند. 
ستادی که به نام مقابله با کرونا در کشور و استان به صورت هفتگی تشکیل می شود و شاید وضعیت وخیم استان ها را پایش و تصمیم برای تعطیل شدن فروشگاه ها و مراکز تجاری و کاهش ساعت کادراداری یا دورکاری کارمندان در همین جلسه انجام میشود. 
شاید از نگاه مسئولین یکی از اصلی ترین دلایل افزایش بی رویه آمار، عادی انگاری و عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی توسط مردم باشد که البته یک طرف داستان مردم هستند و در طرف دیگر مسئولین و قوانین دست و پا شکسته ای که بیشتر شعاردرمانی است تا حل مشکل در جامعه.
به گفته مسئولین بهداشت و درمان، جهش دلتا به هیچ وجه شوخی بردار نیست و به دلیل شدت و سرعت انتقالی که دارد در فضاهای بسته به راحتی افراد را درگیر می کند. به همین دلیل کادر درمان بیمارستان ها از مراجعات خانوادگی خبر می دهند که ناشی از عادی انگاری هایی است که منجر می شود افراد بدون هیچ نگرانی در دورهمی های خانوادگی شرکت کنند. 
اما در طرف دیگر سهل انگاری مسئولین سازمان ها و عدم توجه به دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا میباشد که مجالس ترحیم یا عروسی ها را شاید مخفیانه برگزار می کنند. 
سازمان تبلیغات اسلامی که به عنوان پرچمدار و متولی مساجد و تکایا شناخته می شود به نظر می رسد که هیچ گونه نظارت خاص بر مساجد نداشته و یا نمیخواهد که داشته باشد. 
قطعا همه ما در مدت وضعیت قرمز کرونا متاسفانه شاهد حضور جمعیت ها در مساجد و تکایا بودیم که به علت مجلس ختم اقوام و بستگان دورهم جمع شدند اما مگر شخص استاندار در جلسه ستاد کرونا استان حتی دورهمی های خانوادگی را منع نکرد پس چرا مسئولین سازمان تبلیغات  به قوانین و سلامت جامعه اهمیت نمی دهند .
شاید مجلس ترحیم در مساجد که با پرداخت مبلغ ناچیزی از سوی خانواده متوفی یک بخش از هزینه های جاری مسجد را پوشش میدهد و یا ناکارآمدی متولیان و هیئت امنای مساجد باعث می شود که مجالس ختم در فضای بسته با حضور جمعیت کثیری برگزار شود که قطعا باید منتظر ابتلای عده ای به کرونا باشیم که این امر شاید به لحاظ شرعی حق الناس به حساب خواهد آمد چراکه یک تصمیم نابخردانه و عدم نظارت مسئولین و مجلس ختم علاوه بر ابتلا و درگیری عده ای از مردم کادر درمان را خسته و فرسوده میکند. 
دوسال مقاومت و ایستادگی کادردرمان  در خط مقدم مقابله با کرونا بدون هیچ ادعا و چشم داشت  قطع به یقین سزاوار این همه بی مهری از سوی مسئولین و مردم نیست. 
شاید در این مدت از سوی مسئولین بهداشت و درمان کشور قول مساعد برای استخدام یا افزایش حقوق و دستمزد کادردرمان داده شد اما داستان به اینجا ختم نمی شود و همدلی و مدیریت اجتماعی از سوی مسئولین میتواند تسکین جان های خسته مدافعین سلامت باشد.
نویسنده : حامد شجاعی باغینی

انتهای پیام/نامجو https://armanekerman.ir/vdch-vnz-23nimd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین