×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

هرگز بدون تجویز پزشک آنتی بیوتیک استفاده نکنید/ هنگام سرفه وعطسه حتما جلو بینی ودهان خود را بپوشانید

اسدی رئیس گروه بیماری های دانشکده علوم پزشکی سیرجان در گفت و گو با راه آرمان؛ اظهار داشت: حدود کمتر از یک هفته از اولین مورد کرونا ویروس در کشور می گذرد که متاسفانه فضایی مجازی همانطور که از اسمش پیدا است که واقعیت ندارد مبادرت به بارش اطلاعات ضد ونقیض کرده است.

وی اظهار داشت: در فضایی روانی ایجاد شده برجامعه برخی از تجارت کنندگان حوزه گیاهان دارویی و ملزومات پزشکی (ماسک وژل ضدعفونی و…) سوار براین موج شدن و برخی از افراد آگاه و ناآگاه هم با صدای بیگانه ومعاند کشور عزیزمان هم نوا شدند که لازم است بنده به عنوان یک کارشناس مواردی را بعنوان مراقبت و پیشگیری اطلاع رسانی کنیم.

رئیس گروه بیماری های دانشکده علوم پزشکی سیرجان اظهار داشت: کشور ما در طول سالیان گذشته درحوزه نظام پیشگیری ومراقبت ازبیماری های گام های بزرگی برداشته وفعالیت های چشمگیری در زمینه پیشگیری مثل انجام طرح واکسیناسیون خانه به خانه فلج اطفال دریافت گواهی جهانی حذف بیماری سرخک و کاهش مرگ ومیر اطفال ومادران باردار و افزایش سن امید به زندگی واین درحالی است که سال گذشته هزار و ۸۰۰ مورد مبتلا به سرخک در آمریکا اتفاق افتاده است.

اسدی اذعان داشت: از طرفی کارآمدترین و مجرب ترین افراد فوق تخصص عفونی کشور که مورد اعتماد سازمان جهانی بهداشت هستند وبعضا به دلیل تحقیقات زیاد این عزیزان خود بعنوان فوکال صاحب نظر در سلامت تمام دنیا مورد اعتماد سازمان جهانی بهداشت هستند.

وی اظهار داشت: ویروس کرونا تقریبا از خانواده گروه ویروسهای آنفلوانزا است در طول همه سال ها وهمزمان باشروع فصل انتقال بیماری آنفلوانزا تمام دغدغه مجامع جهانی سلامت وکشور ما این بود که ویروس آنفلوانزای گروه پرندگان تعییر ساختار وژنوم نده که متاسفانه درچین این اتفاق اوآخر سال ۲۰۱۹ افتاده وبحث شیوع کرونایی جدید را کلید زد.

رئیس گروه بیماری های دانشکده علوم پزشکی سیرجان در خصوص راهکارهایی پیشگیری از بیماری کروناویروس گفت: مراقبت وخود مراقبتی راجدی بگیرید، هرگز بدون تجویز پزشک آنتی بیوتیک مخصوصا در درمان سرماخوردگی وموارد شبه آنفلوآنزا استفاده نکنید که خود باعث کاهش سطح ایمنی بدن مخصوصا کودکان وگروه های درمعرض خطر می شود، بمحض داشتن چهارعلامت(تب،سرفه خشک،تنگی نفس و بی حالی )به پزشک و یا نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

اسدی ادامه داد: هنگام سرفه وعطسه حتما جلو بینی ودهان خود را بپوشانید و هرگز در کف دستان عطسه نکنید که متاسفانه این کار رایج است واگر دستمال هنگام عطسه در دسترس نبود در آستین دست راست وچپ اینکار انجام دهید که بهتر از عطسه به کف دست است، دستمال که جلو بینی ودهان میگیرید درسطل درب دار قرار دهید واز انداختن درمعابر عمومی جداخوداری کنید.

وی افزود: ازنگهداری حیوانات اهلی ووحشی درمحل زندگی جداخوداری کنید و هرگز سگ وگربه خرگوش ویا گونه دیگر ازاین حیوانات را درمنزل نگه ندارید و هرگز با این گروه حیوانات تماس حتی با دست هم نداشته باشید مخصوصا در مورد کرونا ویروس(تماس نگرفتن با این گروه ازحیوانات بسیار لازم وحیاتی است و اگر مجبور به تماس دست با این حیوانات شدید حتما دست ها رابا آب وصابون بشوید.

اسدی اذعان داشت: درصورت خرید مرغ وماهی بعد از تماس با گوشت این گروه حتما دست ها رابا آب وصابون مایع شستشو دهید و وسایل و کارد که مرغ و ماهی را با آن خورد کرده اید شستشو دهید درصورتی که درمغازهای مرغ وماهی کار می کنند هرگز با لباس کار به منزل مراجعه نکنید و هر لحظه پایان کار مرتب دستها را با آب وصابون شستشو دهید و جهت خورد کردن گوشت از دستکش یکبارمصرف استفاده کنید و بعد از پایان کار دستکش را در سطل درب دار زباله قراردهید.

رئیس گروه بیماری های دانشکده علوم پزشکی سیرجان در پایان گفت: افراد مسن، کودکان زیر ۵ سال، زنان باردارو کسانی که مشکلات تنگی نفس دارنند دیالیزی ها، پیوند کلیه ها، شیمی درمانی ها و گروه های درمعرض خطر فصل سرما را جدی بگیرند و هرگز با کسی روبوسی و دست ندهید وحد المکان در اماکن پرجمعیت رفت وآمد نکنید.

انتهای پیام/ سعید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false