تاریخ انتشار :يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۷
۰
plusresetminus
کسانی که تا دیروز مخالف حضور ایران در سوریه و عراق بودند سینه چاک افغانستان شدند و به ایجاد عملیات روانی و مطرح نمودن شبهات از عدم حضور ایران در جنگ با طالبان انتقاد کردند.
چرا مخالفان کمک مستشاری در سوریه طرفدار حضور نظامی در افغانستان شدند
سال 1392 در پی کشتار بی رحمانه مردم و تهدید گروهک تروریستی داعش به تخریب بناهای مذهبی دولت سوریه از ایران درخواست کمک مستشاری کرد. عراق نیز همزمان با پیشروی سریع داعش به سمت بغداد و ناامیدی از کمک آمریکا، از ایران درخواست پشتیبانی کرد.
در پی این درخواست ها نیروهایی که به مدافعان حرم شهرت یافتند برای مقابله با حملات داعش به مردم عراق و سوریه و جلوگیری از تخریب حرم های اهل بیت (ع) به این کشورها اعزام شدند. این اتفاق اما در کشور با مخالفانی روبرو شد. افراد مسئول و غیرمسئول به همراه رسانه های جریان خاص و سلبریتی ها وابسته هجمه زیادی را علیه این مدافعان حرم آغاز کردند.
آنها با روزنامه، سایت ها و پست های خود در شبکه های اجتماعی عملیات روانی وسیعی را آغاز کردند. این افراد با پخش شبهات درصدد غیرقانونی و غیرضرور معرفی کردن حضور مدافعان حرم بودند. شرایط
اقتصادی که در نتیجه دل بستن به آمریکا و اروپا بود نیز مزید بر علت شد تا آنها به شبهه افکنی خود ادامه دهند. هم زمان رسانه های بیگانه نیز اقدام به شایعه افکنی و دروغ پراکنی علیه مدافعان حرم می کردند.
آن سال ها به پایان رسید ولی در روزهای اخیر و بعد از شدت گرفتن حملات طالبان و تصرف سریع السیر مناطق مختلف افغانستان کسانی که تا دیروز مخالف حضور ایران در سوریه و عراق بودند سینه چاک افغانستان شدند و به ایجاد عملیات روانی و مطرح نمودن شبهات از عدم حضور ایران در جنگ با طالبان انتقاد کردند. آنها حتی پا را فراتر گذاشتند و از عدم مقابله تیپ فاطمیون با نیروهای طالبان انتقاد کردند.
اما چرا این افراد این گونه عمل می کنند؟ آیا استانداردهای این رسانه ها و سلبریتی ها چه تفاوتی با معیارهای ایران دارد؟
برخلاف آنچه این افراد مدعی آن هستند منافع ملی ایران به صورت خواسته یا ناخواسته با درخواست های آنها تامین نمی شود. این افراد از روی آگاهی با ناآگاهی براساس تحلیل های رسانه های غربی به موضوعات نگاه می کنند و به این موضوع توجه ندارند که این رسانه ها جهان را آنگونه روایت می کنند که سردمداران استکبار می خواهند. این رسانه ها به دنبال تامین منافع غرب و آمریکا در منطقه هستند و به مردم اهمیتی نمی دهند.
رسانه های پرطمطراق اروپایی و آمریکایی که مخالف
حضور ایران در سوریه و عراق بودند حالا مدافع حضور نظامی ایران در همسایه شرقی شده اند. این یک استاندارد دوگانه نیست بلکه هدف آنها تامین منافع آمریکا است. همانگونه که حضور ایران در عراق و سوریه مخالف منافع استکبار بود حالا هم حضور ایران در افغانستان همراستا با منافع آمریکا است.
هدف آمریکا در عراق، سوریه، افغانستان و... همواره گسترش مسلمان کشی از طریق تشدید اختلافات قومی و مذهبی و در نتیجه آن توجیه حضور آمریکا در منطقه و چپاول سرمایه های ملی کشورهاست. رسانه های جریان خاص و سلبریتی ها وابسته بدون توجه به ساخت قومی، مذهبی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی افغانستان و تنها به صورت سطحی به مسایل نگاه می کنند.
هر چند داعش و طالبان با نفوذ سیا ایجاد شدند ولی اگر داعش یک گروه خارجی بودند که مردم عراق و سوریه با آنها مخالف بودند طالبان همواره در میان مردم افغانستان حضور داشتند و مردم برای فرار از ظلم آمریکا به آنها پناه آوردند.
به هر حال مسئله افغانستان پیچیدگی ها خاص خود را دارد و باید به دور از هیاهوهای رسانه ای درباره آن تصمیم گیری شود. رسانه ها و سلبریتی ها هم باید مسئولانه تر از گذشته در این زمینه اظهار نظر کنند و مواظب باشند در زمین دشمن بازی نکنند.
نویسنده: محمدنعیم رستمی
انتهای پیام/ https://armanekerman.ir/vdcb8gb85rhb5wp.uiur.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین